ja järjestellä vuosi tulevia häitä. Eikö sen ajan voisi käyttää toiseen tutustumiseen ja säästää rahaa vaikka omaan asuntoon.
Mitä tästä kaikesta hyötyy, kun nykyajan naiset ja miehet eivät tule toimeen keskenään ja juuri on saatu lapsi tai lapset alkuun, niin nainen jo
levittelee avioeropapereita.
Kyllähän nainen saa kaikenmaailman avustuksia, eli olisiko siinä syy?
Miesten kannattaisi miettiä, mitä menettävät näitten nykyjustiinoitten kanssa.
Ei koske kaikkia, mutta melkein kaikkia ja tulevaisuudessa yhä enemmän.
Miksi mies ottaa sellaisen naisen, jolla on ollut
kymmeniä panoja ja miessuhteita?
Antaako se jotain lisäarvoa elämään?
Mitä tästä kaikesta hyötyy, kun nykyajan naiset ja miehet eivät tule toimeen keskenään ja juuri on saatu lapsi tai lapset alkuun, niin nainen jo
levittelee avioeropapereita.
Kyllähän nainen saa kaikenmaailman avustuksia, eli olisiko siinä syy?
Miesten kannattaisi miettiä, mitä menettävät näitten nykyjustiinoitten kanssa.
Ei koske kaikkia, mutta melkein kaikkia ja tulevaisuudessa yhä enemmän.
Miksi mies ottaa sellaisen naisen, jolla on ollut
kymmeniä panoja ja miessuhteita?
Antaako se jotain lisäarvoa elämään?
Vastaukset 46
Vanhimmat
minä ja mieheni menimme naimisiin reilu vuosi sitten ja nautin "rouvana" olemisesta! se jollain tapaa antaa suhteelle sinetin ja helpottaa käytännön asioitakin. itselläni on se periaate että kaiken muun voi antaa anteeksi paitsi pettämistä - se vie liitolta pohjan jotka rakentuvat juuri kunnioitukseen, rehellisyyteen ja uskollisuuteen. eli en taatusti ole levittelemässä eropapereita kovin helpolla... ja miksi olisin kun olen löytänyt niin ihanan miehen! sitäpaitsi häitämme ei suunniteltu pahemmin, naimisiin mentiin maistraatissa koska olemme ateisteja ja hääkahvittelut pidettiin kotioloissa. leipuri-äitini hoiti tarjoilut joten eipä mennyt rahaakaan kuin alle 200e... nykyajan ongelma on ihmisten liika itsenäisyys (=itsekkyys)... MINUN elämä, MINUN tavarat, MINUN menot, MINUN ystävät... sanokoon kukin mitä sanoo, kyllä avioliitossa 2 elämää yhdistyy toisiinsa ja sitten se on MEIDÄN elämää. meillä on mieheni kanssa yhteiset ystävät, harrastukset, kiinnostuksen kohteet... niin, ja on se yhteinen pieni lapsikin! :)ja itselläni nyt ei ole muuten niitä suhteitakaan hirveästi ollut, 2 pitkää suhdetta ennen nykyistä ja muut seikkailut mahtuu yhden käden sormiin...
suhdetta on tosi paljon ja muita suhteita vielä päälle, että on se miehesi aika höveli, kun kattelee sormiensa läpi sellaista elämää.
Minä en miehenä huolisi sellaista naista.
On Taikkulandiasta kaiketi haettava, jós nyt näin ihanasta sinkkuudesta edes viitsii luopua.
En voisi sängyssä lähestyä toisten panemia naisia.
Avioliitto olisi pilalla.
Mielestäni se on ihan sama asia kuin avioliitossa pettäminen, koska tiesit, että et mene heidän kanssaan aivoliittoon.
Ja mistä tiedät, koska miehesi ottaa hatkat ja
hakee nuorempaa naista ja pettää, mistä olet niin sanomattoman varma asiaasta.
Ja mikä on hänen menneisyytensä. Montako kertaa hän on pettänyt sinua ennen avioliittoa. Se on petos, jos on seksisuhde naiseen, joka ei ole aviovaimo tai edes sellaiseksi suunniteltu.
Kyllähän totuus on se että,jompikumpi on joutunut "mukautumaan" toisen tahdolle,ei aivan samalla tavalla ajattelevia puolisoja ole olemassakaan.
Tämä totuus tulee sinullekin joskus vuosienmitttaan esille.
koska minulla on oma tahto eikä sitä kukaan pysty millään muuksi muuttamaan.
Olen lukenut sen verran näitä palstoja, että jos
nainen joutuu mukautumaan miehen pillin mukaan, niin avioeropaperit lentelevät ilmasssa ja lapset lähtevät, että heikun keikun.
Kylläpä täällä lentelee kitkerän katkeria kommentteja.
Jos oma elämä ei ole mennyt aivan laadittujen nuottien mukaan niin miksi ihmeessä kaikkien elämän pitäisi mennä päin prinkkalaa?!
Hyvässä liitossa kumpikin osapuoli mukautuu....parempi sana on mielestäni nivoutuu. Voisi sanoa, että avioliitto on kahden aikuisen ihmisen elämän mittainen kompromissi.
Aina ei missään liitossa olla aivan samaa mieltä joka asiasta, mutta kun keskinäistä rakkautta ja kunnioitusta riittää, pystytään toimimaan molempia osapuolia tyydyttävästi. Eikä se ole edes vaikeaa :)
puhekuplat ovat menneiltä vuosikymmeniltä ei nykyajan asioita.
Nykyparit eroavat melkein kaikki, esim, Helsingissä 70% ja avioliittojen kestoikä on
3-7 vuotta.
Ne oli ne kultaiset 60-70 luvut kun niin elettiin.
Ei silloin vielä heti erottu, ainakin moni odotti, että lapset aikuistuu.
Se on kivaa kun toinen nivoutuu toisen mielipiteisiin, mutta kun se ei enää nykyään toimi, ikävä kyllä.
Naiset vallankin ottaa heti hatkat, jos ei asiat lutviudu heidän tahtonsa mukaan.
Minulla itselläni ei ole avioliiton kanssa mitään tekemistä, koska olen sinkkumies.
Panee ajattelemaan.........olisihan se ollut silloin helppoa 60-70-luvulla nivoutua, mutta kun nykyajan ihmisillä on se oma tahto, eikä se muuksi muutu, vaikka wanhaprouva sitä yrittää
muuksi muuttaa, ikävä kyllä. Lue avioeropalstoja, niin pää selkiää tai sitten ei.
Ensinnäkin, tänään juuri luin lehdestä, että oikeasti avioeroprosentti on n. 30.
Kannattaisi otta asioista selvää, eikä kirjoitella mutu-tuntumalla.
Totta on, että kirjoittelen vuosikymmenten kokemuksella, olenhan avioitunut v. 1972.
Hämmästelen täällä kovasti negatiivista suhtautumistasi nuoriin naisiin. Se antaa aiheen olettaa, että Sinua on kohdeltu kovasti kaltoin. Se on ikävää, mutta katkeruudella et voita mitään, päinvastoin, teet oman elämäsi surkeaksi.
Olen paljon tekemisissä nuorten ihmisten kanssa ja nykyisin näyttäisikin olevan sellainen buumi menossa, että nuoret liputtavat nimenomaan avioliiton puolesta. He todella tahtovat tehdä töitä liittonsa eteen.
Se, että kirjoittavat täällä, ei tosiaankaan ole merkki välinpitämättömyydestä, ehei, se on merkki siitä, että etsivät keinoja liittonsa pelastamiseksi.
Sikis ihmettelenkin katkeruutta, mikä täällä jonkun/joidenkin viesteistä huokuu.
Ei voi muuta sanoa kuin että joku on vielä ajatuksiltaan hyvin nuori ja itsekäs. Se on normaalia, mutta toisaalta "se koira älähtää, johonka kalikka kalahtaa"... Tsemppiä negatiivisten ajatustesi kanssa ja paljon rakkautta tulevaisuuteen! :)
katkeruutta, koska hyvä avioliitto solmittiin jo
kun olin 20 v vuonna 68 ja täytyy kai todeta, että ei ollut lapsi tulossa, eli tuli säädylliseen aikaan, eli papin aamenen jälkeen
yksi vuosi ja kolme kuukautta,
Tuo prosentti oli silloin 70-luvun kieppeillä.
Eli puhuin Helsingin eroista. Koko maassa se on ollut jo kauan 50 % ja tämä pitää paikkansa.
Hyvin suuri osa avioliitoita, jotka nuorilla on menossa ovat avioliittohelvettejä.
Lisäys erobuumissa jatkuu ja lisääntyy.
Ehkä vanha rouva on niin rapistunut ja jäänyt sille kahoisalle 70-luvulle, ettei tiedä mitään nykymenosta.
Juuri naisethan ne eron ottavat, jos mies sanoo väärän sanan väärässä paikassa ja sitten se,että otetaan juoppoja ja renttuja ja lapset ovat pian lattiarättejä.
Minä enkä poikani ole vähääkään katkeroituneet, koska pidämme ajatuksemme koossa, emmekä sekoile,
kuten vanha prouvastiina.
Jos jäisit jo eläkkeelle, kun sinulla ei ole mitään sanottavaa näillä palstoilla, toistelet vaan toisten sanomisia.
Ne sun prosenttis on hatusta vetäistyjä ja jokainen ihminen tietää, että se prosentti on jo kauan ollut se 50 ja lisääntyy, siinä ei yritykset auta.
Jos olet noin katkera, niin kipaiseppa lääkärisedän juttusilla, jos vaikka rauhoittavat tai nitrodiskoaika tai vaihtarit tekevät ihmisestä tuollaisen piikittelijän ja väärien tietojen levittelijän.
mikään kalikka kalahtanut, mutta kalahtaa, jos tahallaan vääriä tietoja suolletaan eikä mitäänn tiedetä.
Ollaan vaan niin tärkeitä ja muka asioista perillä. huh huhuhuh
Minä olen nuorekkuuteni säilyttänyt sekä fyysisesti että henkisesti ja siihen on ihan omat syynsä. En näes aio dementoitua enkä jäädä
tuollaiseksi kasviksi. Valehtelit, että olet opiskellut, mutta sen nyt kuka tahansa huomaa, että se on se vanha kansakoulu ja kansalaiskoulu
ja perunankeitto, siinä sun avus.
Sinun ihanasta sinkkuudestasi. Et tietenkään ole naisten kanssa, sillä silloinhan tärvelet heidän elämänsä. Ei kukaan nainen yksin seurustele. Mikäli olet nyt suhteissa naisiin, niin et ole enää sinäkään kelvollinen avioliittoon. Minä en ainakaan sellaista miestä huoli, joka on toisen kanssa ollut ja itsensä liannut.
Alzhemer jyrää ja on sekoittanut mielen.
Tästä ei kannata välittää...
tuottelias olet!!!
kroonikko-osastolla voidaan hoitaa, siellä ne muutkin alzit on. Hanki vain lähete, niin kaikki luistaa, vaikka kai ne jo naamasta ja ulkoisesta olemuksestasi huomaavat, mistä on kyse ja uskon, että patologinen psykopatia on lisäksi, että voivioviovio
Olin erään läheisen ystäväni siis lasta viimeisillään odottavan takia puhelinyhteydessä
yliopistolliseen sairaalaan ja sain aikaiseksi, että hän pääsee sairaalaan ja tarkkailuun.
Menen mukaan ja kohta on pieni nyytti kainalossa.
Sinun pitäisi sen alzisi vuoksi mennä kroonikko-osastolle ja pysyä siellä, eihän tuollaista normaali ihminen kestä, että siellä käy huutelemassa, että mulla on alzi alzi alzi, voivoi, kun meidän suvussa niitä sairauksia ei tunneta ollenkaan. Otan osaa kurjaan kohtaloosi.
Toivottavasti sinäkin odotat sitten avioliittoon ja etkä ole ollut kenenkään muun kuin aviovaimosi kanssa? Ettei vaimo parkakaan saa saastunutta miestä. Jos et koskaan mene naimisiin niin olet siis koko elämäsi ilman lähikontaktia naiseen. Jos kaikki naiset noudattaisivat tuota, että eivät harrasta yhden yön suhteita ja säästät avioliittoon. Ja nainenhan ei ole aina se joka jättää... Että ei ole aina itsestä kiinni se ettei ole ollut vain yhden ihmisen kanssa elämänsä aikana.
Onkohan siellä "Taikkulandiassakaan" niin pelkkiä siveitä tyttösiä? Italiassahan ollaan vielä aika vanhanaikaisia? Jos ei sitten salaa tehdä jotain... Mutta esim. avoliitot ei ole siellä ok.
on aina odotettu papin aameneen. Ei lisäselvityksiä, koska niitä ei tarvita.
En voisi jonkun ventovieraan kanssa hetekkaa narisutella ja turha puhua, että joku ei sitten ollutkaan se oikea, kun ei edes avioliittoon asti ole odotettu.
Meidän suvussa on, ainakin lähisuvussa, muista en tiedä, oman perheeni tiedän. 100%
vaan omia sukulaisianne. sehän se on oikea tapa toimia.
Vielä äsken väitit olevasi naimaton sinkkumies, ja nyt oletkin naimisissa.
Ilmeisesti näet kristallipallostasi että erot tulee vain lisääntymään. Varmaan se sinun sijoitustoimintasi onkin tätä ennustajaeukon hommaa: voit sanoa nuorille naisille tulevatko he eroamaan vai ei.
Mihin perustat tietosi siitä, että nuorten avioliitot ovat helvettiä? Entä tietosi siitä että erot tulevat aina vain lisääntymään?
Avioliiton jälkeen meni vuosi ja kolme kuukautta ennen kuin lapsi syntyi. Raskaus kestää noin 9 kuukautta. Omien sanojesi mukaan tulit heti raskaaksi, ensi yrittämällä siis. Puoleen vuoteen ette siis sänkyhommia harrastaneet tai sitten käytitte ehkäisyä. Ehkäiseminen on synti, häpeällistä, ainakin tuohon aikaan aikaan ollut enemmän kuin nykyään, eikä ehkäisyä ole niin paljon tarjolla ollutkaan kuin nykyään. Koska sinä olet itse täydellisyys ja elänyt hyvin ja Jumalan tahdon mukaan, todennäköisempää on että ette harrastaneet seksiä ensimmäisenä puolena vuotena. Siinä on jompi kumpi, ehkäisy tai pihtaaminen. Tosin pihtaaminenkin voidaan lukea synniksi, koska seksihän kuuluu avioliittoon.
lukemalla on selvästi todettavissa, että erot lisääntyvät lisääntymistään ja minä en totta vie sille mitän voi.
Viitisen kuukautta olimme kahden, luonnon menetelmällä ehkäisimme raskauden, koska oli saatava sellainen asunto, jossa perhe voi elää.
Muutimme juhannuksena ja elokuussa olin raskaana.
Eli heti kun huonekalut oli ostettu ja paikat rempattu.
Mielestäni ihan riittävän nopeasti. Jos minkäänlaista luonnonehkäisyä ei olisi ollut, olisin kuollut raskauksiin, koska niitä olisi ollut ainakin kolmekymmentä tai enemmän, koska kuukauden kuluttua synnytyksestä hormonitoiminta oli jo normaali.
Ei minun voimani sellaiseen riittäisi eikä tämä pallo muutakuin repeilisi liitoksissaan.
On se ikävää kun et sitä raskautta saa aikaiseksi.
Olisi hyvä tietää, kuinka kauan sitä on yritetty.
Olin tänään kummilateni äidin ja mieheni kanssa
sairaalassa, kun tämä viides synnytys pian käynnistyy. Siellä näimme synnyttäviä äitejä
odotushuoneessa, koska ei supistuksissa olevaa äitiä nykyisin välttämättä heti viedä synnytyssaliin.
Oikein huokaisin, että ei enää omalla kohdallani tarvitse sitä ottaa alusta uudelleen. Ei sitä
enää jaksaisi.
Olen muutenkin muunlaisista asioista kiinnostunut.
Alan työni huomenna, mutta on kuitenkin tosi mukavaa, että on hyvin läheisiä lapsi-ihmisiä
elämässä mukana.
Näiden palstojen ja huuhaalehtien (Iltasanomat, Seiska..) perusteella ei todellakaan kannata mennä väittämään yhtään mitään. Se ei ole faktatietoa.
Ehkäisy mikä ehkäisy. Oli se sitte kondomi tai keskeytetty.
Tiesitkö muuten, että jos käyttää hormonaalista ehkäisyä, sen jälkeen menee keskimääräisesti pitempään tulla raskaaksi. Kierto on usein sekaisin ja vie aikansa ennen kuin palautuu normaaliksi/säännölliseksi. Jotkut tulevat raskaaksi heti, useimmat eivät.
kolmekymmentä lasta. Ei ainakaan minun terveyteni olisi kestänyt. Olisin saanut lapsen
noin 10 kuukauden välein.
Mutta mene lääkäriin, jos et sitä lasta saa, niin vikaa on varmasti, jos ei tärppää.
Ei tämä ekokatastrofi oikein enää kestä kymmeniä lapsi per nainen, eikä oma rahapussi useimmilla.
