Laulaminen on ihanaa

Laulu on intohimoni, mutta minulla on se ongelma, että en osaa laulaa korkealta. Se on tylsää, sillä suurimmissa osissa kappaleista on laulettava korkealta. Aina kun yritän mennä korkealle,ääneni hiljenee tai rupeaa kuullostamaan hirveältä. Onko kellään muulla samaa ongelmaa? Ja onko siihen jotakin tapaa vaikuttaa niin, että pystyisi laulamaan yhtä hyvin korkealta, kun matalaltakin?
4723
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

Aika tyypillistähän tuo on "kouliintumattomalle" laulajalle että kun ylöspäin mennään tulee seinä vastaan tai alkaa "piipittämään" tai huutamaan.

Tämä nyt on aika arvattava neuvo, mutta suosittelen laulutunteja hyvän opettajan opastuksessa. Siinä se ääniala laajenee ja muutenkin sointi kehittyy kun ääntä harjoittaa oikealla tavalla.

Itse sain aikanaan vähän parannettua äänenkäyttöä ja lisää ääniä ylöspäin jo parin opastustunnin jälkeen omatoimisella harjoittelulla kun sain vinkkejä ääniharjoituksista mitä tehdä.

Sitten kun aloin käymään tunneilla säännöllisesti tuli jo ensimmäisen puolen vuoden aikana isoja positiivisia yllätyksiä sen suhteen, miltä oma ääni alkoi kuulostaa ja miltä laulaminen tuntua.

Toki itsekseenkin voi harjoitella, mutta helposti menee pään seinään hakkaamiseksi tai on enemmän haittaa kuin hyötyä jos yrittää sitkeästi väärällä tavalla. Jos ei ole mahdollisuutta käydä tunneilla niin voit yrittää etsiä vaikka jostain kirjoista ääniharjoitusohjeita.

Äänestä

sulla on väärä hengitystekniikka.

Äänestä

voisin sua opettaa. laulamnen on yksikertaista. pari viikkoja opetusta ehkä riittää.

Äänestä
  • Mene rohkeasti laulutunneille. Yleensa sanotaan, etta saannolisella opetuksella kehittyy n. puoli sdavelaskelta per vuosi. Eli kehittyminen on aika hidasta, mutta sitakin antoisampaa. Toki jokainen ihminen on oma tapauksensa ja voit siis kehittya jopa nopeammin.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


"pianisti/muusikko" kirjoitti:

Laulu on intohimoni, mutta minulla on se ongelma, että en osaa laulaa korkealta. Se on tylsää, sillä suurimmissa osissa kappaleista on laulettava korkealta. Aina kun yritän mennä korkealle,ääneni hiljenee tai rupeaa kuullostamaan hirveältä. Onko kellään muulla samaa ongelmaa? Ja onko siihen jotakin tapaa vaikuttaa niin, että pystyisi laulamaan yhtä hyvin korkealta, kun matalaltakin?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu