Kauhee palkkakuoppa viinakärryn työntäjällä.
69 580 euroa lentoemännän palkka
haistakaa lentoemännän v***u!
234705
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 23
Vanhimmat
Hyvin on mennyt työnantajan paskanjauhanta läpi heikkoon mieleesi.
Lainaus alkaa
- Hienosen viittaus "hyväosaisten kapinasta" loukkaa syvästi
ammattikuntaamme, toteaa SLSY:n puheenjohtaja Mauri Koskenniemi.
- Totuus on, että aloitteleva matkustamotyöntekijä voi parhaimmillaankin
päästä 21 600 euron vuosiansioihin vain tekemällä rajusti ylitöitä. Hienosen
mainitsemaan 40 000 vuosiansioihin yltää tuskin kukaan ja silloinkin se
edellyttää yli 20 vuoden kokemusta ja erittäin suuria ylityötunteja.
Väitteitä yli 70 000 euron ansioista voi pitää lähinnä huonona vitsinä, Koskenniemi
kuittaa.
Koskenniemi se paskaa jauhaa. Sitäpaitsi Finnairilla on vanhoja kurppia lentoemoina.
"Koskenniemi se paskaa jauhaa"
eli et ole kiinnostunut faktoista, vaan kutsut kaikkea paskanjauhamiseksi, mikäli se ei vastaa mieikuviasi....
Kukahan se tässä nyt oikein totta puhuu. Jos emujen ja strutsien edustajalla ei ole edes palkkatilastoja ja lakkoon vaan mennään!
Kaikenlisäksi kyseessä on toisen yhtiön asiat ja uudet työsuhteet toisessa yhtiössä.
Taitaa tuo Koskenniemi olla vähän ylivinksahtanut omaan rooliinsa jonkinlaisena ay-pamppuna, jonka pitää saada jäseniä omaan yhdistykseensä uusista lentomatkustamoihin töihin tulevista.
Koskenniemi käyttää hyväkseen ja oman asemansa pönkittämiseen alalle tulevien uusien työntekijöiden työsuhteita.
Samanlainen aivoton öykkäri kuin AKT:n Räty. Molemmat ruskeasilmäisiä.
Samaa vastuullista työtä tekevän bussi- tai junaemännän palkka lienee jotakin 12000 euroa vuodessa.
Kerrankin olis naisella palkkaa...
Se on kyllä viistonnia kuussa mitä ne nettoo noi lentoemojen esimiehet varmaan - ihan sielä koneessa kärryjä työntelee mutta historian havinaa liksoissa.
Sama tarina tapahtuu IT-aloillakin, vanhoja nousukauden liksoja tasotellaan markkinakelpoisiksi. Ei kokoomuslaisena porvarina mahdu munkaan kaaliin että lentoemäntä tai stuertti vetää viittä tonnia kuussa.
voi lonkalta heittää vaikka 150 000 euroa, mutta totuus on aivan toinen.
Tämän nyky-Suomen propagandan juuret löytyvät 30-luvun Yhdysvalloista, jossa väärän tiedon levittämisellä käännettiin ihmiset lakkoilijoita/ammattiyhdistysliikkeitä vastaan. Samaa perusteettomaan kateuteen pohjautuvaa taktiikkaa työnantaja/EK/kokoomus käytti jo paperiliiton tapauksessa.
Liioittelemalla vahvasti lakkolaisten etuja ja vertaamalla niitä kaikkein päähän potkituimpien tuloihin saadaan aikaan reaktio, joka toimii loppujen lopuksi myös kaikkein huonoimassa olevia vastaan. Kun EK niin mielellään ottaa vertailukohdaksi esim. palvelualat, niin eivätkö he voisi alkaa sitten työskentelemään heidän asemansa kohottamiseksi...ai eikö?
Lakko-oikeus on jokaisella, jos on vain aihetta siihen. Ainakaan kenelläkään ulkopuolisella ei pitäisi olla siihen nokan koputtamista.
Tällaiset "ne VARMAAN nettoo viistonnia kuussa" on kommenttina täysin arvoton ilman kunnon taustatietoa asiasta. Itseasiassa se kertoo vain kuinka hyvin EK-propaganda uppoaa media-kritiikittömään kansaan.
Eräs tuttavani on moinen ja kertonut liksansa. Tuo "nettoaa" oli harhaanjohtava termi mitä käytin, pahoittelut siitä - tarkoitin bruttotuloja.
