Eli siis tipuin viime sunnuntaina hevosen selästä, ku hevonen äikähti loppukäynneissä... ja nyt mulle jäi sellanen kammon poikanen... onko kellään kokemusta miten saa kammon pois??? help me!!!
Apua!!!
kammoinen
8533
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 8
Vanhimmat
Täällä siis tarkoitan, että takaisin selkään vaan! Mitä nopeemmin, sen parempi.
Itse nuorempana putosin juuri ennen estettä, opettaja varmisti, että olin kunnossa punttais takaisin selkään ja pisti hyppäämään esteen! Eihän tämä toki ollut ainut kerta, kun olen pudonnut, mutta opin, että heti selkään takaisin. Eikä kammoa ole päässyt tulemaan.
Pyydä opettajaa, tai kaveria vaikka kulkemaan hetken vierellä, jos tuntuu tosi pahalta! Ja pyydä joku heppa johon luotat.
Tsemppiä, äläkä annan pelon ajaa sinua pois hevosten luota!
Yritä rohkeasti mennä hevosen selkään takaisin, tiedän että tässä minun on hyvä sanoa mutta jos et nyt mene niin et mene varmaan koskaan. jos jää kammo niin on vaan sitkeästi yritettävä mennä takaisin selkään.-jokainen joka ratsastaa niin tippuu ainakin kerran.
tsemppiä...(:
Turha jäädä kammoamaan. Jokainen sieltä putoaa ja nyt kun olet sen putoamisen kokeillut, niin eihän se varmaan niin kauheaa ollut. Itse tulin alas viime kaudella 3 kertaa ;-) Yhtä niistä hevosista välttelin, kunnes pari viikkoa sitten se osui sitten kohdalle. Piti sekin peikko vaan selättää ja ratsastaa se pois. Eli ei lähde pelko pois kuin satulassa istumalla.
Voita pelkosi ja mene mahdollisimman pian sen hevosen selkään tai sinulle jää kamala pelko putoamiseen liittyen... Yritä rentoutua ja pian toivottavasti huomaat ettei hevonen ole niin kamala kuin silloin kun tipuit... toivottavasti tämä auttoi
takaisin vain selkään.. ja eikö se niin mennyt, että kun on tippunut 100 kertaa on mestari ;D
ei,sata kertaa kun putoaa,ei tarkoita että olet "mestari"äly hoi,älä jätä!
vittu ootko vähän dorga!!!
"Tarinan mukaan ratsastajan täytyy pudota hevosen selästä 100 kertaa, ennen kuin hän voi kutsua itseään oikeaksi ratsastajaksi" ;D