Kauan olitte yhdessä ennen kuin sanoitte rakastavanne?

lionN85

Siinähän se kysymys tulikin, että kauan olitte yhdessä ennenkuin jompikumpi sanoi rakastavansa toista?

Olen nyt ensimmäisessä vakavahkossa suhteessani. Olemme tunteneet kolme kuukautta ja olleet yhdessä yhden kuukauden. Mies sanoi rakastavansa minua, mutta en osannut vastata mitään koska en itse ole vielä varma asiasta. Mitä siihen voi vastata jos ei itse halua vielä sanoa rakastavansa?

Ja sitten viimeinen kysymys, mistä tietää olevansa rakastunut? :o

13

2077

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • meni näin

      viikon olimme yhdessä kun tunnustimme rakkautemme. siis viikon tuntemisen ja viikon yhdessäolon jälkeen.

      makasimme aamulla sängyllä ja mulla oli koko aamun tunne, että haluaisin sanoa hänelle rakastavani häntä, mutten sitten ehtinytkään, koska mies sanoikin ensin.

      tyhmää sanoa, että kyllä sen tuntee sitten, kun on rakastunut, mutta asia on niin. tunne on sanoin kuvaamattoman ihanaa.

      • blaah....

        voi todellakaan rakastaa viikon jälkeen, bullshittiä!
        Tuollainen ihminen sanoo sen ihan kenelle vaan ja helposti, ilman että edes tarkoittaa!!!
        Koko lause on menettänyt merkityksensä kun se sanotaan joka vastaantulijalle!...


      • en tiedä miten muut toimii
        blaah.... kirjoitti:

        voi todellakaan rakastaa viikon jälkeen, bullshittiä!
        Tuollainen ihminen sanoo sen ihan kenelle vaan ja helposti, ilman että edes tarkoittaa!!!
        Koko lause on menettänyt merkityksensä kun se sanotaan joka vastaantulijalle!...

        mutta meillä se meni juuri noin.

        mä en olen tunnustanut rakkauttani kenellekään muulle kuin tälle samaiselle miehelle, jonka kanssa ollaan oltu yhdessä jo 12 vuotta.

        olen todellakin kanssasi samaa mieltä, että ko. sanat on menettänyt merkityksensä ja siksi mun mielestä niitä ei tarvis koko aikaa hokea.


    • ..........

      1,5kk niin mies sanoi...olin ensin hiljaa ja sanoin sitten niin mäkin sua, vaikka en kyllä oikeasti silloin vielä rakastanut. ehkä puolen vuoden päästä minäkin aloin sanomaan. nyt kriiseilyä, en ole sanonut aikoihin :(

    • M21.

      Entinen ei sanonut sitä koskaan, mutta nykyisen kanssa on erijuttu.

      Kai rakastaminen on sitä, kun välittää toisesta ja toinen on tärkeä.

    • Jihuuu

      Oltiin tunnettu vajaa pari kk ja alettiin virallisesti seurustella, josta meni muutama viikko kun mies sanoi ne maagiset sanat - joita olin jo jokusen päivän odottanutkin! ;) Tunne oli siis molemminpuolinen.

      Sen vaan sitten tietää..

    • yks vaan

      me kerettiin seurustella 5.kuukautta,kun ukko täräytti kesken illan,että rakastaa mua kyllä kuulosti,niin ihanalta kuulla se.ja rakastettu on jo 18.vuotta.

      • ....

        Puoli vuotta oltiin seurusteltu, kun poikakaverini sen minulle sanoi, samaa vastasin takaisin. Paljoa aikaisemmin en sitä olisikaan sanonut, mielestäni se tuli sopivaan aikaan.

        Aikaisempi poikakaverini sanoi sen minulle jo kuukauden seurustelun jälkeen, mutta minä en ollut samaa mieltä. joten en sitä sanonut. Silloin voi vaikka sanoa että välittää toisesta paljon, muttei vielä tiedä rakastaako. EI sitä kannata sanoa, kun vasta kun on sitä mieltä.


    • anonyme

      Oma mieheni sanoi ko. sanat vasta vuoden ja kymmenen kuukauden seukkaamisen jälkeen! Tosin seurustelu aloitettiin tosi nuorina ja kummallekkin tämä on ensimmäinen vakava seurustelusuhde... nyt seurustelua takana jo 3 ja puoli vuotta. :)

      • hijo

        tätä?Mies sanoo ensin että rakastaa sitten vasta nainen sanoo rakastavansa,tai toteaa lakoonisesti että "niin mäkin sua" todennäköisesti ilman sen suurempia tunteita.


