Tatuoinnin merkitys?

Mikä on tatuoinnin merkitys? Tein joskus vuosia sitten ihmisille kuvia, mutten koskaan oikein ymmärtänyt mikä tarkoitus on laittaa esim. kiinalaista kirjoitusta henkilölle joka ikinä ei ole käynyt kiinassa, ja joka ikinä ei edes mene kiinaan. Sama kun jonkin maajussin käsivarteen tekisi purjelaivan ja alle tekstin "Kap Horn". Voisiko joku valaista?
152807
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 15

Vanhimmat

...koriste samaan tapaan kuin nyttemmin yleistyneet lävistykset. Merimiehillähän niitä yleensä on perinteisesti ollut kautta aikojen.

Vanhempani varoittivat, etten saa laittaa tatuointeja. Elettiin Hitlerin ja Stalinin aikaa, jolloin oli syytä olla varustautumatta erikoistuntomerkeillä.

SS-miehille tatuoitiin käsivarteen natsikomennon aikana jonkinlainen "hullun" järjestysnumero. Sodan jälkeen yrittivät peitellä numeroa, että ei tulisi tietoon mitä rikollista on sodan aikana tehnyt.

Äänestä
  • Saatan olla väärässä mutta muistelisin lukeneeni että SS-miehille olis tatuoitu veriryhmä kainalon seutuville.

    Äänestä

  • ViBES kirjoitti:

    Saatan olla väärässä mutta muistelisin lukeneeni että SS-miehille olis tatuoitu veriryhmä kainalon seutuville.

    Hitlerin määräyksestä tatuoivat juutalaislle numeron käsivarteen. Halusivat tai eivät.

    Äänestä

  • puolestaan kirjoitti:

    Hitlerin määräyksestä tatuoivat juutalaislle numeron käsivarteen. Halusivat tai eivät.

    SS-miehet olivat Heinrich Himmlerin komennossa,halusivat tai eivät

    Äänestä

Käsittämätön, mutta selvästi jotakin tarkoittava teksti toimii samalla tavalla kuin kiva koira: sitä voi käyttää tutustumisvälineenä. Jos joku haluaisi tulla juttelemaan, muttei keksi mitään sanomista, tatuoinnista voi tehdä sen ekan kysymyksen.

Äänestä

yhtä monta merkitystä, kuin on tatuoinnin ottajaakin.

Äänestä

Itselleni kuvien merkitys on se, että ne ovat mielestäni kauniita. Lisäksi ne on sijoitettu paikkoihin, joissa ne myötäilevät naisellisia muotoja. Aiheista löytyy egyptiläinen hieroglyfi, tribaalimainen viikinkikuvio ja lohikäärme tribaalien lisäksi.

Ymmärrän, että joku voi pitää kiinalaista kirjoitusta esteettisenä ja hänellä on kuvalleen henkilökohtainen merkitys, ei se vaadi Kiinassa käyntiä. Itse harrastan kielitieteitä ja ihailen erilaisia aakkosia, kuten kiinalaisia merkkejä, riimuja, hieroglyfejä.

Äänestä
  • Mitä helevetin piirustuksia muka tarvitaan ihmisen iholla ???
    Kaikki on turhaa ja pelkkää TEENNÄISYYTTÄ ja HULLUUTTA.
    Kuvia voi katsella ihan jostain muualta.

    Sen ymmärtäisin jos esim. raikaajalle tatuoitaisiin otsaan "RAISKAAJA" ja hänen olisi sitä pakko pitää kuolemaansa asti.
    Myös muiden rikollisten otsaan voisi tatuoida, että mitä he ovat.

    Äänestä

Jokaisella on omat syynsä ottaa jokin kuva. Tuntematta henkilöa on mahdoton sanoa, onko tatuointi pitkään harkittu ja onko sillä henkilökohtainen merkitys, vai onko se vaan otettu koristukseksi. Jos oikein kiinnostaa, niin ainahan voi kysyä ihmiseltä, että miksi hän on sellaisen tatuoinnin päätynyt ottamaan.

Äänestä

Siksi tatuointini on täällä päin ymmärrettävissä. Selässäni lukee "Orimattilan Halpahalli".

Äänestä

Esimerkiksi minä olen ajatellut ottaa kiinalaisenmerkin, koska se on hiano, siinä merkissä kyllä pitää olla joku sana tai viesti. Vaikka "nainen"

Äänestä

Eihän sen pidä sinulle merkata mitään, vaan sen kuvan ottajalle. Olkoon vaikka vaan kiva tai syvempi merkitys.

Eihän kassaneidinkään tarvitse ymmärtää, miksi joku haluaa ostaa 4 litraa maitoa.

Äänestä
  • Itselleni oli tärkeää miettiä merkityksiä tatuoinnille valmiiksi, ennen kuin päätin,
    että hankin tatuoinnin.
    Ilman niitä, en olisi edes harkinnut ja siksi toteuttamisessa menikin niin monta vuotta.
    Ja ne merkitykset on mulle sitten melkein tärkeämpiä kuin se kuva.

    Äänestä

Merkityksetöntä roskaa!

Äänestä
  • Ihan hyvin voisi pitää jotain kuvia mukanaan ja katsella niitä !!!
    Niitä olisi helppoa myös vaihdella, mutta tatuointeja ei.
    Mutta kun tatuoinnin ottaja haluavat täysin TURHAA huomiota ja ovat siksi HUOMION KERJÄLÄISIÄ ja ihan pikkulapsen asteella.
    Kun pieni lapsonen haluaa huomiota osakseen, niin se on ihan ymmärrettävää.
    Mutta aikuinen mies on idiootti jos hän on huomionkipee.
    Samalla kun kerjää, niin hän asettaa itsensä muiden orjaksi.
    Ja on TEENNÄISPELLE.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


fln994 kirjoitti:

Mikä on tatuoinnin merkitys? Tein joskus vuosia sitten ihmisille kuvia, mutten koskaan oikein ymmärtänyt mikä tarkoitus on laittaa esim. kiinalaista kirjoitusta henkilölle joka ikinä ei ole käynyt kiinassa, ja joka ikinä ei edes mene kiinaan. Sama kun jonkin maajussin käsivarteen tekisi purjelaivan ja alle tekstin "Kap Horn". Voisiko joku valaista?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu