Heippa kaikille!
Mä haluan nyt kysyä mieltäni askarruttavasta asiasta, eli meikkivoidepuuterista. Mikä kumma siitä tekee niin hyvän? Miksi se on niin suosittu?? Itsellä on ollut muutaman kerran kokeilussa ja jäi kyllä käyttämättä... Mielestäni kosteusvoide-meikkivoide-puuteri-systeemi on paljon parempi systeemi. Mitä olette mieltä?
Mä haluan nyt kysyä mieltäni askarruttavasta asiasta, eli meikkivoidepuuterista. Mikä kumma siitä tekee niin hyvän? Miksi se on niin suosittu?? Itsellä on ollut muutaman kerran kokeilussa ja jäi kyllä käyttämättä... Mielestäni kosteusvoide-meikkivoide-puuteri-systeemi on paljon parempi systeemi. Mitä olette mieltä?
Vastaukset 18
Vanhimmat
En tiedä tarkoitatko meikkipuuteria (kakkumaista meikkivoidetta) vai ihan näitä legendaarisia paljon puhuttuja mineraalimeikkejä. Vastaisin kuitenkin itse siihen miksi en pidä perus-meikkivoiteista ja miksi mineraalimeikit tuntuvat niiin oikealta mulle:
1. en ole koskaan löytänyt sopivan sävyistä meikkivoidetta (liian ruskeahkoja tai punertavia tai muuttuvat oranssihtavaksi päivän mittaan)
- mineraalimeikkijauheista olen kokeilemalla löytänyt ihan kaulan väriin sopivan
2. meikkivoidetta joutuisi olla joka vuodenajalle omansa jotta sopisi ihon sävyyn rusketuksen mukaan
- mineraalimeikkejä voi itse sekoitella haluttuun sävyyn vuoden ajan mukaan parilla perussävyllä.
3. meikkivoidetta tarvitsisin eri paksuistakin (kesällä ohuempaa, talvella suojaavampaa/kosteuttavampaa)
- mineraalimeikkejä voin käyttää jauhemaisena kesällä kevyesti, syksyllä ja talvella sekoittaa kosteusvoiteeseen
4. sekoittelu on todella hauskaa! huolelliseen meikkiin voi käyttää varjostussävyjä erikseen poskien ja leuan kohdalla, korostukseen hohtavampaa poskipäillä jne.
5. tämä "harrastus" ei kuitenkaan riko lompakkoa kuten meikkivoidesarjojen kokeilu
6. purkit ovat kierrätystavaraa
7. eläinsuojelunäkökulma
8. niin se vielä, että eivät kerää bakteereja (ei sis. rasvaa tm. jossa bakteerit eläisivät)
9. ja se, että ei ole ylimääräisiä säilöntäaineita jotka ovat kyseenalaisia ihmisen terveydelle pidemmässä juoksussa.
10. ja mineraalimeikki on ilmeisen hyvää iholle, koska mun huokoset ovat jotenkin puhdistuneet ja pienemmän näköiset kuin ennen.
Mitä on mineraalimeikki?
Mistä saa?
loputtomiin. Onko pakko olla ignorantti ääliö?
kauniista sanoistasi!
En lue palstaa säännöllisesti enkä siksi ole tietoinen, että asiasta on keskusteltu. Anteeksi siis kovasti kun tämä ingnorantti ääliö erehtyi kysymään asiasta, josta ei ole koskaan kuullutkaan.
Menenkin tästä saunan taa ja ammun itseni niin en häiritse sinun ja muiden intellektuellien elämää!
Tässä maailmassa on monta asiaa joita sinäkään et varmaan tiedä.
Ei kaikki roiku näillä sivustoilla ja mineraalimeikeistä sen verran, että niiden mainostus lehdissä ym. on aika vähäistä.
Niitä ei myydä kaupat vaan jälleenmyyjät joita Ei tietämäni mukaan ole edes joka kaupungissa saatika sitten maaseudulla.
Elämää pitäisi katsella vähän laajemmin kuin vain omaa nenänvarttaan pitkin eikä aiheuttaa toisille mielipahaa.
Minäkään en ole tiennyt kovin kauaa mitä ovat mineraalimeikit, kuulin vasta äskettäin täällä. Mistä ihmeestä sitä voisi kaikkea tietää, kun on muutakin tekemistä kuin seurata meikkiuutisia. Minä ainakin meikkaankin niin vähän, että hyvä kun edes tiedän mikä on meikkivoide!
Sentimentaalista paskaa, sanoisinko. No, asiaan:
Ei se vaadi kuin muutaman klikkauksen selata sivuja ja aiheita läpi ennen kuin rupeaa kyselemään loppuunkalutusta aiheesta. Minusta on hyvin ajattelematonta odottaa muiden aina tekevän asiat itsensä puolesta.
Mutta kun niitä keskusteluja voi selata taaksepäin...huooh.
toimitaan, ei näitä keskustelupalstoja olisi olemassakaan!
Kaikki aiheet on varmasti kertaa jos toiseenkin käsitelty, joten jos sinun systeemillä mennään, voidaan lopettaa koko suomi24:n keskustelupalstakulttuuri!
Olen ymmärtänyt että täällä voi ja saa myös kysyä asioita, ja jos joku on niin ystävällinen että vastaa kysymykseen asiallisesti, itse ainakin pyrin kiittämään häntä siitä. Ja vastaan myös itse, jopa useaan kertaan, jos joku jotain mieltään vaivaavaa asiaa täällä kyselee. Kyse ei ole siitä, että odottaa muiden tekevän asiat puolesta, vaan yleisestä keskustelukulttuurista!
Jos olet noin ahdasmielinen, että normaali keskustelu ärsyttää, lähde pois! Mikä pakko on täällä pyöriä jos noin kamalasti rasittaa? Ja eikö koko paikka ole osaltasi jo loppuunkaluttu?
Internetissä riittää varmasti sivuja, joilla et ole vielä käynyt. Seikkaile siis täältä eteenpäin.
vanhat häviää. Kun ihmiset eivät aina otsikoi juttujaan selkeästi, on todella hankalaa löytää oikea keskustelu, josta saa tarvitsemaansa tietoa. Ja aina ei todellakaan ole aikaa selailla lukuisia ja taas lukuisia juttuja löytääkseen etsimänsä!
Hei!
Mineraalimeikeistä on esim. täällä kattavasti keskusteltu:
http://keskustelu.suomi24.fi/show.fcgi?category=2000000000000012&conference=4500000000000294&posting=22000000020472715
Tosin jostain kumman syystä se herättää kovasti närää joissakin. En ymmärrä miksi jotkut ottavat kovasti nokkiinsa jos toiset on löytäneet itselleen sopivimmat meikkituotteet (kun lukee tulisia vastauksia tai sen puoleen tulisia puolustuspuheita). Enkä ymmärrä miksi pahastutaan niin kovin, jos samat kysymykset toistuvat. Ei ole palstan käyttäjien vika että Suomi24 rakenne vain suosii vastaperustettuja ketjuja.
Siis tietämätön tii ja muutkin älkööt pahastuko jos ja kun täällä tulee lokaa niskaan :* Valitettavasti sivistynyttä keskustelua saa täällä aikaan harvoin :/
Mutta vinkkejä kannattaa kerätä onkeensa! Google on hyvä ystävä kun osaa termejä kiepauttaa englanniksi :)
kun osaa ladata oikean termin.
Jos olet kerta jo kokeillut, tiedät varmaan jo sen, että meikkipuuteria käyttävät pitävät tuotteen käytön nopeudesta ja helppoudesta.
Millaista vastausta oikein odotat??
..myyn itse kosmetiikkaa ja siksi kiinnostaa. Mielestäni meikkivoidepuuteri on harvoin oikean värinen ja kun se sisältää paljon väripigmenttejä, niin sitä laitetaan helposti liian paksu kerros. Myös hygieenisyys mietityttää, kun mvpuuteria ei voi taputella kasvoihin, vaan se pitää sienellä hangata. Ihan vaan mietiskelen, että miksi se on niin suosittu.
Jos on aikaa, käytän mieluummin kosteusvoide, meikkivoide, puuteri-menetelmää, koska siten saan mielestäni paremman lopputuloksen. Aina ei ehdi/jaksa tehdä pitemmän kaavan mukaan; silloin meikkipuuterilla tekee pikameikin muutamalla vedolla. Ihan hyvä tuote juuri siihen tarkoitukseen.
Meikkipuuterista. Mineraalimeikit eivät ole puuteria koska puuteri sisältää talkkia ja sitähän ei mineraalimeikeissä ole.
On kurja ettei tuotetta tosiaankaan osata käyttää oikein.
Ihmettelen miksi täytyy tehdä asioista monimutkaisia: ensin meikkivoide ja sitten puuteri (joka tukkii ihohuokosia)että saataisiin mattapinta.
Lisäksi päivän mittaan lisätä sitten puuteria, ettei iho kiiltele. Yksinkertaisempaa on laittaa mineraalimeikkiä joka tekee ihonpinnasta samanlaisen pelkästään yhdellä tuotteella.
Olen myöskin huomanut, että halvemmaksi tulee kun ei tarvitse ostella kahta ainetta ja meikkipussikin on tilavampi. Ja mikä parasta, iho voi loistavasti.
Minkä merkkisiä mineraalimeikkejä käytät? Jane Iredale vai Youngblood? Vai jotain muuta? Minkä niminen käyttämäsi tuote on? Olen ajatellut ostaa itsekin mineraalimeikejä. Haluaisin myös selvitä yhdellä tuotteella, ettei tarvitsisi meikkivoidetta ja puuteria erikseen.
Jane Iredalen meikit ja meikkipohjat.
Olen tyytyväinen.