      • neiti hopea

        Olemme olleet kai jotain 1v 9kk, eikä mies vieläkään saa kakaistua sitä suustaan, ujouden piikkiin pistää. En usko, että tulee edes sanomaan. Kirjoittaa kyllä voi ja on sanonut "kulta" vain kerran ja senkin vähän väkipakolla. Sanoi, että pelotti senkin sanominen. Itse sanoin alkuaikoina parin kuukauden kuluttua, muutaman kerran ja nyt kun ajattelen niin en edes tainnut silloin häntä rakastamalla rakastaa. En enää uskalla sanoa.. Tuntuu turhauttavalta, kun toinen ei uskalla sanoa edes "minäkin sinua".


      • ja kauan...

        Onhan tässä mennyt jo 25 vuotta sanomatta...
        Kolmen kuukauden kohdalla vielä ajattelin yrittää, mutta luovuin ajatuksesta.
        Vaimo joskus kyselee aiheesta, mutta aina juuri riidan jälkeen, jolloin kaiken viimeiseksi tulisi mieleenkään...


    • 6.6.06

      Eli kihloihin mennessämme, parin kuukauden seurustelun jälkeen. No, hän (mies) "sanoi" sen viestissä, samalla kun pyysi vaimoksikin.
      Naamatusten sanoi sit juhannuksena. Olin niin häkeltynyt etten osannut vastata oikein mitään...oon kyllä itekin sanonu myöhemmin (kerran). Sen jälkeen ei oo sanottu! ;)

      Mä tiesin aika erikoisella tavalla että tässä on jotain erityistä. Oon liki 30v ja vasta hänen kanssaan oon kokenu seksissä jotakin aivan... hmmm. Uutta ja ihmeellistä josta jo luulin jääväni paitsi koko loppuelämäkseni!! :))

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Takaisin ylös

    Luetuimmat keskustelut

    1. Moikka rakas

      Oon miettinyt meidän välistä yhteyttä viime aikoina. En ihan osaa pukea sanoiksi, mitä kaikkea tunnen, mutta halusin vaa
      Ikävä
      21
      6755
    2. Malmin tapaus on järkyttävä

      Kolme ulkomaalaistaustaista miestä raiskasi nuoren tytön tavalla, jota ei meinaa uskoa todeksi. Mikä voisi olla oikeampi
      Maahanmuutto
      556
      2313
    3. Mitä haluaisit kysyä

      Kaivatultasi?
      Ikävä
      147
      1867
    4. Mitkä asiat teidän elämässänne on

      Tällä hetkellä parasta?
      Ikävä
      85
      1271
    5. HS: Kuka vielä uskaltaa mennä sairaalan ensiapuun?

      https://www.hs.fi/mielipide/art-2000011212025.html Tässä on hyvin ajankohtainen mielipidekirjoitus koskien Malmin sairaa
      Maailman menoa
      98
      1065
    6. Mitä haluaisit nähdä

      Kaivatullasi päällä?
      Ikävä
      72
      980
    7. Ökyrikas Kurkilahti mussuttaa veroistaan

      Pakeni aikoinaan veroja Portugaliin mutta joutui palaamaan takaisin kun Suomi teki verotussopimuksen Portugalin kanssa.
      Maailman menoa
      90
      963
    8. Kaupunki ostaa Kauppamatin

      Joutuukohan yrittäjät lähteen muualle?
      Haapavesi
      32
      850
    9. Jos tämän vaan sulkee ja avaa 5 vuoden päästä

      Täällä on luultavasti edelleen näitä ihan samoja juttuja. On kuin kauniit ja rohkeat samat jutut junnaa. Heips. 👋🏻 E
      Ikävä
      10
      843
    10. Yhdysvalloissa työllisyys paranee, Suomessa työttömyys kasvaa, missä vika?

      Miten tämä on mahdollista että 177 000 uutta työllistä tuli USAssa yhdessä kuukaudessa, vaikka Trump on ruorissa? Orpon
      Maailman menoa
      152
      783
    Aihe