Järkyttävää touhua miten on aikoinaan monopoliaikana saaneet nuo pienen ammattiryhmän edustajat liksansa nostettua, aivan kuten aikoinaan paperimiehet sai rajutasoisen palkan kun metsäteollisuus oli avainala ja molemmissa lakkouhkailu toimi.
Onneksi ajat muuttuu ja kilpailua on vapautettu. Toivon tosiaan että finnairin johto voittaa ja uudet palkataan 30% pienemmällä palkalla.
Vituttaa opiskella korkeakoulut sun muut lisäjutut, tehdä keskimäärin 45 h/viikko hommia, vaativia sellaisia tulosvastuulla ja vuosiansio jää 31.ooo euroon. Ja moni opiskeluajan kaveri vielä pienemmillä palkoilla, jopa 22 tonnia vuodessa.
Seuraavan kerran kun hommaan ulkomaanreissun, en käytä Finnairin konetta, periaatteesta.
En minäkään taida mennä enää Finnairilla. Vituttaa sellainen asiakkaalle mielistely ja irvistely, jos kerran kahvitarjoilija tietää tienaavansa enemmän kuin ylihintaisen lipun ostanut asiakas.
Että kun sulla on paska palkka, niin kaikilla muillakin täytyy sitten olla?
Lopulta ollaan tilanteessa, että kaikilla on paska palkka.
Eläköön pohjoismainen sosialismi!
Tilanne on kyllä se että palkkakehityksen pitäisi olla markkinavetoinen eikä AY-liikkeiden neuvotteluissa määriteltyjä jäykkiä könttäsopimuksista kiinni. Tilanne toki muuttuu globaalissa markkinataloudessa väistämättä, mutta lasku voisi olla pehmeämpi jos asia tajuttaisiin jo nyt.
Eikä siinä palkkojen markkinavetoisuudessa mitään vikaa olekaan, tiettyyn pisteeseen.
Mutta jos jonkun toisen ammattiryhmän palkanalennukset hyväksytään ensisijaisesti sen vuoksi, että itse on tehnyt rahallisesti huonon uravalinnan, niin silloin kyllä pitäisi mennä peilin eteen seisomaan, tai vaatia itselleen palkankorotusta.
V...ttaa tämmöinen nykyinen naapurikateus.
Ei kenenkään korkea palkka haittaa, mutta jos lento maksaa 39e on ymmärrettävää että rahaa ei tule lennoista kuten ennen. Hintoja ei voida nostaa, johtuen kiitos bin ladenista ja kiitos irakin sodan aiheuttamasta kalliista polttoaineesta, joka syö katteet alalta.
On parempi laskea palkkoja (etenkin jos on varaa) kuin että työpaikkoja ei kohta ole ollenkaan. Sama on jo käynyt paperimiehillä! Pitkään uhottiin ja lakkoiltiin... Ja keskustelua käytiin mm. täällä Suomi24:ssa. Sanottiin että työpaikat lähtee muualle. Mutta ei kuunneltu... Sitten tuli tämä Suomen suurin irtisanominen.
Uskokaa nyt kaukaa viisasta! Jos palkat ei laske niin on 100% varmaa että työpaikat lähtevät muualle. Ei raha kasva puussa. Jos alalla menee huonosti, niin aivan varmaan se näkyy ihan kaikkialla. Ei tämä ole kenenkään vika.
PS. Jutellaan lisää vuoden päästä kun massairtisanomiset on käynnissä. Ja minähän varoitin!!!
Uransa aloittavan lentoemännän ja stuertin kiinteä peruspalkka on 1035 euroa ja 25 vuotta lentäneen, ylimpään palkkaluokkaan kuuluvan henkilön 2085 euroa kuukaudessa.
Ja vaikka otettaisiin lisät sälät palkkaan lisää, niin miten ihmeessä saat silti moisen luvun?
Tuskin Finnairin tiedotuksessa valehdellaan.
Tuskinpa siellä niin tyhmiä ollaan, että kerrottaisiin totuutena jotakin sellaista mitä vastapuoli voisi osoittaa valheeksi. Se mitä todennäköisesti harrastetaan on, että väritetään totuutta tai ei kerrota koko totuutta vain se osuus joka on omalle näkökannalle edullisin.
Tuskinpa pahinkaan taulapää uskoo täytenä totuutena mitä työtaistelun tuoksinassa työnantajaosapuoli kertoo palkoista koko totuutena.
Lisäksi huomioitava että työnantajan vastapuoli eli ne lentoemot eivät ole osoittaneet noita numeroita vääriksi. Eivät vaikka heidän edustajansa neuvotteluissa kehoitti lentoemoja niin tekemään, silti ei mitään lukuja pöytään.
Finskin luvut pitänevät paikkaansa, lisät ja päivärahat tekevät hyvin paljon lisää peruspalkan päälle.
Siltikin työ on varmasti rankkaa jne, mutta on ominaisuudessaan varsin helppoa ja tuotannollinen arvo vähäinen.
joo joo, varmasti on. ihan varmaan. takahikiän marketin kesäapupoika saa tuon pulloja kokoillessaan palautusautomaatista, ja silloinkin palkan "suuruus" on siinä hilkulla, voiko noin vähän maksaa. eli sönkötyksesi on paskapuhetta.
Peruspalkka on n.1200 alussa, mutta siihen tulee vielä lisät ja verottomat päivärahat päälle eli n. 1000 euroa päälle. 9 vuotta palvelleen kokonaispalkka kuussa oli n.3000 euroa kuussa.
Ei mikään huono liksa, kun ei mistään vaativasta työstä ole kyse.
moiseen. täällä kotomaassa ei ole palkat kauehean julkisia, niin en ala mesoamaan sen enempää. mutta provolle joku raja sentään.
Tässä Hesarin faktaa...josta osa itkijöistä voi olla eri mieltä jos haluaa, mutta kaikkihan on pelkkää valehtelua, eikö?
Tässä linkki artikkeliin:
http://www.hs.fi/kotimaa/artikkeli/Mit%C3%A4+lentoem%C3%A4nt%C3%A4+tienaa/1135222434946
Eli koko keskustelua seuranneena voi todeta, että 95% kommentoijista ja "asiantuntijoista" täysin pihalla. Tässä faktaa:
Mitä lentoemäntä tienaa?
Julkaistu: 19.10.2006 19:55
Piia Elonen
helsingin sanomat
Lentoemännät menivät lakkoon, koska Finnair aikoo palkata uudet työntekijät 30 prosenttia halvemmalla kuin nykyiset.
Työantaja syyttää lakkoa "hyväosaisten kapinaksi". Mitä Finnairin lentoemäntä tai stuertti sitten tienaa?
Suomen Lentoemäntä- ja Stuerttiyhdistys SLSY kertoo, että alkupalkka on 1 200 euroa ja 25 vuotta työskennelleellä alle 2 300 euroa.
Summat eivät oikeastaan kerro mitään, sillä 30–40 prosenttia tuloista tulee lisistä.
Finnairin palkkatilastojen mukaan lentoemäntien ja stuerttien keskiansio (palkka lisineen) on noin 3 400 euroa kuukaudessa. Lisäksi verottomia päivärahoja tulee keskimäärin 430 euroa kuussa. Ateriat ovat ilmaiset.
Alimmassa palkkaluokassa keskiansiot ovat noin 2 280 ja ylimmässä luokassa 4 130 euroa kuussa.
Finnair on jopa kaivanut tilastoistaan eniten tienaavan: hänen ansionsa olivat 69 580 euroa.
Työntekijäpuoli kiistää summat, mutta ei esitä tilalle omia lukujaan.
Tiedottamisvastuu on keskitetty SLSY:n puheenjohtajalle Mauri Koskenniemelle. Hänellä ei ole tilastoja keskiansioista.
Vaikka Koskenniemi antaa puhelimitse luottamusmiehille luvan kertoa ansioista, nämä kieltäytyvät.
Lopulta yksi SLSY:n hallituksen jäsen kertoo omat ansionsa. Aasiaan, Eurooppaan ja kotimaahan lentävä, 12 vuotta työskennellyt lentoemäntä on palkkaluokassa kuusi (kaikkiaan yhdeksän luokkaa).
Hänen peruspalkkansa on 1 853,18 euroa kuussa, lisien kanssa keskimääräinen kuukausiansio on 2 919 euroa. Kyseinen lentoemäntä saa mm. erityiskoulutuslisää.
Eli ei auta kun itkeä jos et lennä työksesi, vaikka duunihan on pelkkää tarjoilijan työtä. Heti duuniin mentäessä rikot 30k€ vuodessa ja "vanhat" tekijät 60k€ vuodessa. Verotilastoja katellessa voi todeta, että 60k on enemmän kun 90% suomalaisista...eli ei paha liksa tarjoilusta ;)