kodin irtaimisto

elikä,mikä olisi oikeuden mukaista?
mitä laki sallii minun viedä kodistani,kun poistun
ja lapsetkin jäivät minulle.
riitaa kun on joka asiasta.
mieheni sanoo että tasa jako,ja jos otan esim,tiskikoneen,pesukoneen,tv,sohvalauston,joudun maksamaan niistä hänelle??!!
71501
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 7

Vanhimmat

Kun muutin lasten kanssa omaan asuntooni jaoin irtaimiston näin.
Otin toisen tv:n, toisen sohvan, osan kirjahyllyä, n.puolet astioista,pyykinpesukoneen (astianpesukone jäi exälle),tietysti lasten tavaroista sen minkä lapset tarvitsevat, kun asuvat suurimman osan ajasta luonani.

Kun ositus oli tehty niin möin sohvan ja kirjahyllyn miehelleni.

Äänestä

lisää siihen niiden arvo. Sitten jakamaan puoliksi.

Äänestä
  • .. ellei ole mittavampaa omaisuutta (autoa, säästöjä, taloa, kesämökkiä jne.) ... eli vain kipot ja kupit, lakanat ja telkkarit jaetaan vuokra-asunnossa.

    Kun olette ensin sopineet "hinnan" kullekin esineelle tai esinekokonaisuudelle (esim. astiasto) ... vasta sen jälkeen vuoron perään kumpikin saa "ottaa" listalta yhden.... pidätte samalla kirjaa paljonko "rahassa" kummallekin on kertynyt. Lopuksi voitte käydä kauppaa jos toinen tahtoo ostaa esim. sinulta irtaimistoa.

    Tästäkin kannattaa tehdä yksinkertainen ositussopimus, malleja löytyy netistä.

    Äänestä

  • UPDATE_6389154 kirjoitti:

    .. ellei ole mittavampaa omaisuutta (autoa, säästöjä, taloa, kesämökkiä jne.) ... eli vain kipot ja kupit, lakanat ja telkkarit jaetaan vuokra-asunnossa.

    Kun olette ensin sopineet "hinnan" kullekin esineelle tai esinekokonaisuudelle (esim. astiasto) ... vasta sen jälkeen vuoron perään kumpikin saa "ottaa" listalta yhden.... pidätte samalla kirjaa paljonko "rahassa" kummallekin on kertynyt. Lopuksi voitte käydä kauppaa jos toinen tahtoo ostaa esim. sinulta irtaimistoa.

    Tästäkin kannattaa tehdä yksinkertainen ositussopimus, malleja löytyy netistä.

    tapauksessa olisi ollut onnellista, että nainen olisi opiskellut, jos vähänkin päätä, itselleen kunnon ammatin ja pysynyt sinkkuna, kuin tuollaisessa köyhyydessä sinnitellä lastensa kanssa yksin.
    Käyttäkää hyvät nuoret naiset järkeänne.
    No, aukeaahan ne sossun narisevat, ruostuneet saranat ainakin vielä vähän aikaa, saa kattoo nyt,
    kuinka kauan. Pienet ikäluokat astuu remmiin...
    suuret eläköityy......

    Äänestä

Ethän sinä ole mitään miehesi omaisuutta viemässä, vaan osaa teidän yhteisen kotinne irtaimistosta.

Koko irtaimiston arvo esine esineeltä määritetään, kuten täällä on jo kerrottukin. Jos, ette saa jokaiselle esineelle arvoa, muta esineen jompikumpi haluaa, siitä voi käydä "huutokauppaa". Muille esineille annetaan listalla se arvo, mihin on yhdessä päädytty, kiistanalaisista esineistä molemmat tarjoavat jotain. Korkeampi tarjous tulee listalle. Sitten koko listalle tulee arvo. Sinä viet siitä arvosta osan mukanasi. Jos viet enemmän, kuin mitä miehellesi jää, sinä maksta. Jos miehellesi jää enemmän, hän maksaa.

Voi kuulostaa monimutakiselta, mutta itseasiassa ei ole sitä. Tietenkin, jos toinen on ihan sika, kuten minun exv-aimoni, voi vittullessaan vedättää ukin omin käsin tekemän perintökaluston hinnan taivaisiin...

Äänestä
  • minun rakas exän mielestä hänelle jäännyt tv 32" oli yhtä arvokas kun minulle jäännyt 17". Samoin isäni tekemä lautashylly oli arvokkaampi kuin kokoseinän kokoinen vitriinikaappi. No nyt hän on onnellinen...mutta minä pärjään paremmin kuitenkin kun nyt rahat eivät mene naistilpehööriin. Uusi vaimo on aivollinen;)

    Äänestä

  • rahaa se vain on kirjoitti:

    minun rakas exän mielestä hänelle jäännyt tv 32" oli yhtä arvokas kun minulle jäännyt 17". Samoin isäni tekemä lautashylly oli arvokkaampi kuin kokoseinän kokoinen vitriinikaappi. No nyt hän on onnellinen...mutta minä pärjään paremmin kuitenkin kun nyt rahat eivät mene naistilpehööriin. Uusi vaimo on aivollinen;)

    joopa kyllä miehissä löytyy ahneita, itsekkäitä omaan napaansa tuijottajia.

    Kai molemissa löytyy samanlaisia paskoja.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


miten jaetaan kirjoitti:

elikä,mikä olisi oikeuden mukaista?
mitä laki sallii minun viedä kodistani,kun poistun
ja lapsetkin jäivät minulle.
riitaa kun on joka asiasta.
mieheni sanoo että tasa jako,ja jos otan esim,tiskikoneen,pesukoneen,tv,sohvalauston,joudun maksamaan niistä hänelle??!!

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu