Kun maailmankaikkeus laajenee kiihtyvässä liikeessä, niin kasvaako myös sen massa koko ajan? Näinhän voitaisiin Liikemassan suhteellisuusteorian avulla päätellä. Kun ne galaksit ovat kiihtyvässä liikkeessä?
Olen jostakin lukenut, että jokaisella kappaleella on 4. ulottuvuudessa nopeutta, eli maailmankaikkeus laajenee 4. ulottuvuudessa (?). Että mitäköhän se tarkoittaneekaan sitten.
Maailman kaikkeuden laajeneminen.
5
501
Vastaukset
- Jonsson.
Massa nimenomaa pienene koko ajan massakadon johdosta, koska tähtien reaktorit muuttavat massaa energiaksi jatkuvasti.
4. ulottuvuus on "höpöä". Avaruudessa on 3 ulottuvuutta. Ja tämä siksi, koska ajassa EI voi liikkua vapaasti. Joten aikaa ei voi ottaa ulottuvuudeksi. Enstein oli väärässä (ja moni muu). Tietoa on saatu lisää, emmekä voi roikkua vanhoissa saduissa loputtomiin.- karkkikameli
...poissulkeva määritelmä ulottuvuuksista.
minkästakia sitä yleistä suhteellisuusteoriaa sitten käytetään jos sen koko ydin on mätä. - Jonsson.
karkkikameli kirjoitti:
...poissulkeva määritelmä ulottuvuuksista.
minkästakia sitä yleistä suhteellisuusteoriaa sitten käytetään jos sen koko ydin on mätä.Miksi Aristoteles'in fysiikka kelpasi 1500 vuotta?
Lainaus:
-------------
"Aristoteles selvitti maailmankaikkeuden toimintaan, koostumukseen, kokoon ja muotoon liittyviä asioita. Hän opetti, että taivas koostuu sisäkkäin olevista kehistä, sfääreistä, jotka ovat jatkuvassa pyörivässä liikkeessä.
Niiden alapuolella sijaitsee kuun alapuolella oleva maailma, joka taas koostuu neljästä peruselementistä, maasta, vedestä, ilmasta ja tulesta. Näillä on neljä ominaisuutta: kuuma, kylmä, kuiva ja kostea. Näiden ominaisuuksien muuttuessa jossakin elementissä se voi muuttua miksi tahansa toiseksi elementiksi. Näiden lisäksi oli viides elementti, josta muodostuivat taivaankappaleet, ja jonka liike oli juuri pyörimisliikettä..."
http://fi.wikipedia.org/wiki/Aristoteles
Massa pysyy kokoajan vakiona, maailmankaikkeus laajenee mutta samalla massatiheys pienenee.
Tähdissä massa muttuu energiaksi (fotoneiksi) mutta energiallahan on tavallaan myös massa E=mc^2
Kun maailmankaikkeus laajenee kihtyvästi potentiaali-energia muttuu liike-energiaksi- Galileo
poks, laajenee,supistuu,sip jne.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Israel aloitti 3. maailmansodan
https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000011297979.html Israel se sitten aloitti näköjään kolmannen maailmansodan.3921986Kaksi vuotta
Sitten mä ihastuin suhun päätä pahkaa, kun meillä klikkasi heti ekasta päivästä lähtien. Et varmasti tunne samoin ja tek121799Nainen, meidän talossa on säännöt
1. Mies on aina oikeassa. 2. Ei vastaväitteitä. 3. Mäkättäminen kielletty. 4. Suhde on tärkein. 5. Ei salaisuuksia. 6. E2411348Miksi me ei mies voida edes viestitellä irl?
En odota enkä vaadi mitään, voitaisiin vain olla yhteyksissä jollain tapaa ihan oikeasti.77989Oliko Farmi-finaalitehtävät mielestäsi tasaveroisia Lloydin ja Johannan välillä?
Onnea Farmi-voitosta, Lloyd. Et tainnut olla ihan kaikkien suosikki, mutta puskit voittoon! Oliko finaalitehtävät miel51950Raamatun kiroukset ja uhkaukset osoittavat sen ihmisperäisyyden
"Se sanotaan galatalaiskirjeessä, että jos joku levittää väärää evankeliumia: "...jos joku julistaa teille evankeliumia402918Rakennetaanko yhdessä?
Haluaisin rakentaa sun kanssa yhteistä tulevaisuutta❤️ Onko meistä siihen? Huomaan että sulta puuttuu se joku tärkeä elä33755- 56729
Hyvää yötä mies
Nuku hyvin. Viikonloppuna on tulossa hellettä, se on mukavaa. Juhannuskin kohta. Mun tekis mieli huolehtia susta. Semmo70714- 63703