Missä kohtaa tulee raja vastaan? Miten käyttäydyt? Miten se ilmenee? Tiedätkö rajojasi?
Kun asiat menevät
liian pitkälle?
10779
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 10
Vanhimmat
Sanotaan, että liika on liikaa, mutta kohtuus on harvoin tarpeeksi. Tämä sanonta tuskin kuitenkaan pätee asiaan, jota sinä tarkoitat.
itseäsi kohtaan. Tai arkipäiväisesti vaikka työssä, kun yksinkertaisesti saa tarpeekseen.
Mikään ei ole näköjään raivostuttavampaa kuin täydellinen mitätöinti. Ihmiset näyttävän olettavan, että joko suuttuisin tai tulisin surulliseksi. Niin teenkin, mutta esitän täysin välinpätämätöntä. Sekös vasta vastapuolta ärsyttääkin.
Raja tulee siinä vaiheessa vastaan, jos olen korottanut ääntä. Silloin tiedän, että olen ylittänyt tietyn rajan ja tavallaan menettänyt pelin. Tämä siis työelämässä, kotona tietysti antaa itselleen eri tavalla oikeuden kilahtaa.
Muuta tietty raja kulkee siinä, missä kipukynnys, joka meikäläisellä erittäin alhainen. Moraaliset rajat myös istuu aika tiukassa tällä taholla...
No limits.
"Missä kohtaa tulee raja vastaan?"
Raja tulee vastaan siinä vaiheessa kun poliisit sekaantuvat peliin. Tosin joskus toinen osapuoli saattaa vetää poliiist peliin syyttä suotta ennen rajaa.
vastaan siinä, kun joku yrittää ylittää sitä.
Estän rajojeni ylittämisen tilanteen vaatimalla tavalla. Yleensä pelkkä "ei" riittää.
"Yleensä pelkkä "ei" riittää."
Kysymyshän kuuluu, milloin se on sanottu, JOS sitä on sanottu....
Nojaa, jätän selittämättä kaikki esimerkit mutta...
Yleensä, nii-i.
Kovin usein ei noita rajojen ylittäjiä ole tullut enää viime aikoina vastaan. Kaipa se 'ei' näkyy jo päällepäin joidenkin asioiden suhteen. Ei kuitenkaan niin, että olisin pelkkää eitä koko ihminen, vaan ehkä ihmiset vaistoavat sen, että olen tietoinen rajoistani. Itsehän sen päättää, mihin reagoi ja miten, ja jos rajan ylitse yrittäjä ei saakaan hakemaansa reaktiota aikaiseksi, niin siihen tyssää hänen tiensä.
Viimeistään siinä vaiheessa täytyy sanoa ei, kun alkaa ahdistaa. Siinä vaiheessa kylläkin raja on jo ylitetty. Ennaltaehkäisy on parempi vaihtoehto.
"kun alkaa ahdistaa. Siinä vaiheessa kylläkin raja on jo ylitetty. Ennaltaehkäisy on parempi vaihtoehto."
Mutta jos ahistaa alati?
Kukaan ei voi määrittää sitä lopullista rajaa kuitenkaan. Liika on liikaa ja noteeraaminen taas huomionhakua. Ottaa hyvän asennon vaan ja antaa kaiken paskan mennä yli. Ei siinä muuta voi.
alati, on aika tehdä asioille ja itselleen jotakin. Kun on rajat, niin ei tarvitse ahistua muitten sekoiluista. Itsehän ne lopulliset rajat määrittelee ja avaa vain niille asioille ja ihmisille, jotka haluaa päästää lähelleen.
Paskan voi palauttaa alkuperäisessä muodossaan koskemattomana lähettäjälleen.