Miten yksinäinen sinkku voi löytää seuraa?
Jos ei ole ketään kaveria, jonka kanssa käydä esim. baarissa, eikä ole pokkaa yksinkään lähteä?
Yksinäinen sinkku?
17
1965
Vastaukset
- Pepsa
Käytännössä en tiä mutta teoriassa. Uusi harrastus tai useampi --> uudet piirit ja kenties sieltä joku potentiaalinen löytyy, tai ainakin uusi kaveri joka sitten --> lähtee sun kanssa vaikka sitten baariin tai mieluummin vaikka johonkin tapahtumaan. :) Mulla ei ole tehonnut. Harrastuksia jo on ihan tarpeeksi, ei ehdi enempää ja nykyisiä en vaihda. Ja ne on sellasia itsekseen touhuiluja melkein kaikki. Mutta teoriassa siis.
- nettiin
Laitapas ilmoitus nettiin tai tule lähde mun kanssa ulos.
Terv.
Yksinäinen miessinkku - johbero
Ystäviä on, mutta alkavat oleen siinä iässä että lapsia pukkaa...Minulla ei siis ole kaveria, jonka kanssa mennä bilettään ja muutenkin näiden varattujen maailmat eivät oikein kohtaa oman maailmani kanssa, enkä viitsi heille burnata minun sinkkuelämäni kriisejä...TÄmä on siis yksinäistä elämää...siihen on vaan totuttava...tai sitten vaihtoehtoisesti lähtee baariin tai keksii jotain harrastuksia missä tapaa ihmisiä jne...
Itse en ole siis onnistunut löytämään sinkkukaveria itelleni...olen sinkkuna pyörinyt nyt vuoden päivät...- johbero
onko muilla ollut samanlaisia kokemuksia kuin minulla, että ennen eroa olevat ystäväpariskunnat joiden kanssa on liikkunut ennen eroa, eivät enää pidä yhteyttä eron jälkeen, eli kun olet jäänyt sinkuksi???Minulla on siis tälläkin tavalla kaikonnut erittäin suuri osa ystävistä...Saattaa siis hyvinkin mennä viikko ennen kuin näiltä saa viestiin vastauksen!!!
- kiribati
Ja jos aika tai ympäristö ei tarjoa tuttavia suoraan harrastuksen kautta niin sitten voi netin kautta tutustua muihin saman alan harrastajiin.
Esimerkiksi lukemista on yleisesti pidetty erittäin yksinäisenä harrastuksena, mutta jos liittyy johonkin kirjallisuuspiiriin niin tilanne on jo ihan toinen. Jos liittyy johonkin nettiporukkaan, jossa jutellaan kirjoista ja lukemisesta niin saa ystäviä ympäri maata tai maailmaa, vain kielitaito on rajana. - Tapi0
Ilmoittelua on ehdotettu, mutta onko se toimivaa?
Omia kokemuksia ilmoittelusta on vain vähän, mutta nekin riittivät siihen, että etsin seuraa mieluummin livenä. Silloin kokeilin ihan tositarkoituksella etsiä kumppania parisuhteeseen, kuten vastaajatkin kertoivat tekevänsä. Vastauksia tuli, mutta muutamia en tahtonut tavata jo postin perusteella ja ne kolme jotka tapasin, nekin vaikuttivat olevan sellaisessa elämäntilanteessa, ettei siihen enää uutta suhdetta kannattaisi edes etsiä. Ihan kuin ihmiset kuvittelisivat uuden kumppanin löytymisen ratkaisevan kaikki oman elämän ongelmat?
Kokeilin vielä etsiä seuraa ihan kaveripohjalta, kun kaikki lähellä asuvat vanhat kaverit ovat jo perheellisiä. Ilmoitus kuitenkin tulkittiin elämänkumppanin hakuilmoitukseksi, vaikka ei ollut tarkoitukseni ja sanoin sen selvästi. Ne pari vastausta eivät myöskään johtaneet tutustumiseen.
Miksi niin monet etsivät seuraa vaikka vain kaveripohjalta rentoon ajanviettoon ja silti keskusteluissa olevien kommenttien perusteella näyttää mutu -pohjalta sille, ettei ilmoittelu johda mihinkään? Onko seuraa etsiviä todellisuudessa paljon vähemmän kuin ilmoituksia ja suurin osa onkin vain mittaamassa omaa arvoaan ”sinkkumarkkinoilla”? En ole itse vastaillut ilmoituksiin, kun ei ole sopivaa kohdalle osunut, mutta tässä ilmoittelussa monet asiat pistävät ihmettelemään. Kokemuksia?- tyytö 23
Ehkäpä oot itse liian nirso ja kärsimätön. Pitäisi suvaita että ihmiset alussa puhuvat kaikenlaista ja vasta usean kuukauden kuluttua voi tosiasiassa oppia tuntemaan. Ihmiset saattavat antaa vahingossa tai tarkoituksella erilaisen kuvan kuin minkälaiseksi itse arvioisit henkilön puolen vuoden tuntemisen jälkeen. Erilaisen kuvan antaminen saattaa liittyä moneen juttuun jotka ovat täysin inhimillisiä. Ehkä et ole ajatellut itse toisia kovin inhimillisinä olentoina. Miksi etsiä vaan sellaista ihmistä joka osaa antaa itsestään hyvän kuvan?
Sitäpaitsi omakin käyttäytyminen saattaa vaikuttaa siihen että toinen vaikuttaa hakevan vaan yhden illan suhdetta tmv. jos meinaan itsekin huomaamattaan antaa aihetta lupailla "helppoa" seksiä tmv. - Tapi0
tyytö 23 kirjoitti:
Ehkäpä oot itse liian nirso ja kärsimätön. Pitäisi suvaita että ihmiset alussa puhuvat kaikenlaista ja vasta usean kuukauden kuluttua voi tosiasiassa oppia tuntemaan. Ihmiset saattavat antaa vahingossa tai tarkoituksella erilaisen kuvan kuin minkälaiseksi itse arvioisit henkilön puolen vuoden tuntemisen jälkeen. Erilaisen kuvan antaminen saattaa liittyä moneen juttuun jotka ovat täysin inhimillisiä. Ehkä et ole ajatellut itse toisia kovin inhimillisinä olentoina. Miksi etsiä vaan sellaista ihmistä joka osaa antaa itsestään hyvän kuvan?
Sitäpaitsi omakin käyttäytyminen saattaa vaikuttaa siihen että toinen vaikuttaa hakevan vaan yhden illan suhdetta tmv. jos meinaan itsekin huomaamattaan antaa aihetta lupailla "helppoa" seksiä tmv.Nirso ja kärsimätön on sellaisia määritteitä, joita en itsestäni käyttäisi, vaikka on olemassa se pieni mahdollisuus, etten ole aivan täydellinen itsekään ;) Tarkoitukseni ei ole valittaa täällä siitä, miten huonosti netti-ilmoittelu toimii mutta kun epäilen sen toimivuutta, niin jotain kokemuksia tuohon laitoin perusteluksi miksi niin ajattelen.
Minun kohdallani kävi niin, että vastaajilla oli esim. pahin masennusvaihe päällä edellisen suhteen loppumisen jälkeen, jotain vastaajaa oli lähestytty parinkin miehen taholta ja hän ei vielä tiennyt mitä heille vastaisi, kuitenkin samalla vastasi ”tositarkoituksella” ilmoitukseeni. Monien elämässä oli sellainen vaihe, että se sai miettimään ajattelivatko he tyyliin: ”kissani kuoli, siispä hommaan itselleni aviomiehen tositarkoituksella lohdutukseksi”. Anteeksi mauton kärjistys, mutta tuollainen vaikutelma useimmista vastauksista jäi. Siksi suhtaudun skeptisesti noihin ehdotuksiin ilmoittelun tuomasta avusta. Ihmisinä minulla ei ole vastanneista mitään huonoa sanottavaa, oikein viehättäviä tyttöjä, mutta elämäntilanne ei ollut otollisin parisuhteen aloittamiseen. - Anonyymi
Tapi0 kirjoitti:
Nirso ja kärsimätön on sellaisia määritteitä, joita en itsestäni käyttäisi, vaikka on olemassa se pieni mahdollisuus, etten ole aivan täydellinen itsekään ;) Tarkoitukseni ei ole valittaa täällä siitä, miten huonosti netti-ilmoittelu toimii mutta kun epäilen sen toimivuutta, niin jotain kokemuksia tuohon laitoin perusteluksi miksi niin ajattelen.
Minun kohdallani kävi niin, että vastaajilla oli esim. pahin masennusvaihe päällä edellisen suhteen loppumisen jälkeen, jotain vastaajaa oli lähestytty parinkin miehen taholta ja hän ei vielä tiennyt mitä heille vastaisi, kuitenkin samalla vastasi ”tositarkoituksella” ilmoitukseeni. Monien elämässä oli sellainen vaihe, että se sai miettimään ajattelivatko he tyyliin: ”kissani kuoli, siispä hommaan itselleni aviomiehen tositarkoituksella lohdutukseksi”. Anteeksi mauton kärjistys, mutta tuollainen vaikutelma useimmista vastauksista jäi. Siksi suhtaudun skeptisesti noihin ehdotuksiin ilmoittelun tuomasta avusta. Ihmisinä minulla ei ole vastanneista mitään huonoa sanottavaa, oikein viehättäviä tyttöjä, mutta elämäntilanne ei ollut otollisin parisuhteen aloittamiseen.MOI LÄHETÄ VIESTI MINULLE OLEN 54 VUOTIAS NAINEN HELSINGISTÄ T MARITA
- wfwfw
Siinäpä ne...Nettiin vaan ilmoitus ja käyt chateissä.
- *m29*
Hei kysymyksesi on kyllä oikeutettu. Yksinäisen sinkun elämä on.. yksinäistä. Itse olen ollut sellainen valtaosan aikuiselämästäni.
Monet sanovat sen vakion vastauksen, "hanki harrastus ja sen kautta ystävä/kumppani", tai "pistä nettiin ilmo".
Nämä toimet eivät aina edes toimi. Yrittää voi mutta mikään ei takaa onnistumista. Asiaan vaikuttaa toki oma ajatusmaailma: Kuinka moni oikeasti jaksaa innostua harrastuksesta X jos sen lopullinen tarkoitus on vain hankkia kumppania? Ja kuinka monella seuranhaku onnistuu ilmoituksia rustaamalla. Seuranhakijoita on kirjaimillisesti sanottuna kymmeniä tuhansia Suomessakin, joten joukosta erottautuminen vaatii poikkeuksellista tietotaitoa.
Yleisin tapa varmaan olisikin ROHKEASTI lähteä ulos yksin ja jaksaa sitä tehdä niin kauan kunnes tärppää. Tähän siis joutuu näkemään vaivaa ihan kunnolla, rahaa ja aikaa palaa. Baareissa ja rafloissa vuodesta toiseen ramppaaminen on myös henkisellä ja fyysisellä tasolla rasittavaa touhua, johon itse kyllästyin jo 25-vuotiaana, vaikken sitä edes täys aktiivisesti tehnytkään.
Elämä on kovaa. Tsemppiä kaikille yksinäisille yksineläjille. "Kyllä Sinuakin SE OIKEA jossain odottaa", tai näin ainakin kaikki lohdutukseksi sanovat :D - Anonyymi
LAITA VIESTI MINULLE OLEN 54 VUOTIAS NAINEN TULIKO VIESTI PERILLÄ T MARITA
- Anonyymi
kistoom tipööaomem kps kpli tuttä yurott'' jer'tt''--- åaomam spt,erööa yipya ero åaollpomomjom var,aam lpjyta herää tuo...
- Anonyymi
tuollainenkin jos joku on nukkumassa niin kokeilee painaa sormella varmaan hereää jos painewlww wei paikkoihin aoemwllaa...
- Anonyymi
t6uollainwnkin vähän hassu tyttöjen juttu, kokwilw hweääköhän ruo joa paina sormella t6uotq...
- Anonyymi
Mitään et saa elämässä, jos heittäydyt avuttomaksi.
Eli hommaa vain sitä pokkaa itsellesi, niin ei tarvitse muita odotella.
🦄 - Anonyymi
OLISI KIVA ETTÄ LAITAT MINULLE VIESTIN OLEN 54 VUOTTA SAIKO VIESTIN T MARITA
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Oulaisen vaalitulos: Vahva alku, mutta lisää toimia tarvitaan
Hallituksen toimet rikollisuutta vastaan alkavat tuottaa tulosta. Puolueväriin katsomatta demokratian valtaa ja perustus167170- 1992557
Yh:n pihalla aina eri auto
Ompa jännä seurata ohiajaessa, että millainen auto on nyt erään yksinhuoltajan pihassa. Näyttääpä siellä taaskin olevan1042002En vittujakaan enää välitä sinusta nainen
Toivottavasti en näe sinua enää koskaan. Jos näen, niin en ole näkevinäni. Et merkitse minulle enää mitään.761538Exän käytös hämmentää (taas)
Osaisivatko palstan herrat kenties helpottaa tulkitsemista? Toki naispuolisetkit saavat antaa tulkinta-apua, mutta nyt k1911089- 41990
Olet minua
vanhempi, mutta se ei vaikuta tunteisiini. Tunnen enemmän kuin ystävyyttä. Olo on avuton. Ikävöin koko ajan. Yhtäkkiä va46969- 77863
- 45739
Susanna Laine paljastaa - Tästä farmilaiset yllättyvät joka kaudella: "Ettei olekaan niin paljon..."
Farmi Suomi vie Pieksämäelle maaseudulle ja suosikkirealityn juontajan puikoissa on Susanna Laine. Uudella kaudella muka7718