naisella pieni pömppö ;(

Ongelmani on seuraava: olen kaunis nuori nainen (saa kai sitä joskus kehua itseään..), mutta itse inhoan vartaloani!! miehet, en seurustele oman vartalokompleksini takia ja se ajaa mut pian hulluks. Ja täälläkin päivät pitkät miehet puhuvat kuinka naisen vartalo on miehelle tärkee jne... mut jos massussa on jotain 5kg ylimääräistä ja samoin reisissä ja perseessä, niin mitä mieltä olet asiasta? ja tämä kysymys etenkin niille miehille, joille se naisen vartalo on tärkee asia.

tiedän että ongelmani on loppupeleissä hävyttömän pieni ja hukkuu maailman murheisiin, mutta mulle tämä on ollut jo vuosia iso juttu :( ja pliis ei mitään "ala laihuttaa".. kyl mä välillä laihdunkin, mut vaikeaa se naisena on pitää rasvaprosentti tyyliin miehen tasoissa..

Ja tämä viesti ei ollut provo tai pälkähdys kirjoittaa jotain tyhmää. Asia nyt vaan vaivaa mua ihan saatanasti.
313406
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 31

Vanhimmat

Vaikea pitää rasvatrosentti miehen tasossa. Hei kuule ei sekään mitään helppoa puuhaa ole vaan vaatii töitä ja selkärankaa.

Vai et 5 kiloo liikaa, mitä sitten? Turha siitä itselleen on tuollaista numeroa tehä, ei ihme et asia vaivaa. Turha tuollaista asiaa on murehtia vaan tee itsellesi selväksi et olet omaan itseesi tyytyväinen !

Äänestä

Elä ole höpsö. Meitä on monta joita pieni pömppö ei vaivaa. Jos olisit minun kanssani, tn kävisimme yhdessä harrastamassa jotain liikuntaa (palloilemassa tai muuta kivaa), jolloin pömppökin vähitellen lähtisi. Ei sitä laihduttamista siis edes tarttis ajatella.

Äänestä
  • Kiitoksia kannustavista vastauksista. :)

    Vielä sellainen asia, et jos on vartalokompleksi ja siksi ei ole valmis heilumaan alasti miehen nähden, niin eikö se ole jo miehistä ihan kauheeta? mutta uskon että pääsen tästä yli jonakin päivänä. Tykkään kyllä seksistä silloin tällöin ja haaveilen päivittäin seksistä :) mut tästä ongelmasta pitäis päästä eroon.. haittaako miestä jos ei saa nähdä naisen vartaloa?? luulen että haittaa. voi vitsi näitä mun idiootteja ongelmia. *huoh*

    Äänestä

  • ap. kirjoitti:

    Kiitoksia kannustavista vastauksista. :)

    Vielä sellainen asia, et jos on vartalokompleksi ja siksi ei ole valmis heilumaan alasti miehen nähden, niin eikö se ole jo miehistä ihan kauheeta? mutta uskon että pääsen tästä yli jonakin päivänä. Tykkään kyllä seksistä silloin tällöin ja haaveilen päivittäin seksistä :) mut tästä ongelmasta pitäis päästä eroon.. haittaako miestä jos ei saa nähdä naisen vartaloa?? luulen että haittaa. voi vitsi näitä mun idiootteja ongelmia. *huoh*

    Jos on vartalosta epävarma niin eiköhän siltä kumppanilta löydy ymmärrystä asian suhteen kuhan kerrot vaan asiasta. Ajan kanssa se epävarmuuskin poistuu ja kyllä sen verran pitää olla kärsivällisyyttä ja ymmärrystä että on tukena toiselle vaikean asian kanssa. Ihan normi ongelmiahan noi on ja turha niistä on stressata =)

    Äänestä

että näkemättä ei voi sanoa yhtään mitään.
Mutta jos ne ylimääräiset on hyvin sijoittuneet, niin mitäs ne haittaa, varsinkin jos reisissä ja perseessä on muodot kohillaan.

Äänestä

Sotkit asiasi jo ekassa lauseessa! "olen kaunis nuori nainen mutta inhoan vartaloani!" Todellisuudessa olet nuori poika jolla ei ole parempaa tekemistä kuin keksiä provoja.

Äänestä
  • "Todellisuudessa olet nuori poika jolla ei ole parempaa tekemistä kuin keksiä provoja."