Mikä sua vaivaa?
Sä mollaat vain muita!
Sulle voin sanoa, että mitään vikaa ei minussa ole todettu. Ja nytkin on vasta 3. yk menossa. Mikä on täysin normaalia vielä. Raskaaksi tulemisen mahdollisuus per kuuukausi on jotain 20-25% terveellä ihmisellä. Lisäksi, ovulaatiokaan ei välttämättä tapahdu joka kuukausi, keskimäärin 10 kertaa vuodessa vain. Että siinä sinulle faktatietoa kun et niistä tiedä.
Että ne joilla ei tärppää heti, ovat sairaita? Luulenpa että sairaampia ovat ne jotka toisia mollaa syyttä suotta.
onko se sitten sairautta, että minulla tärppäsi
heti ensimmäisellä kerralla molempien lasten kohdalla. En tiedä pitäisikö nyt vielä tässä iässä tällaista sairautta hoitaa?
en häpeä myöntää että rakastan seksiä ja olen harrastanut sitä useammankin miehen kanssa!nykyään vain tosin oman miehen kanssa ja hän onkin paras. voi avoimesti kertoa pervoimmatkin fantasiat ja meidän leikkejämme katsellessa pornofilmitkin kalpenee. voi ja en tosiaan huolisi edes neitsytmiestä!! kuka sitä jaksaa noviisille opettaa kun itse on jo varsinainen mestari...!! kyllä miehen pitää hallita suuseksi, asennot, esileikit ja ehdottomasti mielikuvitusta ja kokeilunhalua pitää olla niin paljon ettei nainen kyllästy! muutenhan pitää hakea sitä miestä espanjasta (eli naisten taikkulandiasta) jossa mies tosiaan osata käsitellä naista =D
että mennään naismisiin lapsen takai. Jos siis nainen tulee raskaaksi, on mentävä naimisiin (yleensä naisen tahto) lapsen takia.
Nyt olen oppinut tietämään sen mitä se tarkoittaa, vaikkakaan nainen ei tarkoita sitä kun naimisiin tahtoo. MUTTA, se tarkoittaa todella lapsen parasta, koska jos ei olla naimisissa ei erottua saada yhteishuoltajuutta, mutta kun ollaan, on myös miehellä tasavertainen oikeus lapseen ja se minusta on ehdottomasti hyvä asia.
Siis jos lapsi on tulossa, menkää toki naismisiin vaikka mitä suurimmalla todennäköisyydellä eroatte ennenkuin vuottakaan on kulunut. Mutta lapsella säilyy isä ja äiti kaikesta huolimatta vaikka se turvallinen peruskoti ei säilykkään.
kun pakosta on kysymys, oikein pooooooooohjanmaan
kautta surkeeta. Ei paljon voi rakkaudesta puhua.
Että sillai. Otan osaa.
Unohtuiko pillerit.
Toivottavasti sossun narisevat ovet jumittuu kiinni.
Kukaan ei todellakaan eroa minkään avustusten takia, hyvä luoja! Eihän niillä avustuksilla kukaan elä Suomessa kuin kurjuudessa, niin kallista eläminen on. Paremmin sitä jokainen pärjää, kun maksetaan vain yhtä asuntoa, sähkölaskua, TV-lupaa jne. Ero monasti romahduttaa molempien talouden ainakin joksikin aikaa.
Valtaosa niistä avoiliitoista, jotka ovat vuosikymmenten aikana tuttavapiirissäni päättyneet, ovat johtuneet joko miehen uskottomuudesta, juopottelusta tai väkivallasta, harvemmin naisen, vaikka nykyajan nuorisolla alkaa tuo pettäminen olla molemminpuolista. Kuitenkin edellen tilastojen mukaan miehet vielä johtavat noita pettämislukuja. Samoin perheväkivaltalukuja, myös alkoholisteissa on edelleen enemmän miespuolisia kuin naisia.
Avioero ei koskaan ole kenellekään helppo asia, vaan sitä rinnastetaan pieneen kuolemaan. Se on raskas ja tuskallinen prossessi kaikille osapuolille, eikä siihen kukaan lähde parinsadaneuron mahdollisen lasten elatustuen takia, kun kasvavien lasten ylläpito ja elättäminen maksaa kuukaudessa moninkertaisesti vaatteineen, kenkineen, leluineen, harrastuksineen, asumisineen, ruokineen, opiskeluineen.
Itse hain aikanani avioeroa, kun exäni piti sivusuhdetta ja oli jatkuvasti öitä posisa kotoa vastaamatta puhelimeen, vaikka kuopuksen syntymästä oli vasta viikkoja. Se oli elämäni raskainta aikaa , sillä rakastin edelleen miestäni ja säälin lapsiani, joiden isä ei välittänyt heistä lainkaan, vaikka itse oli halunnut perheen perustaa. Siksi nämä typerääkin typerimmät kommentit avioerojen syistä ja tuista ärsyttää, sillä tiedän niin paljon tapauksia, joissa todellakin asia on ollut ihan jotain muuta.
Terveisin :TYÖSSÄ KÄYVÄ eronnut äiti
voinut seurustella vaikka viisi vuotta ennen naimísiinmenoa, että luonne varmasti tulee esiin.
Minulle se tulisi tiedoksi kättelyssä.
Monet erheet voi antaa anteeksi ja yrittää jatkaa, kun kerran on yhteiset lapet.
Ei pidä heti jakaa sitä sänkyä, ei se mies arvosta naista,joka jakelee.
Näin vaan on marjat, mies on metsästäjä sanan varsinaisessa merkityksessä eikä sentyypppistä naista eli helppoa nakkia todellakaan arvosta.
Olisit katsonut fiksun miehen tai ollut ilman.
Naisen vaisto sanoo asiat kyllä, jos se libido ei sanele kaikkea.
Jotain vikaa on, kun nykyisin kaikki parit eroo.
Ei hyväksytä mitään harha-askelta edes lasten takia. Avioliittohan on tavallaan taistelutanner, siinä myös sovitaan ja yritetään rakastaa.
Vielä sanon, ettei kannata ottaa renttua eikä hunttiota. Naisen vaisto sanoo sen kertalaakista, mutta kun on ollut hyvä sängyssä. niin.........................?????????
niitä syitä naimisiin menoon löytyä. ainoa taisi olla toi yhteishuoltajuus juttu, jota ei sitten avoliittossa asuneille myönnetä, vai?
Avioliitto on RAKKAUDEN ja SYDÄMEN asia. Nykyään ei paljon järkisyitä taida ollakaan, koska monet avioliiton "edut" voidaan järjestää myös muuten.
Itselle avioliitto merkitsee elinikäistä sitoumusta. Se merkitsee sitä, että haluan rakastaa ja olla yhdessä mieheni kanssa elämän loppuun saakka. Me olemme virallisesti yhdessä, meidän liittomme on Jumalan edessä vahvistettu, minä olen Jumalan kasvojen ja seurakunnan edessä tahtonut, sitoutunut mieheeni.
Minulle avioliitto on ainoa oikea ratkaisu. Avoliitossa vain kaksi ihmistä asuu yhdessä. Avioliitto on paljon enemmän. Sitä on vaikea sanoa, miksi avioliitto, koska se ajatus pohjautuu niin paljon tunteisiin, rakkauteen. Minä olen itse myös sen verran vanhanaikainen ja myös uskonnollinenkin, että en voisi kuvitellakaan olevani koko ikääni avoliitossa. Lapset myöskin haluan avioliittoon. Se tuntuu oikealta. Eikä tarvitse isyyttäkään tunnustaa. Samaa sukunimeäkään ei saa ellei ole naimisissa.
en ole koskaan ollut avoliitossa, vaan avioliitossa. Mielestäni avioliitto voidaan solmia kahden todistajan läsnäollessa vaikka luonnon helmassa, siinä ei edes vieraita tarvita.
Jumala on myös luonnossa.
Minun avioliittoni, joka oli rakkausliitto ja on
tänäkin päivänä ja elinikäinen, somittiin kirkossa, mutta mikä paikka tahansa käy, koska
Jumala on kaikkialla.
Juu sinulle taisin kirjoittaa, mutta en väittänyt että olisit ollut avoliitossa. Se avoliitto tuli siihen mukaan siitä, että nykyään se rinnastetaan niin suuresti avioliittoon.
Vieraita ei tosiaan tarvita. Väh. kaksi todistajaa tarvitaan, he ovat seurakunta. Monet ihmiset haluaa kyllä juhlistaa liittoa vieraiden kanssa. Niin minäkin halusin, koolla oli perheet ja parhaat kaverit sekä pari kummia ja myös minun rakas tätini, sekä mummo (toinen ei päässyt tulemaan) ja hänen apunaan toinen tätini. Mieheni isovanhemmat ovatkin jo kuolleet. Alle 50 henkeä, meille just sopiva. :)
Jumala on kaikkialla, kyllä, myös ajatuksissa ja netissäkin. :)
syitä kaipaili. itse olen ollut liki 20v avoliitossa, meillä on yksi lapsi. keskenään on aikanaan sovittu, että kimpassa ollaan ja toimitaan eli sitouduttu yhteiseen talouteen ja lapsen kasvatukseen. rakastettu toisiamme varmastikkin yhtälailla vaikkei minkään uskon lahkon edustaja meille ole ns. lupaa antanutkaan. eli elää voi yhtäläilla avo kun avioliitosskin, itsestä kiinni. eri asia on sitten se miten eri tavalla yhteiskunta, jolle asia ei millään tavalla edes kuulu, niitä käsittelee.
sitä avioliittoa oli turha juhlistaa. Eihän sillä puheittesi mukaan silloin ole mitään merkitystä.
Harkitse adoptiota ulkomailta, useimpia lapsia.
Mitä se lapsihomma nyt tuohon liittyi?
Näetkö kristallipallostasi etten saa lapsia?
Hullu mikä hullu.
Sinulla on ainakin viisi aloitusta pelkästään tällä sivulla. (Vanhemmista en tiedä.) Miksi ihmeessä kun ei sinulla mitään ongelmiakaan ole (omien sanojesi mukaan)?
Kummalta tuntuu myös se, että vaikka itse olet nainen, haukut KAIKKI naiset maan rakoon. Miksi?
Ihmettelen kyllä...
vain bitschukat, nääs luulin, että avioliitossa oleva nainen ei hyväksyisi tuollaisia esiaviollisia panopanosuhteita ja aviorikoksia, joista nämä naiset koko ajan kirjoittelevat.
Ehkä pidät sitä asiaa oikein hyvänä.
Toisekseen en ole yhtäkään viestiä haukkumalla oma-aloitteisesti aloittanut, vaan haukkumakirjoituksiin olen samalla mitalla vastaillut.
Yritä nyt keskittyä sen ensimmäisen lapsen saamiseen, sekään ei aina ole niin helppo ja yksinkertainen juttu, kun niitä ainakin kymmenen haluat, eli on korkea aikan alkaa hommailemaan.
Esimerkiksi minut oot kyllä haukkunu vaikken mikään hutsu olekaan. Luulenpa, että täälä on hyvin vähän näitä hutsuja pyörimässä. Heillä ei taida olla aikaa tällaisille naiiveille palstoille.
Toisekseen, mitä itse olen näitä lukenut, olet ensin kyllä haukkunut muita. On hyvä keksiä varmaan syitä haukkua (koska joku on erimieltä), jos itsellä on paha mieli. Siitähän voi saada jotain kiksejä varmaan.
Oletkos tajunnut sitä, että kosto ei kannata? Jos joku haukkuu, miksi lapsellisesti jatkat sitä? Miksi et lopeta sitä niinkuin aikuinen?
Sellainenkin juttu, että jos joku kritisoi sun toimintatapoja, se ei oikeuta sua haukkumaan ko. ihmistä henkilönä. Voit ottaa kantaa siihen kritiikkiin tai kritisoimiseen, mutta et voi väittää häntä tyhmäksi tai hulluksi sen perusteella.
Mitä sua haittaa jos joku haluaa vaikka kymmenen lasta?
Ei ole syytä jos ei ole syytä. Simppeliä?
Väärä siippa on helvetillinen riesa. Ja jos sellaisen kanssa vielä lapsia siunaantuu niin
hehän siitä sitten kärsivät, vaikka lapset ovatkin ihan ok.
'Man in the middle'
että väärä siippa on helvetillinen riesa.
Meidän perheessä on onni ja rakkaus, tunne-elämä ja hyvä toimeentulo yhdistynyt ja rakkausliitossa seksi on hyvää vuosikymmeniä.
Emme mieheni kanssa sano pahaa sanaa toisillemme,koska rakastamme ja kunnioitamme toisiamme ja tuemme toisiamme kaiki mahdollisin tavoin.
Olemme olleet syvästi rakastuneita toisiimme jo vuosikymmenien ajan.
Hyvä että teillä on kaikki hyvin.
Tekstistäsi noin 90% on oman elämäsi kehumista. :) Onhan se hyvä että on kaikki hyvin, ei siinä mitään, mutta enpä usko, että kukaan jaksaa kuunnella kovin paljoa sitä että "meillä rakastetaan paljon ja ollaan hyvin hyvin onnellisia". Kerrasta toiseen samat jutut, en minä ainakaan jaksaisi kuunnella. Mutta ystäväsi ovat varmaan onnellisia puolestasi. Hyvä että he jaksavat kuunnella.
siinä avioliitossasi.
Uskon, että lapsettomuus on kova pala.
Yrittäkää adoptoida. Kyllä terveille ihmisille tulee lapsi hyvin pian. Jotain on pahasti viassa, jos ei tule raskaaksi.
Siis ymmärrän, että olet onneton, koska vain sinun pitäisi olla onnellinen. Mikä mättää siinä avioliitossa.
Kyllä minullakin mättäisi, jos en viitsisi olla työssä, en opiskella, en odottaa lasta, siis koko
elämä on tosi tyhjää ja tylsää.
Ylläpito poistaa sinunkin viestisi, koska pyysin, että potaskasi ja koko ketjut poistetaan, ja minulla on tosi arvokasta työtä, vaikka en ole enää niin nuori, niin jaksan ja pystyn vaikka mihin. En voisi levätä laakereillani.
Kuka sanoi että olen onneton liitossani?
Kuka sanoi että kärsin lapsettomuudesta?
Sinun viestisi ovat kaikkea muuta kuin onnen täyteisiä.
"koska vain sinun pitäisi olla onnellinen"
Toivon onnea myös muille kuin itselleni. Myös sinulle, mutta en voi mitään jos itse myrkytät onnesi.
Ai viitsisi...?! Tosiaankin olet aina saanut kaiken heti mitä olet halunnut. Hemmoteltu kakara joka ei ymmärrä että kaikkea ei saa mitä haluaa. Ei työtäkään välttämättä heti saa vaikka tahtoisi, eikä heti lastakaan vaikka tahtoisi.
Sinulle sanon vielä sen, että alle 5kk tulee minun työttömyyttä kestämään. Kevääksi olen menossa kouluun. Ja lapsi tulee sitten kun Jumala suo. Eipä sitä ole niin kauaa vielä yritettykään, nyt syksystä vasta.
Taitaa sinun elämäsi se tyhjää olla ku täältä pitää tietoja hakea... :D Ha! Kun elämän täyttää palstailu naiivilla palstalla. Ha ha!
Sairas olet, kun mitää muita noin paljon morkata.
Jos ei viitsi opiskella, niin silloin ei saa edes siivoojan työtä, koska siihenkin jo vaaditaan koulutusta.
Lisäksi olet sinkku tai avioliittosi menee persmäkeä, koska näillä palstoilla liikut.
Minun asiani ovat faktaa.
Nykyisin ei viisas mies ota niin laiskaa naista, joka ei viitsi mitään tehdä, olet vissiin täysin uusavuton. Luulisi, että sitä voisi hieman ryhdistäytyä.
Miksi haet kouluttamattomana työpaikkaa, jos kerta tulet hyvin pian raskaaksi.
Et saa mitään korvauksia, jos sinulla on mies.
Taidat olla eronnut, muuhun en usko, sinä valehtelet kaiken. Olet urpo.
miesystäväni kanssa vihille,muttei suunnitella häitä viikkoja, ei kuukausia.Esteettömystodistus jätetty,joten naimisiin meno onnistuu vajaan viikon
päästä...4 kuukauden sisällä kuitenkin.
Kun kummallakin jo toinen liitto(syystä että puolisot aikoinaan kummallakin petti ja jätti!),ei "juhlat" ole se TÄRKEIN.Tärkeintä kaikessa on ME KAKSI!Haluamme olla ja elää yhdessä,saman katon alla.Vaikka kumpikin olemme yksinhuoltajia,ei ehkä
"taloudellisesti"kannattais yhteen mennä...(putoo lapskorotukset/asumistuki)..niin silti tärkeämpää on elää rakastamansa ihmisen kanssa yhdessä.
Raha kun ei korvaa hyvää ihmissuhdetta!
Yhteisiä lapsia ei tule,entisiä lapsia kun on pienen kylän verran.
Kun on kerran jo eroamaan joutunut,tietää mihin on
ryhtymässä...kaikki asiat on punnittu tarkkaan harkiten!