Jos työntekijä on luvatta ja ilmoittamatta poissa työpaikaltaan useamman päivän eikä vastaa puhelimeen, saako hänet irtisanoa ilman irtisanomisaikaa? Osaako kukaan sanoa?
irtisanominen
jep jep
4415
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
Työsuhteen voi purkaa. Se tietää työsuhteen päättymistä oitis.
Tässä työsuhteen purkamista koskevat työsopimuslain säännökset:
Purkamisperuste
Työnantaja saa purkaa työsopimuksen noudatettavasta irtisanomisajasta tai työsopimuksen kestosta riippumatta päättyväksi heti vain erittäin painavasta syystä. Tällaisena syynä voidaan pitää työntekijän työsopimuksesta tai laista johtuvien, työsuhteeseen olennaisesti vaikuttavien velvoitteiden niin vakavaa rikkomista tai laiminlyöntiä, että työnantajalta ei voida kohtuudella edellyttää sopimussuhteen jatkamista edes irtisanomisajan pituista aikaa.
Työntekijä saa vastaavasti purkaa työsopimuksen päättyväksi heti, jos työnantaja rikkoo tai laiminlyö työsopimuksesta tai laista johtuvia, työsuhteessa olennaisesti vaikuttavia velvoitteitaan niin vakavasti, että työntekijältä ei voida kohtuudella edellyttää sopimussuhteen jatkamista edes irtisanomisajan pituista aikaa.
2 §
Purkamisoikeuden raukeaminen
Purkamisoikeus raukeaa, jos työsopimusta ei ole purettu 14 päivän kuluessa siitä, kun sopijapuoli sai tiedon 1 §:ssä tarkoitetun purkamisperusteen täyttymisestä.
Jos purkaminen estyy pätevän syyn vuoksi, sen saa toimittaa 14 päivän kuluessa esteen lakkaamisesta.
3 §
Työsopimuksen purkautuneena pitäminen
Jos työntekijä on ollut poissa työstä vähintään seitsemän päivää ilmoittamatta sinä aikana työnantajalle pätevää syytä poissaololleen, työnantaja saa käsitellä työsopimusta purkautuneena poissaolon alkamisesta lukien.
Jos työnantaja on poissa työpaikalta vähintään seitsemän päivää ilmoittamatta sinä aikana työntekijälle pätevää syytä poissaololleen, työntekijä saa katsoa työsopimuksen purkautuneen.
Jos poissaolosta ei ole voitu ilmoittaa toiselle sopijapuolelle hyväksyttävän esteen vuoksi, työsopimuksen purkautuminen peruuntuu.
Hänellehän voi olla sattunut jokin onnettomuus ja hän makaa sairaalassa tiedottomassa tilassa. Voihan hän olla myös kotonaan, mutta on niin sairas ettei yksinkertaisesti pysty ilmoittamaan asiasta. Kannattaa ottaa hieman selvää asioista ennekuin tekee mitään peruuttamattomia virheitä.
Lue tuo kolmas pykälä:
"Jos poissaolosta ei ole voitu ilmoittaa toiselle sopijapuolelle hyväksyttävän esteen vuoksi, työsopimuksen purkautuminen peruuntuu."
Jos on pieni työpaikka jossa ihmiset tuntevat toisiaan niin kyllä siellä jotain kautta aina kuuluu että joku pitkäaikainen työntekijä makaa tajuttomana sairaalassa.
Mutta esim minä. Jouluapulaisena työantajalla jolla niitä jouluapulaisia on älyttömästi. Jos minä tästä sairaalaan joudun niin kyllä edes oleta että siellä minua kaivataan vaan oletetaan luultavasti että vain viitsi jatkaa.
Jos on ilmoittamatta 7 työpäivää luvattomasti on työnantajalla oikeus sanoa irti työsuhde heti, mutta ei tietenkään pakko.
Eli omaalomaa voi täten ottaa laillisesti vaikka yhden viikon eli 5 arkipäivää. Tosin kovin usein toistuen en tiedä kuinka käytäntö?
Omaa puhelinnumeroa ei tarvitse antaa työnantajalle.
Omaan puhelimeen ei ole missään määrättynä, että soittoihin on vastattava se jokaisen ihan oma asiansa.
Itse jätän vastaamatta tutemattomiin numeroihin jotka yleensä lehtitilaus puheluja.