Tomin yrittäjänä. Tällä hetkellä työntekijöitä on n.25. Uuden yt-lain voimaantulo aiheuttaa minulle/perhheelleni lisää huolia paljon.Jo nyt byrogratiaa on liikaa, kun oma työpanos olisi tärkeää kohdistaa markkinointiin ja tuotekehittelyyn.Yrityksessämme ei ikinä ole ollut ongelmia työnantaja/työntekijä vastakkainasettelussa.
Nyt ammattiliitot kaivavat verta työntekijöidensä selkänahasta. Tämän päätöksen johdosta tulemme mahdollisesti irtisanomaan 6tavallista ja hyvää työntekijää osa perhheellisiä, osalla talolainaa.
Toinen vaihtoehto on lomauttaa työntekijät tammikkuussa, jolloin saadaan säästöä jolla katetaan yt-laista johtuvat kustannukset. Emme ole milloinkaan lomauttaneet työntekijöitä,vaikka aihetta olisi ollut, koska olemme pitänet myös työntekijöiden etuja tärkeänä. Yt-laki katkaisi kuitenkin selkärangan.
Ajatelkaapa asiaa hyvät ammattiliittoihin kuuluvat: kun haluatte ajaa omia etujanne liian vahvasti, niin se kostautuu jossakin toisessa asiassa. Asioista olisi sovittava paikallisesti, mitä ihmettä työpaikalla tapahtuvat asiat kuuluvat Ihalaisen Laurille tai muille. Miettikääpä tätä asiaa ja toimikaa viisaasti. Oikeasti sutkit työnantajat ovat sitten asia erikseen
Nyt ammattiliitot kaivavat verta työntekijöidensä selkänahasta. Tämän päätöksen johdosta tulemme mahdollisesti irtisanomaan 6tavallista ja hyvää työntekijää osa perhheellisiä, osalla talolainaa.
Toinen vaihtoehto on lomauttaa työntekijät tammikkuussa, jolloin saadaan säästöä jolla katetaan yt-laista johtuvat kustannukset. Emme ole milloinkaan lomauttaneet työntekijöitä,vaikka aihetta olisi ollut, koska olemme pitänet myös työntekijöiden etuja tärkeänä. Yt-laki katkaisi kuitenkin selkärangan.
Ajatelkaapa asiaa hyvät ammattiliittoihin kuuluvat: kun haluatte ajaa omia etujanne liian vahvasti, niin se kostautuu jossakin toisessa asiassa. Asioista olisi sovittava paikallisesti, mitä ihmettä työpaikalla tapahtuvat asiat kuuluvat Ihalaisen Laurille tai muille. Miettikääpä tätä asiaa ja toimikaa viisaasti. Oikeasti sutkit työnantajat ovat sitten asia erikseen
Vastaukset 17
Vanhimmat
Voisitko kertoa konkreettisia esimerkkejä mitkä ovat niitä asioita jotka aiheuttavat niin suurta byrokratian lisäystä / huolia, jotka tuohon päätökseen ajaa?
Siis nimenomaan todisteita siitä, että tuotantoa/palvelua kannattaa nimenomaan kutistaa yt-lain takia...
työlästä jos pitää oikein neuvotella työntekijöiden kanssa enne suuria päätöksiä....?
.. jos työntekijä ansaitsee alta keskipalkan, irtisanominen halpenee YT-lain myötä. Jos taas vähemmän, niin maksimisanktio nousi. Sekään ei kuulemma SAK:n mielestä lisää kustannuksia. Ei lisäkään, mutta yrittäjän riski pienipalkkaisen palkkaamisessa kasvoi jälleen.
Että sellaista työllisyyspolitiikkaa SAK!
(Ja turhahan se on jäsenistöä YT-lain HUONOISTA puolista sivistää, vai mitä pojat.)
PAIKALLISESTI?
taas tälläisiä idiootti provoja.
YT-lain koukeroihin ei varmasti mene niin paljon aikaa että 6 työntekijää pitäisi pistää pihalle. Miten luulet voivasi palvella asiakkaita jos nuin paljon pistetään pihalle. No taitaa olla mielikuvitusta koko juttusi, tai sitten olet harvinaisen tyhmä yrittäjäjäärä, viet firmasi raunioihin periaatteesta, kuulostaa ihan ay-aktivistin jääräpäisyydeltä....
Et pysty mitenkään pyörittämään 25 hengen yritystä jos et kykene edes sisäistämään tätä lakia. Ei tämä laki nyt kovin ihmeellinen ole, eikä edes aiheuta juurikaan lisätyötä. Ja erottaisit nuo 6 henkeä muutenkin jos kykenisit firmaasi pyörittämään ilman heitä, et kai sinä pidä heitä turhaan tällä hetkelläkään?
sellaista demarin on mahdoton käsittää, uskooo ja luulee ay-liikeen vain tarkoittavat hyvää. Ehkä, mutta kun eivät ymmärrä eivätkä ehdi kun vsemmiston vaalikamnpanjat vievät kaiken ajan ha rahat.
Kun nuo yyden yt-lain puolustajat yksissä tuumin väittävät ettei lisäkuluja tule, niin ehdotan seuraavaa:
Kaikki uuden lain aiheuttamat asiat käsitellään työajan ulkopuolella ilman eri korvausta.
Sehän on varsin pieni uhraus molemmilta osapuolilta kun kerran mitää isoa muutosta ei ole luvassa!
Keslustellaan sitten muista kustannusvaikutuksista erikseen.
Kuka kannattaa?
Ehdotat oikeastaan sitä mitä tehdään jo.
Et nyt mainitse yhtään esimerkkiä mitä asioita tarkoitat, mutta jos esimerkiksi yt-lain mukaisen tilannekatsauksen pitäminen sopii ihan mainiosti työajan ulkopuolella pidettäväksi jos se on ongelma. Eihän sitä kai ole _määrätty_ pidettäväksi työajalla?
vaatii työtä.
Kaipa työtekijät tekevät saman verran ilmaiseksi tunteja?
Muutenhan siitä tosiaan tulee lisäkustannuksia.
Arvasin, että ei tämäkään kelpaa. Pakkohan ei ole tilaisuutta järjestää jos tuottaa vaikeuksia, vaan jaat vaan laput kouraan. Tietysti jos kirjoittaminen tuottaa ongelmia, voi vain ihmetellä kuinka muuten yrittämisen mekanismit muuten voi onnistua.
Yrityksesi on heikoissa käsissä, jos sinun pitää ruveta etsimään kiertoteitä, että vältyt lakien noudattamiselta..
Kerro mitkä ja minkäsuuruiset kustannukset sinulle koituu, jos noudatat lakeja?
Miten sinulla on varaa nyt tuottava yritys pitää Tammikuussa "lomautettuna", että saisit säästöä.
Jos sinulla on porukkaa lomautettu, niin eikös siitä ole firmalle haittaa, kun tuotanto kärsii.
Hoh,hoijaa !
Moneskohan virtuaaliyritys sinullakin on tämän palstan sisällä menossa?
Viime viikon kauppalehdessä oli Leipomoyrittäjä esimerkki!
Se oli muistaakseni 27 työntekijää työllistävä leipomo, jonka omistaja/johtaja kertoi ettei kukaan kerkeä ottaa uutta YT-lakia hoitaakseen.
Ja kun sitä ei kerkeä ja sakko sen hoitamatta jättämisestä on niin iso, että on pakko ruveta miettimään henkilömäärän tiputtamista alle 20:n.
Tämä kyseinen leipomo yrittäjä kertoi tämän tarinan omalla nimellä, eli ei varmaankaan mikään pöytälaatikko yritys.
Mutta missä oli neuvottelut SY vs. EK vs. AY-liike, olisi ollut kiva nähdä minkälaisia mielipiteitä olisi tullut, jos uusi YT-laki olisikin nostettu koskemaan yli 40 henkilön yrityksiä!
Mutta miksi tälläistä keskustelua/neuvottelua ei koskaan käyty/julkistettu.
me päätimme vähentää urakoiden ottamista ,joten voimme vähentää yrityksestämme nuo 8 henkilöä että pääsemmme alle 20 henkilömäärään !!! Ja samalla lähtee suurimmat vempat ja ns. liiton laiskurit saadaan taas homma kannattamaan paremmin!!! Vanha totuus kun furmaan äänestetään luottamusmies niin sen työn teko loppuu siihen !!! No onneksi firmassa on niin asiallisia työtäpelkäämättömiä miehiä ja naisia etää tekivät uudet vaalit !!! pääsee työilmapiirin paskasta eroon (luottamusmies entinen) nykyään ei meidän palveluksessa. Saipa kaveri aikaan sen et muut liittyi yksityisten liittoon ja saivat paljon halvemmat jäsenmaksut!!!!! Säästö koko perheellle kaukomatkan verran!!! Ja itse totesin että ns.!!!liiton rakkikoiria ei tähän taloon tule ja samaa mieltä on henkilökuntakin!!! Me sovitaan ihan keskenään ja kaikki tyytyväisiä ja maksetaankin yli tessin 40%%% joten ???? Liitot sak vois ruveta kaivaan omaa hautaansa ja sinne monttuun vois saada pressankin mukaan!!!
Näin ensiksi mainittakoon, että toivottavasti yrityksenne tuottaman palvelun laatu ei ole samalla tasolla kuin tuo ulosannin taito.
Herää tässä vaan kysymys, että jos kannattavuus noilla toimenpiteillä paranee (vähemmän urakoita+ vähemmän tekijöitä), eikö tämä ole aikaisemmin mieleen juolahtanut?
Se on ikävää jos luottamusmieheksi on eksynyt hankala ihminen, mutta sekin ihmetyttää miksi häntä äänestetään?
Vai maksetaan teillä 40% yli TES:in. Tuleeko maksettua myös verot?
kirjoita seuraavan kerran selvin päin, tulee nääs ymmärrettävämpää tekstiä...