    No poikaa minusta ei saisi tekemälläkään. :D että se siitä. mutta eikö sun viestisi ollut lähinnä provo-vaikutteinen? no jaa,unohda. :D

    Äänestä

Sopivasti pyöreä on parempi kuin liian laiha. Voihan niitä muotoja tietysti muuttaa sellaisiksi kuin haluaa. Ennenhän kaikilla naisilla oli jotkin liivit alla ja lentoemännäksi ei edes päässyt jollei käyttänyt. Kai ne aika hankalia ovat jos ovat kovin puristavia, mutta eihän niitä tarvitse aina käyttää. Sitäpaitsi sellaiset sukkanauhalliset ovat monien miesten mielestä aika hieno juttu (siis jos tilanne muuttuu sellaiseksi).
Voisit kai kokeilla jotain tuollaista, kun minusta tuntuu että tilanne korjautuu ihan sillä että linjat näyttävät mielestäsi hyviltä, kun lähdet kotoa ja katsot peiliin. Kai ne myyjät auttavat että koko ja malli ovat oikeat.

Äänestä

mies ja omasta mielestäni laiha.

Häpeän vartaloani epäsuhtaisuutta ja olen päättänyt, että alan elää vasta sitten kun olen siihen tyytyväinen. Ja jos ei niin ei sitten. Rasittavinta tai helpottavinta on, että yhdessä vaiheessa olin tyytyväinen vartalooni (elämä oli/on niin helppoa kun on itseensä tyytyväinen), mutta sattuneesta syystä menetin harjoittelulla vaivalla saadut lihakset. Ja nyt tuo uudelleen treenaus on osoittautunut erittäin vaikeaksi, välillä melkoisen masentavaa.

Äänestä

Suomessa on kaltaisiasi naisia (siis joilla on pömppöä ja reittä) ihan älyttömästi, siis eihän täällä paljon muunlaisia olekaan.. :) Olosuhteiden pakosta siis monet miehet "joutuvat" tällaisesta naisvartalosta pitämään, vaikka toki joillekin asia voi olla melko yhdentekevä.

Itse kuitenkin olen "valitettavasti" sitä mieltä, että jos naisella on nuorena selkeästi liikaa rasvaa mahassa, reisissä ja muuallakin, niin ei tilanne ainakaan iän myötä helpota, ellei tosissaan ota itseään niskasta kiinni ja ryhdy elintaparemonttiin. Jos jatkaa samaa rataa kuin ennenkin, niin masu varmasti sen kun kasvaa.

Kuitenkin pitää muistaa, että suomalaisnaisille on annettu sellaiset geenit kuin on annettu, ja valitettavasti se rasva yleensä aina ensimmäiseksi kerääntyy "vääriin" paikkoihin. Jos haluaa hoikan kropan, niin herkuista on sitten melkein pakko luopua kokonaan tai ainakin rajoitettava mässäilyä huomattavasti. Hoikka kroppa tai herkut, siinä on valinta, joka on lähes pakko tehdä. :) Se on joko tai. Molempia ei voi saada, ellei geenit ole suotuisat tai harrasta erittäin rankkaa liikuntaa.

Äänestä

Jokainen on sen muotoinen kuin on ja mieltymyksiä on monia. Olet varmasti kaunis edestä ja takaa, nakuna tai vaatteet päällä! Mun mielestä se, että kaikki on omanlaisia on vain hieno asia. Harmittaa todella ihmiset, jotka eivät ymmärrä omaa kauneuttaan. Ulkopuolelta se näyttää samalta touhulta, kuin koira joka koittaa pyydystää omaa häntäänsä...

Näillä mennään mitä on! Muotilehtiä sun muita ei kannata tuojottaa, se on kaikki muokattua kauneskäsitystä. Sitä paitsi: Ei täällä eletä toisia miellyttääkseen! Alahan ihailla sitä kaunista sinua!

Äänestä

Jos olisin hyvä haltijasi, niin taikoisin nenäsi tilalle perunan ja kukkakaalit korviksi. Sitten et enää murehtisi pömppövatsaasi eikä se ketään miestäkään enää voisi häiritä.:)

Äänestä

Jos on liikaa läskiä, niin se on voi voi. Pahinta ovat kuitenkin raskausarvet.

Äänestä
  • Ihan ällöttää jos mies kulkee hihattomassa t-paidassa ja haukkari täynnä raskaus arpia, voi vit..! :(

    Äänestä

Eli jos se rasva asettuu nätisti oikeisiin kohtiin, se tuo naisellista pyöreyttä, joka on kiihottavaa.

Sitten taas eilen kaupungilla näin tytön, joka oli niin ylipainoinen, että sillä oli selässä rasvamakkarat lapaluiden alapuolella. tuollainen taas on yököttävää.

Eli en usko että se 5kg sua rumentaa, päinvastoin.
Huolestu sitten jos sen päälle tulee vielä 10kg.

Äänestä

Ei se pien pömppövatsa viel mitään meinaa mut jos sulla selluliitit pursuu joka paikasta housujen läpi ja nahka on ku pullataikina ni lycka till, ei suta ku kiruginveitti ja sekään ei ihmeitä tee. Ei auta vaikka kuin laihduttasit, se selluliitti ja löysä nahka on ja pysyy.

Perkele ku päästätte itenne siihen kuntoon ja sit kehtaatte vinkua, NOUSKAA PERKELEEN LÄSKIT YLÖS SIELT SOHVALT JA LIIKKUKAA!!

Äänestä
  • Muuten samaa mieltä, mutta todellisuudessa tie hoikkuuteen kulkee enemmänkin herkuilla mässäämättä jättämisen kuin lenkkipolun kautta. Toki molemmat auttaa, mutta ennen kaikkea se ruokailutottumusten muuttaminen. Liikunta on sitten hyvä lisä.

    Jos jatkaa mässäilyä, niin ei pikku liikunta/lenkkeily auta mitään. Liikunta antaa tässä tapauksessa vaan "hyvän" tekosyyn jatkaa mässäilyä. Itsekin olen todistanut monta kertaa, kuinka joku tuttu nainen on bodypumpista tai vastaavasta kotiin tultuaan käynyt syömään sipsejä dippikastikkeella, kun on mukamas "ansainnut" ne tms.

    Äänestä

Sanot olevasi kaunis. Joten hyvin sä sen näytät tiedostavan. Ei sun tarvitse alkaa kauheelle tehotreenille. Monet miehet tykkää, kun naisella on vähän muotoja. Tuskinpa sä olet ilman miestä jäänyt elämäsi aikana. Joten missä se ongelma olikaan?

Äänestä

siis miksi tyytyisiin isomahaisiin tai perseisiin naisiin?

Äänestä
  • Siksi koska kohta muunlaisia ei enää ole tässä maassa tarjolla...

    Äänestä

  • yyyyyy kirjoitti:

    Siksi koska kohta muunlaisia ei enää ole tässä maassa tarjolla...

    Hehee...ja arvatkaapas mitä, tämä nauraja on NAINEN.:)

    Äänestä

  • Olet urheilullinen mies???? Mitähän tämäkin taas tarkoittaa, kun mies sanoo näin itsestään???
    Tarkoitan, että jos nainen sanoo olevansa liian lihava, kuten minä yleensä sanon, niin mies tai miehet sanovat siihen, että et todellakaan ole (olen toisaalta se onnellinen, jolla se 5 ylimääräistä kiloa on perseessä ja reisissä...vatsassa vaan kilo?)...mutta olenpa kyllä sitten huomannut, että ne miehet jotka KOROSTAVAT olenvasa urheilullisia niin eivät sitä kyllä ole...tai sitten niin ällöllä tavalla, että ei kiinnostaisi.
    Ja varsinki, ku olen tavannut joitan "urheilullisen" kropan omistavia miehiä tuolta nettitreffien kautta..niin hohhoijaa...sellaset kukkakepit ja perseettömät tyypit kehtaavat valita sieltä hoikan, laihan joukosta sen urheilullisen?????

    Mut sinä joka tämän ketjun aloitit...mieti enemmän sitä kaunettasi (kasvotko?), hymyäsi ja älykkyyttäsi!

    Äänestä

mitään tarkoita. tunnen paljon sellaisia mielestä super-kissoja jolla on ylimäärästä mutta pää kondiksessa...älä ikinä aliarvio luonteen merkitys näissä jutuissa. salille siis jos haluat päästä ylimääräsist eroon.

Äänestä

Tuntuu että melkeinpä jokaisella naisella on aina joku vika kropassaan jonka haluaisi korjata (liian pienet/isot rinnat, läskiä,ohuet hiukset)

Mielestäni se että näyttää tyytyväiseltä itseensä kaunistaa ihmistä.. Siis jos itse tulisit toimeeen läskiesi kanssa niin tuskimpa ne miestäkään haittaisi..eri asia taas jos surkuttelet ja valittelet niitä `läskejäsi` joka syönnin jälkeen..
Minulla on ystävä joka on mielettömän kaunis kasvoistaan, mutta n 5kg ylimääräistä ja miehet ovat hulluna häneen koska on sujut itsensä kanssa! Jos et pysty samaan niin kannattaisi laihduttaa..niin itse tekisin.

Äänestä

Mulle ongelma ei ole ne rehevät muodot siinä vyötäröllä, mut kuinka joku voi pitää sinusta jos et pidä itsestäsi?

Ongelma on siellä yläkerrassa. Naisen seksikkyys tulee esille kun hän alkaa viihtyä omassa kropassaan ja nauttii siitä.

Äänestä
  • En minä ainakaan osaa noin vain sormia napsauttamalla alkaa pitämään itsestäni. Ilmeisesti saan siis pysytellä yksin. Ei se itsetunto käskystä parane.

    Äänestä

  • lâche kirjoitti:

    En minä ainakaan osaa noin vain sormia napsauttamalla alkaa pitämään itsestäni. Ilmeisesti saan siis pysytellä yksin. Ei se itsetunto käskystä parane.

    Tiivistettynä siis et pidä itsestäsi sellaisena kuin olet, mutta et halua myöskään laihduttaa. Joku saattaisi pitää sinusta siitä huolimatta että et itse pidä itsestäsi (ja huolimatta siitä pömpöstä:), mutta sekään ei kai kelpaa, koska haluat kuitenkin että sinusta pitäisivät nimenomaan ihmiset joille juuri vartalo on tärkeä.

    Ehkä sinun todellakin on parasta olla yksin. Tai sitten korjata jotain asenteessasi.:)

    Äänestä

  • lâche kirjoitti:

    En minä ainakaan osaa noin vain sormia napsauttamalla alkaa pitämään itsestäni. Ilmeisesti saan siis pysytellä yksin. Ei se itsetunto käskystä parane.

    Mut napsauta niitä sormia useammin. Sano itselles peilin edessä "minä rakastan sinua" Eti niitä asioita missä olet hyvä. Ja napsauta joka kerta sormias..

    Soita sormias napsuttele kyllä me tontut tanssitaan

    Äänestä

  • Toad kirjoitti:

    Tiivistettynä siis et pidä itsestäsi sellaisena kuin olet, mutta et halua myöskään laihduttaa. Joku saattaisi pitää sinusta siitä huolimatta että et itse pidä itsestäsi (ja huolimatta siitä pömpöstä:), mutta sekään ei kai kelpaa, koska haluat kuitenkin että sinusta pitäisivät nimenomaan ihmiset joille juuri vartalo on tärkeä.

    Ehkä sinun todellakin on parasta olla yksin. Tai sitten korjata jotain asenteessasi.:)

    Olisi kai pitänyt selventää, että minä en ole alkuperäinen kirjoittaja. Itsetunto-ongelmia on muillakin, ja muistakin syistä kuin painon takia. (Laihduttamaan en tosiaan aio ryhtyä, kun olen jo valmiiksi vähän alipainoinen.) Jos joku pitää minusta niin yhdentekevää onko se myös vartalon takia (kunhan se ei ole ainoa syy) vai siitä huolimatta. Tuntuu vaan vartalo olevan hirveän monelle tärkeä asia, puhumattakaan nyt sitten siitä hyvästä itsetunnosta.

    Äänestä

Mitäs jos yrittäisit unohtaa sen mitä miehet ajattelevat vartalostasi, se on sinun vartalosi.
Kaikki eivät yksinkertaisesti voi olla juuri sellaisia kuin haluaisivat. Opettele hyväksymään itsesi sellaisena kuin olet. Jos nyt muutama liikakilo on, ei se sinunkaan maailmasi siihen kaadu.

Ne muutamat liikakilot masussa ja pepussa ei estä seurustelua, rohkeesti vaan. Koitappa ajatella asiaa niin, että se mies, joka sinuun ihastuu, ei ole niin turhan tarkka naisensa vartalosta ja onnella on parempi mahdollisuus kukoistaa pidemmänkin ajan kuluttua vielä suurempienkin liikakilojen kanssa.

Ja kaikki miehet eivät edes pidä laihoista naisista vaan hieman pyöreyttä saa ollakkin.

Äänestä

moikka ite oon synnyttäny muuten aika pieni ihminnen mut mulla on mahas aika törkeet raskaus arvet ja hyllyvää löysää mahaa joka tietyissä asennoisssa vaivaa tosin mun mies on tehny selväks et ei haittaa nykyään mmoni mies tykkää et on isompi mist ottaa kiinni sinun täytyy vaan nyt koittaa uskoa ittees saahan ne moni lihavakin miestä

Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


itsesääli kirjoitti:

Ongelmani on seuraava: olen kaunis nuori nainen (saa kai sitä joskus kehua itseään..), mutta itse inhoan vartaloani!! miehet, en seurustele oman vartalokompleksini takia ja se ajaa mut pian hulluks. Ja täälläkin päivät pitkät miehet puhuvat kuinka naisen vartalo on miehelle tärkee jne... mut jos massussa on jotain 5kg ylimääräistä ja samoin reisissä ja perseessä, niin mitä mieltä olet asiasta? ja tämä kysymys etenkin niille miehille, joille se naisen vartalo on tärkee asia.

tiedän että ongelmani on loppupeleissä hävyttömän pieni ja hukkuu maailman murheisiin, mutta mulle tämä on ollut jo vuosia iso juttu :( ja pliis ei mitään "ala laihuttaa".. kyl mä välillä laihdunkin, mut vaikeaa se naisena on pitää rasvaprosentti tyyliin miehen tasoissa..

Ja tämä viesti ei ollut provo tai pälkähdys kirjoittaa jotain tyhmää. Asia nyt vaan vaivaa mua ihan saatanasti.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu