henkinen väkivalta

monessa avioero tilanteessa käytetään henkistä väkivaltaa joka rassaa melkein yhtäpaljon kuin ruumiillinen väkivalta.ja monesti käytetään vielä lapsia välikappaleena siinä.onko esimerkkejä?
5769
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

Henkistä väkivaltaa käytettiin jo avioliiton aikana, mikä lopulta johti eroon. Erotilanteessa sitä vasta päästiin vauhtiin... On itse oltava vahva, eikä hyväuskoinen.

Tottakai ensisijaisesti pyrkii uskomaan, että toinenkin haluaa hyvän yhteiselämän ja on halukas korjaamaan tilannetta paremmaksi, että me muka pystytään jatkamaan. Joka kerta kuitenkin kun itse antaa periksi ja ottaa toisen vastaan, tulee "isku" päin naamaa. Salailua, valehtelemista, vähättelyä, nöyryyttämistä.

Konkreettisesti eroon pääsy ei olekaan helppoa. Puoliso ei lunasta sinua ulos yhteisestä asunnosta ja sinulla ei ole varaa lunastaa häntä, eikä hän halua lähteäkään. Hänellä olisi varaa jäädä yksin. Minun pitää kuitenkin lyhentää lainaa ja uutta ei saa. Kun menot on mitoitettu sen mukaan, että asuntolaina on suurin menoerä, ei vuokraan enää ole varaa. Joku onnellinen voi mennä kaverinsa tai sukulaisensa luo - minä en. Lakimieheen ei ole varaa.

Miksi hän haluaa minun jäävän? Mihin hän tarvitsee? En ole saanut vastausta. Hän pärjäisi omillaan. Emme ole vuoteen nukkuneet yhdessä. Hän tietää, etten siedä häntä lähelläni. Vähitellen lakkasin välittämästä hänen nöyryytysyrityksistä. Silläkään ei ole väliä, hän kai luulee, että sisimmässäni voin pahoin.

Ei. Voin pahoin ainoastaan sen verran, kuin voisin pahoin epämiellyttävistä tapeteista, joita ei ole varaa eikä riittävästi energiaa vaihtaa. Joskus ne häiritsee joskus ei. Vielä koittaa päivä, jolloin on varaa ja innostus. TOivottavasti olen elossa sinä päivänä.

Äänestä
  • eron jälkeen omaisuus on henkisen kiusaamisen väline.kiusaaja arvioi sen omaisuuden mikä jää hänelle melko arvottomaksi.taas se mikä jää toiselle omkin hirveän arvokasta.siinä tilanteessa rahakaan ei meinannut mitään kun vaan sai asian pois.hävisin rahassa paljon.silti tyytyväinen että henkinen kiusaaminen loppui.olen 57v mies

    Äänestä

  • jälkeen kovaa kirjoitti:

    eron jälkeen omaisuus on henkisen kiusaamisen väline.kiusaaja arvioi sen omaisuuden mikä jää hänelle melko arvottomaksi.taas se mikä jää toiselle omkin hirveän arvokasta.siinä tilanteessa rahakaan ei meinannut mitään kun vaan sai asian pois.hävisin rahassa paljon.silti tyytyväinen että henkinen kiusaaminen loppui.olen 57v mies

    siinä vaiheessa kun asuminen on jollain tavalla maksettava. jos tililläsi laskujen jälkeen on 50 euroa ja vuokra 400 euroa, milläs maksat? millä sinä maksoit kun rahaa ei ollut?

    Äänestä

Useimmat tuntemani eronneet miehet valittavat, että ex rajoittaa tapaamisia.
Niinikuin se ei olisi tarpeeksi paha, että vie lapset pois kodistaan?
Mitäpä noista jos sillä saa miehen kihisemään raivosta.
Eivät he rahastakaan suutu niin paljon. Päinvastoin, mkasavat mielellään lähes mitä tahansa päästäkseen vuosia jatkuneesta henkisestä kidutuksesta!
Naisen ainoa ase on paha kieli, eikä se läheskään aina jää käyttämättä edes omaan aviopuolisoon!
Sitten maristaan päälle kun mies ei tuo kukkia.

Äänestä
  • onneksi meillä oli jo aikuinen lapsi.sai kyllä minun sukulaiset ja tuttavat uskomaa ihan perättömia asioita.nyt tullut uusia ja entisetkin oalanneet

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


ei näy päällepäin kirjoitti:

monessa avioero tilanteessa käytetään henkistä väkivaltaa joka rassaa melkein yhtäpaljon kuin ruumiillinen väkivalta.ja monesti käytetään vielä lapsia välikappaleena siinä.onko esimerkkejä?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu