kertokaapas mielipiteenne

elikkäs,ex-avokkini on tapaillut erästä miestä n.vuoden ajan ja tänä aikana ei meillä ollut paljoakaan seksiä.kiinni jäätyään avokkini kielsi mitään tapahtuneen,muuta kuin puhumista.olemme eronneet ja hän edelleenkin väittää ettei pettänyt minua,mutta mielestäni asia on päivänselvä.miksi nainen vieläkin kieltää vaikka kaikki on jo ohi,en ymmärrä naisen logiikkaa.kertokaa naiset,please.
5741
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

Tehän olette eronneet, joten ei hänen tarvitse enää selitellä mitään. Ei kuulu sinulle enää.

Äänestä

Mitään ei myönnetä ja kaikki seksikin kielletään. Umpikieroja kaikki pettäjät. Oman egonsa pönkittäjiä mokomat niljakkeet.

Äänestä

Eiköhän ole muitakin tapoja ns. purkaa paineita kuin vieraissa käynti??

Äänestä
  • :-)

    Äänestä

Ihan sama se on tämän naisen kanssa, kuin pettävien miestenkin kanssa: jos uskottelee, ettei ole tehnyt mitään väärää, elämä itsensä kanssa on helpompaa. Sitä myös kai haluaa säilyttää kasvonsa viimeiseen asti pysyen aiemmin väitetyssä totuudessa. Kukapa pettämistä pitäisi hyväksyttävänä? Saati sitten arvostaisi valehtelua? Jos itse myöntää pettäneensä ja valehdelleensa, sillä on melko vähän vaikutusta lopputuloksen kannalta, kun vahinko on jo tapahtunut.

Kieltäminen on näissä tapauksissa aika yleinen suojamekanismi. Harva vastuuntuntoinen pettää; pettäjiksi seuloutuvat vastuuntunnottomimmat. Luuletko, että vastuuntunnoton siinä tilanteessa yht'äkkiä alkaisi kantaa vastuuta teoistaan? Ei varmasti.

Avokkisi on tottakai pettänyt sinua, kerran hän on toiminut sinulta salassa tietäen ettei ne touhut kestä päivänvaloa. Ihan sama oliko siinä seksiä tai edes tunteita. Ei parisuhteeseen kuulu tuo salailu, ellei sitten nimenomaan ole sovittu etukäteen, että on ookoo salailla. Jos on sovittu, että ollaan rehellisiä, eikä salailla, niin ihan selvä petos se sitten on ilman varsinaista suhdettakin.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Nimetön kirjoitti:

elikkäs,ex-avokkini on tapaillut erästä miestä n.vuoden ajan ja tänä aikana ei meillä ollut paljoakaan seksiä.kiinni jäätyään avokkini kielsi mitään tapahtuneen,muuta kuin puhumista.olemme eronneet ja hän edelleenkin väittää ettei pettänyt minua,mutta mielestäni asia on päivänselvä.miksi nainen vieläkin kieltää vaikka kaikki on jo ohi,en ymmärrä naisen logiikkaa.kertokaa naiset,please.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu