Minkälaisia kokemuksia teillä on pitkän liiton jälkeen taas joutua/päästä niihin samoihin nuoruuden kuvioihin missä aikanaan olitte, ennenkuin löysitte nykyisen eksänne?
Miltä tuntuu taas olla kierrossa?
Miltä tuntuu taas olla kierrossa?
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 2
Vanhimmat
Muistan kun rupesin erosta toipumaan ja katselemaan ympärilleni kuinka vapaalta kaikki tuntui : ), kun tajusi ettei ole kenellekään tilivelvollinen. Sai nukkua omina vapaina viikonloppuina pitkään ja kukaan ei ollut katsomassa perään muutenkaan. Ei tarvinnut riidellä tai pahoittaa mieltään toisen sanomisista tai tekemättä jättämisistä.
Opin oikeasti nauttimaan myös yksinolosta ensimmäistä kertaa elämässäni (olen kaksonen). Tottakai sitä miehen syliä ja kainaloa kaipasi välillä, mutta kyllä se oma kulta sitten loppujen lopuksi löytyi.
Muistelen hyvillä mielin niitä melkein kolmea vuotta, joiden aikana löysin oman persoonallisuuteni uudestaan ja opin pitämään omasta hyvinvoinnistani huolta. Sain keskittyä lapsiini ilman huonoa parisuhdetta. Se aika oli tärkeä oman kehityksen kannalta.
olemisesta. Kaikki se mitä pelkäsin, ei toteutunutkaan. Olo on sellainen, etten nyt kuitenkaan maton reunaa korkeammalta pudonnut. Yksinäisyyden ahdistusta en juurikaan ole kokenut. Minulla on hyvä suhde lapseeni, mukava työ, ihanat vanhat ystävät ja uusiakin on tullut, kiva koti, oman naisellisen maun mukaan sisustettu, aina siisti, kokkailen haluamaani ruokaa, syön kevyesti ja terveellisesti, olen hoikistunut, harrastan kaikkea mukavaa ja tunnen olevani naisena parhaimmillani. Mieskin elämääni mahtuu, muttei vakituisesti - ainakaan vielä :)