Lisääkö kotitöitä jos au pair

ei osaa olla lasten kanssa?
Täällä au pairit valittavat että heillä teetetään liikaa kotitöitä, vaikka au pair on kuulemma nimenomaan lastenhoitaja. Entä jos au pair ei osaakaan olla lasten kanssa eikä osaa tehdä lasten kanssa yhtään mitään, ei edes katso tarpeelliseksi olla samassa huoneessa, jos pyydetään vahtimaan lapsia. Tyhjästä on ikävä maksaa, joten sitten täytyy kai teettää vain kotitöitä? Au pair ei ole yksin, vaan äiti on myös kotona.
2589
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 2

Vanhimmat

Miksiköhän tämä au pair on tullut perheeseenne, jos ei osaa tai halua olla lasten kanssa... Jos olette nimenomaan hankkinut au pairin katsomaan lastenne perään, niin mielestäni kannattaisi ottaa asia ensin puheeksi ja jos ei asiaan tule minkäänlaista muutosta niin ehkä pitäisi vaihtaa kokonaan au pairia. Tyhjästä ei kannata maksaa! :)

Äänestä
  • voisitte tosiaan keskustella aupairinne kanssa (jos sitä ette ole jo tehneet tai vaikka uudelleen ellei toivottua tulosta vielä ole saavutettu). kertokaa avoimesti, että tarvitsitte todellakin apua erilaisissa kodin hommissa ja siksi otitte apulaiseksi aupairin - ja myös sen, että mielestänne aupairin panos ei ole ollut niin hyvä, kuin olitte toivoneet eli ette ole käytännössä saaneet sellaista apua tai riittävästi apua odotuksiinne nähden.

    voittehan toisaalta koittaa vaikka listata asioita, joissa toivotte saavanne apua ja katsotte yhdessä tekeekö aupair mielellään enemmän lastenhoitoon liittyviä juttuja vai siivoukseen yms liittyviä hommia. mikäli aupairinne todellakin mieluummin hoitaa kotia, äiti saa olla lastensa kanssa ja aupair siivoaa/kokkaa yms. eli auttaa muulla tavoin perheen arjessa. mikäli aupair taas valitsee lastenhoitohommat, voitte käsitellä sitä, mitä lastenhoito todellakin teidän perheessänne tulisi kattaa ja niin edelleen. tietysti voitte myös jakaa tehtäviä niin, että sekä äidillä että aupairilla on niin lastenhoitohommia kuin kodinhoitoakin, kaikkihan nämä ovat vain sopimuskysymyksiä. keskustelu kuitenkin taitaa olla paikallaan.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


mamuu kirjoitti:

ei osaa olla lasten kanssa?
Täällä au pairit valittavat että heillä teetetään liikaa kotitöitä, vaikka au pair on kuulemma nimenomaan lastenhoitaja. Entä jos au pair ei osaakaan olla lasten kanssa eikä osaa tehdä lasten kanssa yhtään mitään, ei edes katso tarpeelliseksi olla samassa huoneessa, jos pyydetään vahtimaan lapsia. Tyhjästä on ikävä maksaa, joten sitten täytyy kai teettää vain kotitöitä? Au pair ei ole yksin, vaan äiti on myös kotona.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu