Pieni galluppi. Kuinka usein käyt avannossa pulahtamassa tai uimassa?
Miulla on vuosi sitten syksyllä alkanut talviuinti hurahtanut hattuun ihan todella. Nyt alkaa jo työ haittaamaan hyvää harrastusta. Käyn arkipäivisin ennen töihin menoa uimassa ja toisen kerran illalla. Viikonloppuisin käyn "vain" kerran päivässä. Eli viikossa uin avannossa tavallisesti 12 kertaa, 25-75m kerrallaan. Yleensä en käy saunassa, vaan uin kylmiltään. Kylmiltään uinnista tulee miulle parempi olo kuin saunan kanssa. Pari kertaa viikossa lähtee lapset mukaan, silloin saunotaan ja uidaan monta kertaa. Niin... ja en suinkaa ole koukussa ;-)
Kuinka usein
4
4150
Vastaukset
- Ponsku
Vai et oo koukussa... ;) Minä olen pyrkinyt käymään 2-3 kertaa viikossa avannossa. Kerralla käyn n. 6-8 kertaa järvessä. Minkä ikäisiä sinun lapsesi on? Olen miettinyt pikkuveljeni mukaan ottoa sinne mut olen ajatellut että hän on liian nuori.
- mukaan
Miun lapset on 11 ja 13. Molemmat aloittivat avantouinnin viime talvena. Seuran saunalla käy kyllä jonkin verran muitakin nuoria uimassa. Nuorin taitaa olla noin kaksivuotias. Tärkeää muistaa lasten/nuorten kohdalla, että kastautuminen/uinti tapahtuu heidän omilla ehdoilla. Jokaiselle löytyy se oma tapa mikä tuntuu hyvältä.
- Ei kovuus, ei nopeus, vaan ...
Taidat olla asennemimmi! Kylmiltään ja aamuisin, ei paha, ei paha. Jos et ole varattu, lähdetkö treffeille, paikkana avanto, uimapatjan päällä illallinen, viineineen ja kynttilöineen..., miltä kuulostaa?;) Itse käyn 2-5 kertaa viikossa, olen syksystä lisännyt oloaikaa vedessä, nyt 15 minuuttia kerrallaan, sit 5 min pesuhuoneessa, 5 alalauteilla ja 15 ylhäällä, lopuksi suihku. Aika pitkä sessio kaikenkaikkiaan, mut on edettävä varovaisesti, ettei tuu yllätyksiä. Korkein tavoite on 30 minuuttia, jää nähtäväksi.
- SYKSYN LAPSIA
MINULLA MEINASI KÄYDÄ SAMOIN - HURAHDIN. MINULLA TEPSI SELLAINEN KEINO, ETTÄ JÄTIN UIMAKAMPPEET KOTIIN - ALASTI EI OIKEIN KEHTAA MENNÄ! KYLLÄ ASIA HOITUI. SITÄ EN TIEDÄ, ETTÄ MIKÄ ON OIKEA UINTIKERTOJEN MÄÄRÄ. OLEN TAVANNUT SELLAISIAKIN UIMAREITA, JOTKA AAMUIN ILLOIN UIVAT AVANNOSSA - NYT TÄNÄ SYKSYNÄ KYLMÄSSÄ VEDESSÄ ILMAN JÄITÄ.
SE IHANA TUNNE KAIT VETÄÄ VETEEN?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 222307
- 871423
- 1161218
- 751120
Mira Luoti ja Julkkisselviytyjät 2017 - Ketä kuumottaa juuri nyt?
HS: Tässä ohjelmassa Mira Luoti kertoi kokeneensa seksuaalista väkivaltaa "PMMP-yhtyeen Mira Luoti kertoo Ylen uudessa18909Julkisuuden henkilön päiväin päätös
Sitä vaan, että kyllä nyt kaikki tietävät kuka oli Eemeli Peltola (kansanedustaja, joka päätti päivänsä eduskuntatalossa249841- 52832
MESTARI SIVALTAA JÄLLEEN
https://www.is.fi/politiikka/art-2000011436243.html Suomen ainoa Mestari lausuu tosiasiat Sannasta , Tuomiojasta ja hil204817Törkeä eläinsuojelurikos Sonkajärvellä
Pohjois-Savossa Sonkajärvellä noin 40 kissaa ja reilut 10 koiraa on jouduttu lopettamaan kaltoinkohtelun vuoksi, kertoo17802- 34765