Olen kerran nähnyt sellaisen rullaston tavallisen polkupyörän alle, jolla voi polkea esimerkiksi autotallissa talvisin. Mikä on tällaisen rullan nimitys? Onko kellään tietoa, olisiko jotain nettisivua, josta voisi asiasta lisää tutkia?
Talviharjoittelu?
talvitreenaaja
72432
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 7
Vanhimmat
voi olla ns. "vapaatrullat" missä pyörä ei ole mistään kiinni tai sitten "tacxtyyppinen" takanavoista tuettu malli, mikä kuntoilijalle on paljon helpompi käyttöinen. Hyvin varustetut pyöräkaupat myyvät molempia !
Eli kyseessä on siis harjoitusvastus ; )
Tuosta voit katsella esimerkkejä malleista: http://www.bike24.com/1.php?menuid1=5;menuid2=0;pid=69;content=7;ID=760c4afa37fceaf537da67374379cefd
Jos suora linkki ei toimi, niin sitten http://www.bike24.com -> (englanniksi) -> Accessories -> Trainers and Rollers
Hapisversio löytyy Biltemasta, aiheesta sekä trainereista yleensäkin on käyty keskustelua ainakin http://www.fillari.com foorumeilla.
Itselläni ollut muutaman talven käytössä tuollainen Tacxin perusvehje, toistaiseksi ei mitään valittamista laadun tai kestävyyden suhteen (oma paino 105-110 kg), kilometreja tosin kertyy vain 400-600 km/kk. Hyväksi olen havainnut käyttää tarkoitukseen suunniteltua takarengasta esim. Continental Ultra Sport Hometrainer, normaali maantierengas kului muutamassa kuukaudessa aika sileäksi.
Huonona puolena trainerissa ajosta voi mainita homman yksitoikkoisuuden ja hikoilun määrän. Pyörä ja lattia pitää suojata kunnolla ettei suolavesi tuhoa pyörää eikä vaimo nalkuta lattian likaisuudesta (siis jos harjoittelee asuintiloissa). Trainerit aiheuttavat myös jonkun verran melua eli kerrostaloissa käyttö voi olla kyseenalaista.
Kiitos AriT! Viestistäsi oli paljon apua!
Ei viitsi sijoittaa ihan kauheita summia tuohon traineriin. Tekeekö bilteman vehkeellä mitään? Onko siihen speksejä jossakin?
Tarkoitus olisi ajella lämpimässä autotallissa. Ei rupea naisväki nalkuttamaan äänestä ja vastaavasta.
Itsellänmi ei kokemusta Bilteman vehkeistä, mutta lueskele tuolta lisää:
http://www.fillarifoorumi.fi/forum/showthread.php?t=16242
http://www.fillarifoorumi.fi/forum/showthread.php?t=25401
Moi, mulla on toi Biltaman rulla ja ei sen kestävyydessä mitään vikaa ole ollut (kohtuullisesti rullattu maasturin alla). Mut oikeesti homma on pirun tylsää joten etsi telkkari eteesi ja katsele sitä kuulokkeilla, pitää tosiaankin jonkin verran ääntä. Toi aiempi kommentti siitä lattian suojaamisesta suolavedeltä pitää ottaa tosissaan, mulla tulee lisäksi jonkin verran kumipurua (pitäis varmaan säätää tarkemmin tai vaihtaa toinen kumi takarenkaalle treenikaudeksi).
on hyvä tehdä vapaarullilla, siinä oppii poljintekniikan väkisin. Kunnon kohotuksessa traineri hakkaa kuntopyörän mennen tullen. Silti ajelen maantiepyörällä mielummin rullilla. Molemmat ovat hyviä vehkeitä, valinta on lähinnä makuasia