Teen salilla pakaroille ja reisille kyykkyä, jalkaprässiä ja takareisilaitetta. En vaan saa mitenkään pakaralihaksia tai takareisilihaksia kipeiksi. Kaikki muut lihakset kyllä kipeytyy, mutta ei nuo. Eikö pakaralihaksia saa kipeiksi helposti, vai teenkö esim. kyykyn väärin, kun tuntuu ettei se ota pakaroihin? Luulisi, että tulisi kipeiksi, kun en paljoa ole treenaillut aikaisemmin.
Perslihakset kipeiksi?
Mari.M
71415
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 7
Vanhimmat
Ota maastaveto ohjelmaan.
riittävän syviä toistoja ja suorinjaloin maastanosto on sitten paras takareisille ja pitäis tuntua perseessä!
takareidet ja perse vaatii RASKAAT painot ja alhaiset toistomäärät jotta tulos olisi paras mahdollinen, ja liikeradan myös pitää olla sen verran pitkä että venytystä syntyy. tarkistuta että kyykkysyvyys menee alle vaakatason ja askelkyykyssä astut sen verran kauaksi että pakarat joutuu väkisin töihin, mieluiten vielä korokkeen päälle.
kokeile askelkyykkyä ja kyykkyä yhdistettynä sarjana.
yhden jalan maastaveto taitaapi olla se eristavin riike
Elikkäs! et tartte kuntosaliakaan tähän touhuun!
Lähet käveleen askelkyykkä eteenpäin.
Ei mitään harppauksia, normaaliaskelia siten että ottaessasi vasemmalla jalalla askeleen eteenpäin, kosketat oikean jalan povella maata ja saman tien ylös. Kädet niskan takana ja selkä suorana.
Teet ensin pitkän matkan ilman painoja ja sitten otat käsiin painot, mutta pidät selän suorana.
Voi tehdä toki myös salilla, siten että et etene askelilla eteenpäin vaan nouset takaisin ja jalan vaihto. (parempi kun ottaa askelia).
Lisätään vaikeustasoa:
ilman painoja: olet asennossa että kosketat toisen jalan polvella maata, hyppäät suoraan asentoon missä vastakkaisen jalan polvi koskettaa maata ja etujalka luonnostaan vaihtuu myös,,on raskasta kun teet toistoa ilman taukoa.
Voin sanoa, että tuon treenin jälkeen istuminen on melkoista hakemista ja kädellä auttamista! vessassa käyminen on yhtä helvettiä!
Siis tuohon vaikeampaan hommaan vielä selvennystä.
Eli vaihdat puolta ilmassa! ja muista jousto!