Remeron ja laihdutus

Otan joka ilta Remeron 15mg 1/4 pillerin unettomuuteen. Olen syönyt sitä nyt kuukauden ajan. Yritän samalla laihduttaa viimeiset raskauskilot pois eli 8kg. Olen 1200 kcal kaloridietillä, lasken tarkkaan proteiinit, hiilarit ja rasvat, juon paljon vettä, liikun reippaasti kävellen vähintään 30min päivässä ja silti lihon! Olen lihonut nyt kahden viikon aikana vajaa kilon. Olen ennenkin laihduttanut samalla tavalla 10kg ja silloin on kyllä paino lähtenyt alaspäin eikä ylöspäin. Tuntuu aika turhastuttavalta kun yrittää ja silti mitään ei tapahdu :( Onko muilla vastaavnalaisia kokemuksia?
5627
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

itselleni kirjoitettiin Remeronia viime keväänä unettomuuteen. Siihen olisi kyllä todella tehonnut, mutta pisti syömiseni aivan sekaisin. En voinut siksi syödä sitä kuin muutaman päivän ja siinä ajassa lihoin jo pari kiloa. Tuntui että koko ajan oli nälkä, vaikka ei todellakaan voinut oikeasti olla. Se on kyllä siinä mielessä vaarallinen lääke.

Äänestä

Sulla tarkka vaaka ."kaksi viikkoa = 14 vrk"
"vajaa kilo noussu"= 1000g / 14 vrk =71,428g Selvästi lihonnut.

Äänestä

Kun käytin Remeronia, lihoin parissa kuukaudessa yli 10 kiloa. Mutta selityksenä oli loputon ruokahalu, eli söinkin kahden edestä. Tuo, että Remeron lihottaisi vaikka olet dieetillä, kuulostaa kyllä aika oudolta. Luulenpa että tuo 1 kg on lihaksia eikä läskiä.

Äänestä

Hei vaan,

Itsekin kärsin unettomuudesta ja sain joskus aikoja sitten samaista lääkettä, käytin sitä jonkin aikaa, mutta se oli lopetettava ainaisen väsymistunteen vuoksi ja se lisäsi minullakin ruokahalua aika tavalla ja painoakin.

Nyt minulla on käytössä Seroxat, joka on kyllä painoani nostanut jonkin verran reilussa vuodessa, se on kuulemma yleistä, että kun käyttää mielialalääkitystä niin paino vaihtelee yksilöllisesti.

Ja unen saantia helpottamaan sain lihaksistoa rentouttavan lääkityksen yötä vasten ja tämän kaiken muutoksen ansiosta ruokailuhalut ovat nyt tasaantuneet ja unensaanti helpottunut ja olen päässyt irti unilääkkeistä ja aamulla on pirteä olokin.

Toivottavasti sait kirjoituksestani on jotain apua

Äänestä

Sympatiat löytyy! Kaikki nuo tasaantuu ajan myötä, syömiset, painonnousut ja väsymykset. minulla vielä moninkertainen annostus (parhaimmillaan oli 60 mg/vrk)

ongelmahan on sitten siinä, miten saada se paino putoamaan kun ne syömiskohtaukset vihdoin loppuu. Muistaakseni remeron vaikuttaa jotenkin myös aineenvaihduntaan, eli siitä voi johtua painonousu, vaikkei ahmimisia tulekaan.

Itse jojoillut kyseisen lääkkeen kanssa aika kauan, nyt olisi tarkoitus vihdoin karistaa kaikki tulleet. nyt vihdoin kun kaikki ärsyttävimmät sivuoireet on kadonnut.

Jos sinun ei ole takoitus koko loppuelämääsi olla lääkityksellä (kuten esim. minun kohdalla näyttää olevan) niin vaihda ihmeessä lääkettä!

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Katja kirjoitti:

Otan joka ilta Remeron 15mg 1/4 pillerin unettomuuteen. Olen syönyt sitä nyt kuukauden ajan. Yritän samalla laihduttaa viimeiset raskauskilot pois eli 8kg. Olen 1200 kcal kaloridietillä, lasken tarkkaan proteiinit, hiilarit ja rasvat, juon paljon vettä, liikun reippaasti kävellen vähintään 30min päivässä ja silti lihon! Olen lihonut nyt kahden viikon aikana vajaa kilon. Olen ennenkin laihduttanut samalla tavalla 10kg ja silloin on kyllä paino lähtenyt alaspäin eikä ylöspäin. Tuntuu aika turhastuttavalta kun yrittää ja silti mitään ei tapahdu :( Onko muilla vastaavnalaisia kokemuksia?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu