Kumpi on parempi, kunnon oksennus ravi vai perinteinen hölkkä? Aina kun vetää kunnolla hapoille niin sen jälkeen fiilis on mahtava ja olo kuin Lasse Virenillä (nuorena). Mutta olen kuullut että kun vetää itsensä aina ihan loppuun niin sekään ei ole terveellistä ja ei toi lenkin jälkee yrjöäminenkään mitään mukavaa hommaa oo. Kevyen hölkän jälkeen tuntuu taas että se ei riitä ja pitää tehä joku toinen reeni heti perään.
Vastaukset 5
- run run run
Run for your life!
Anna palaa vaan, hölkkä on hölkkääjille, juoksu juoksijoille. Jos tunnet tyytyväsi hölkkään niin anna mennä mutta jos juoksu maistuu ja vauhti niin anna mennä vaan äläkä mieti oksennusjuttuja ja onko se terveellistä. Tässä maassa olis jo paljon vainaita jos juokseminen olis pahasta!
Unohda jarrut. Kuuntele itseäsi.- Anonyymi00004
Polkumenijöille riittää kävely.
- Lassev
Tärkeätä on säilyttää harjottelussa monipuolisuus. Eli pari pitkää pk. hidasta lenkkiä viikkoon ja myöskin nopeita lenkkejä joissa otetaan ihan kunnolla vauhtia. Ikinä ei kuitenkaan kannata niin tuuttiin vetää harjottelussa ettei seuraavaa harjotusta jaksa tehdä. Tärkeätä on levon ja harjoittelun oikea suhde, joten kanssa sitten lepoa sinne viikolle!
Ensin on hyvä hölkätä pieni lämpö ja ottaa piniä puolen kilometrin spurrteja ja taas hölkätä.Itse suosin hölkkää(kukapa sen sitten määrittääkin)ja aina ylämäet spurttaan tai kohoavaa maastoa.Näin tapahtuu enemmän kehitystä suorituksissa.
- juoksujaakko
hölkkähän on sitä, että lähdetään lenkille sen kummempaa asiaa miettimättä.
Juoksu on sitä, että edetään oikeaoppisella juoksutyylillä elikkäs päkiöillä.
Kyllä sitä juoksua pystyy harrastamaan ilman happojakin meinaan, muttei niitä hirveesti kannata sinne roppaan kerätä, jos peruskunto ei anna myöten, saati sitten tekniikka on perusriuhtomista. Muuten paikat alkaa prakaamaan ennen pitkää, millon mistäkin. Toisilla akilles, toisilla polvi jne..
Parannusta vain tekniikkaan yms. toisarvoisiin juttuihin, joiden avulla nopeus kasvaa huomattavasti paremmin kuin perusjyystöllä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Jos SDP ei voita reilusti, persut kumoavat demokratian Suomesta
Näin tekisi ainakin Rydman seuratessaan idolinsa Trumpin mallia https://www.is.fi/politiikka/art-2000012187244.html5901424Anteeksi arkuuteni
Olen säälittävä, mitä tulee sinun kohtaamiseen. Tunnen vaan itseni todella epävarmaksi sun kanssa. Jos minun olisi pitän43787Perussuomalaisten kannatus nousi rytinällä Ylen tänään julkaisemassa tuoreimmassa gallup-kyselyssä.
https://yle.fi/a/74-20239449 Perussuomalaisilla hurja- ja ylivoimaisesti suurin nousu tässä uudessa Ylen gallupissa. Kyl470680Kuka melkein täysi-ikäinen hukkui?
Poliisin mukaan nuori oli lähes täysi-ikäinen. Ennen iltakuutta tulleen ilmoituksen mukaan ihminen oli joutunut mahdoll5539- 34519
Tykkäätköhän vielä minusta?
Yhtä paljon, kuin minä sinusta? Haaveissa ollaan kahdestaan, rauhassa ja lähennytään fyysisesti ja tutustutaan syvemmin28494Olet ihana
Muru, sä oot ihana. Tunsitko sen sähkön meidän välillä kun oltiin ihan låhekkäin? 👩❤️👩❤️😼😘37490- 40485
Vihervasemmistofeministinaisasianaiset
Tulevat tänne palstalle haukkumaan miehiä ja naljailemaan miehelle, kehuvat olevansa heitä parempia. Itse asuvat MIEHE151438- 22432