olen ollut parisen vuotta itseäni n.10 vuotta nuoremman miehen kanssa ja hyvin on suhde toiminut...Ainut kummittele asia on etten voi saada enää lapsia joten yhteisiä emme saa.Minulla kyllä on jo edellisestä liitosta mutta hänellä ei yhtään.Tunnen syyllisyyttä että menee hyvä mies hukkaan minun kanssa,koska hän esim.jaksaa olla todella hyvä "isä" minun lapsille.Ja sitten tietty on joitain muita pikkujuttuja...ja että meidän yhteinen aika on jäänyt vähiin,miehen tehdessä paljon töitä.
No nyt jokin aika tapasin yhden miehen joka on minua 2v vanhempi ja on jo ennestään 2 lasta ja kiintiö jo täynnä.Jutustelu ja yhessä olo on kuin ois aina tunnettu.Ja hän on tosissaan minun kanssa...No nyt olen sit siinä tilanteessa että kumpikin ns.painaa päälle ja pyytää päättämään.Toista en siis vielä paljoa tunne, mutta kaikki yhessä olo on ollut todella helppoa.Vaikka on lapsetkin olleet mukana.Tämä uusi mies kun ei ole niin voimakas persoona kuin nykyinen on,ni sepä siinä kiinnostaa.Voin olla helpommin oma itseni.
Nykyinen mies taas saa luotua mulle syyllisyyttä, kun sanoo minun olevan hänen ainoa rakkaus,eikä muita halua.No uskon hänen kuitenkin toisen löytävän, koska ikää ei ole niin paljoa.Mutta uskallanko jättää kaiken vanhan ja lähteä uuteen suhteeseen?? Siinäpä probleema,jonka tietysti itse päätän, mutta haluaisin jotain kantaa tähän, jos joku pystyy tän perusteella sanomaan???
Kiitos jo etukäteen!
No nyt jokin aika tapasin yhden miehen joka on minua 2v vanhempi ja on jo ennestään 2 lasta ja kiintiö jo täynnä.Jutustelu ja yhessä olo on kuin ois aina tunnettu.Ja hän on tosissaan minun kanssa...No nyt olen sit siinä tilanteessa että kumpikin ns.painaa päälle ja pyytää päättämään.Toista en siis vielä paljoa tunne, mutta kaikki yhessä olo on ollut todella helppoa.Vaikka on lapsetkin olleet mukana.Tämä uusi mies kun ei ole niin voimakas persoona kuin nykyinen on,ni sepä siinä kiinnostaa.Voin olla helpommin oma itseni.
Nykyinen mies taas saa luotua mulle syyllisyyttä, kun sanoo minun olevan hänen ainoa rakkaus,eikä muita halua.No uskon hänen kuitenkin toisen löytävän, koska ikää ei ole niin paljoa.Mutta uskallanko jättää kaiken vanhan ja lähteä uuteen suhteeseen?? Siinäpä probleema,jonka tietysti itse päätän, mutta haluaisin jotain kantaa tähän, jos joku pystyy tän perusteella sanomaan???
Kiitos jo etukäteen!
Vastaukset 22
Vanhimmat
... ainoa probleema vanhassa suhteessasi on se ettette voi saada yhteisiä lapsia ja jos kerran naisesi ei siitä kärsi, miksi sinäkään teet siitä ongelmaa? Mutta mielenkiintoni koskee tuota toista ihmistä. Jos kerran kaikki entisessä suhteessasi on kunnossa, miten ihmeessä joku toinen pääsee noin lähelle sinua että jahkailet jopa entisen jättämistä. Mielestäni asia on niin, että mualimaan mahtuu paljonkin hyviä tyyppejä, jotka tuntuvat sellaisilta, että ikänsä on tunnettu (tai ei ehkä nyt paljoa mutta kuitenkin :-)), mutta ei niiden takia tartte silti entistä elämäänsä romuttamaan.
Eri asia sitten, jos olet tyytymätön nykyiseen suhteeseesi.
.. siis anteeksi, luin ensin huolimattomasti, aluper. kirjoittaja oliki nainen. Siis miehistä kirjoitti.
siis se uusi mies kiinnostaa ehkäpä sen takia että olen hänelle jostain syystä pystynyt olemaan avoimempi jo heti alusta lähtien.Eli pystynyt puhumaan kaikesta ujostelematta ja hän myös.meillä kummallakin on takan apitkä liitto mistä kummallakin on lapset.Hänellä virallinen ero astuu piakkoin voimaan.Hän myös tuntee ehkä mua kohtaan vetovoimaa, koska olen ns.tavallinen ja meillä jutustelu sujuu ja muu kanssa käyminen.Kaikki kaupassa käymiset jne.
On ollut puhetta yhteen muutosta, koska välimatka on yli 200km,mutta ei nyt hätiköidä.
Siis olen nykyiselle miehelle sanonut että en pysty/halua tätä uutta unohtaan, ennenkuin olen paremmin tutustunut.Nykyinen on valmis antamaan mulle aikaa ja on sanonut että jos ei rupea sujumaan, ni mun tarvii luvata hänelle että kysyn myös häneltä josko yritettäisiin uudestaan.Koska vaikka hän toisen löytäisi, ni hänen sydämmensä kuuluu aina minulle.
Enkä pysty täyspainoisesti yrittämään nykyisen kanssa, kun ajattelen kuitenkin toista aika paljon.Toisaalta toivon että jompikumpi noista miehistä luovuttaisi, ni minun ei tarvitsisi päättää...pää menee kohta sekaisin tai taitaapi olla jo....
.. miehiä molemmat jos jaksavat odottaa sun päätöstäs :-). Mä tuona mehenä luovuttaisin, ja toivottaisin onne asule sen toisen kanssa :-).
toivottavasti heivaa tuollaisen kaksinaaman.
Itse olen melkein samassa jamassa. Tapasin erittäin mukavan naisen, joka on minua vuotta nuorempi. Hänellä on lapsia ennestään ja minulla ei. Ja minä haluaisin lapsia, mutta hän on teettänyt sterilisaation. Kinkkinen tilanne. Pidän todella paljon hänestä, en tiedä miten kertoa hänelle. Ja sit vielä on pelko löytääkö yhtä kivan naisen jos lopettaa nykyisen suhteen. Että silleen. Mutta jokainen elää omaa elämää, ja päättää siitä itse. Tsemppiä vaan olipa lopputulos mikä hyvänsä.
Joskus joku voi haluta lisää lapsia mutta esim. terveydelliset syyt (vakavat synnytyskomplikaatiot esim voivat johtaa st.n tekoon.) Onhan hyvä, että saa olla äiti nykyisille lapsilleen kuin että mahdollinen uusi raskaus riskeeraa sekä äidin että lapsen hengen.
Mutta sinuna miettisin tarkkaan. Nyt olet ehkä ihastunut siihen naiseen, mutta suhteenne arkipäiväistyessä toiveesi omien biologisten lasten saamisesta tulee ajankohtaiseksi ja sen merkitys tulee luultavasti korostumaan. Minusta tekisit fiksusti jos kertoisit sille naiselle avoimesti ajatuksesi. Hän luullakseni ymmärtää.
Elä ihmeessä mene ja lopeta entistä suhdetta
sen takia, että joku mies, joka ehkä kohta eroaa
on ns. ihastunut sinuun.
Sinähän menet ihan vanhanaikaiseen retkuun silloin,
sillä sen eroamassa olevan miehen ihastukset voivat vaihdella vielä vuosia, yhdestä naisesta
kahteen tai kolmanteen jne. ja totuus on, että
jossain vaiheessa alkaa sitten ex-vaimo olemaan
haluttu.
Elä pilaa parisuhdettasi, vaihtamalla hetken mielijohteesta kumppania.
tämä mies on kyllä jo ns.eronnut.Parisen vuotta heillä oli jo melkeen ero edes, mutta yrittivät jo.Mutta vuoteen ei enää ole ollut mitään yhteistä jne.Lapset ovat pitäneet saman katon alla.Naisella on ollut jo keväästä uusi ja tämä mieskin on muutamaa tapaillut minua ennen ja ne eivät ole vaan natsanneet.Miehellä ei ole ollut muita naisia viimeseen 18 vuoteen ja sen verran kuitenkin tunnen miestä, että uskon myös häntä.Vaikea sanoiksi niitä asioita muuttaa, mistä kyllä huomaa ihmisen puhuvan totta vai ei
sinä olet kiinnostunut molemmista yhtaikaa etkä tiedä kumman ottasit. Ei kumma et hajoo pää:-)
Taitaa olla melkoista tunteiden vuoristorataa.
osuit oikeeseen....
Jotenkin vaan tuntuu että tämä uusi kun on samanikäinen minun kanssa,ni helpompi olla.Meillä kun ikää siin 40 paikkeil ja nykyinen mieheni on alle 30v.Onhan se kivaa ollut että nuorempi mies, koska olen aika nuorekas itsekkin, mutta on tämä uusikin.Nykyisessä on ärsyttävintä, että on aika äkkipikainen,voimakas persoona,ottaa itseensä helposti.Tämä toinen taas ottaa asiat ns.rennommin,eikä säpsähdä mun kiukuista ja voin kyllä sanoa asiat just niin kuin ovat.Ite olen kova ressaamaan, ni tämä se jaksaa rauhoitella.Ihana ystävä ois,mut enää ei pelkkä ystävyys onnistu.Sen verta ollaan jo asiois pitkällä...Et tämmöstä...
Mitä järkeä tässä tilanteessa on niin kovasti laskelmoida ja pelätä?
On vain yksi hyvin yksinkertainen kysymys, vastaus ja ratkaisu?
KUMPAA SINÄ RAKASTAT?
Valitse hänet. Nyt. Heti.
Eiköhän tuo jo paista tekstistä aika selkeästi läpi. nii jotta vaihtoon vaan. :-)
Täytyy sitä näköjään kysyä, kun ap ei tajua sitä ongelmansa vastaukseksi?!
Haluaa pitää sekä tutun ja turvallisen tilanteen taustalla ja varalla että liihotella toisen kanssa rakkaudessa.
kyllä ihmettelen näitä miehiä, jotka tällaista menoa katselevat... huh,huh.
helppo vastata pelkän tekstin perusteella..
Tuollainen ei rakasta kuin itseään.. Ihme kun ei vielä ole ehdottanut, että kaikki kolme muuttaisi kimppaan.. Ihmeellistä kaksnaamaisuutta.. Mitä sä tekisit vastaavassa tilanteessa..? Siis jos miehelläs olis joku uusi ihastus, eikä osais päättää.. Astuisit vaan syrjään odottamaan?
Miten en nyt ihan uskois totakaan.. Jos toista ihmistä rakastaa, häntä ei aseta tollaseen kilpailu tilanteeseen..
"Siis jos miehelläs olis joku uusi ihastus, eikä osais päättää.. Astuisit vaan syrjään odottamaan? "
Siis jos mun miehelläni olis joku tollanen uusi ihastus ja mä sattusin siitä tietämään, niin... jaa... olisin tosi loukkaantunu. Uskon että siinä menis luottamus koko loppuiäksi, vaikka hän minut valitsisikin sitten lopulta. Vaikea sanoa mitä sitten kun tilanne olisi todellinen.
Mutta aikamoisenena tuulihattuna pitäisin, sorry vaan ap.
Miten en nyt ihan uskois totakaan.. Jos toista ihmistä rakastaa, häntä ei aseta tollaseen kilpailu tilanteeseen..
kannassani, mutta mun miehellä ei tossa tilanteessa olis paljon valinnan varaa.. Tai sittenhän sitä olis aika paljonkin, mutta mun luokseni ei jäisi..
Turhautuisin vaan odottaessani, että koskas se ukkeli taas ihastuu ja miettii mun jättämistäni.. Ei onnistuis.. Tarvitsen rinnalleni miehen, joka haluaa ainoastaan minut ja jos muita tekee mieli, ni menkööt niiden perässä, mä en jäis sitä katsomaan..Onneksi rakastava ja lojaali mies on rinnalla ja hänellekkin olen sanonut, että siinä vaiheessa pistää meidän pelin poikki, jos edes harkitsee muihin naisiin tutustumista "siinämielessä"..
Itse ainakin kunnioittaisin puolisoani sen verran, etten pistäis häntä tuohon tilanteeseen..
puhut aivan totta ja asiaa.Kyllä nykyinen itse asias tietää että peli on menetetty hänen kannaltaan, mut yrittää vaan viimeseen asti.Meillä kun on talon myyminen edessä ja kaikenlasita muuta järkättävää...enkä kuitenkaan vielä ole halukas muuttamaan paikkakuntaa ja toisen kanssa saman katon alle,ni joudun olemaan viel tääl mis nykyinen on.Mutta eiköhän nää asiat tästä selviä...
... on raatattu jo ennen tuomarin aamenta :-)
mitä jos lähtisit sara ihan omillesi; ettet aina roiku noissa miehissä. talon myymiset yms. on ihan tekosyytä ja siks toiseks käytät hyväksesi molempia miehiä!
Paljonko sulla muuten on ikää? Kysyn siksi, kun vaikutat kovin kypsymättömältä ja epäitsenäiseltä naiselta.
kiitos vaan tosiaan kommenteista.Joku kysyi, että ketä rakastan...no totta on se että jos suhde toimisi ja rakkaus olisi vahva ni eikait tälläistä tilannetta ois.Rakkaus on sen verta vahva sana, etten sitä voi vielä uudesta käyttää.
tilanne on siksi ehkä tässä tilassa nyt, että nykyinen vänkää vaan vastaan...ei halua luopua...kiristää omalla tavallaan...saa mut syylliseksi tuntemaan...Ei pysty työskentelemään kunnolla jos hänet jätän jne.Hän on vielä kuitenkin sen vaerta nuori, että varmaan löytää jonkun naisen ja aina on tähänkin asti saanut katseita, koska ulkonäkö kyllä kestää sen.en ymmärrä miksi hän ei luovuta.Suoraan olemme puhuneet kummankin kanssa.No aika näyttää miten asiat sutviutuu....
Lasten kannalta tämä on myös sekava tilanne, kun kuljet kahden suhteen väliä ja heille sinä olet varmasti tärkein eli mieti tarkkaan.