Kun työnantaja kyselee haastattelussa hyviä ja huonoja puolia työnhakijasta, niin olisko jotain hyviä vastauksia ja niihin perusteluita??
Vinkkejä työhaastatteluun
joulu
61369
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 6
Vanhimmat
Ei kukaan vieras ihminen täällä tiedä sun hyviä ja huonoja puolia, kyllä sun on ne ihan itte mietittävä. kyllä on uusavutonta sakkia...huh huh.
Lähinnä tarkoitin joitain yleispäteviä vastauksia joita vois käyttää. huh huh :)
Niitä miettiä, varsinkin juuri huonoja puolia.
Ahkeruus on hyvistä puolista varmaankin yleisin, mutta olisi hyvä, jos sen pystyisit jollain tavalla perustelemaan.
Mieti näitä: oletko vaikka ujo, puhelias, sosiaalinen, nopea oppimaan, pikkutarkka, suurpiirteinen? Päätä itse sen haettavan työn perusteella että ovatko noi hyviä vai huonoja puolia.
Mielestäni ei kannata alkaa luettelemaan huonoja puoliaan, vaan parempi on ne esittää hieman myönteisemmällä tavalla, kuten että "mielestäni minun kannattaa enemmän kiinnittää huomiota ajankäyttööni" - kuin että alkaa sättimään itseään siitä että nukkuu helposti pommiin tai unohtelee asioita. Voi olla hyvä myös kertoa millä tavoin aikoo tätä "huonoa puoltaan" parannella. Ehkä tuo oli huono esimerkki, mutta en nyt näin myöhällä keksi mitään parempaa. Kannattaa ajatella miten ja millä sanoilla nämä asiat esittää: ensivaikutelma usein ratkaisee.
Mitä mieltä tästä muut ovat?
Esim. jos et oo kyseiseesä paikassa ennen ollut töissä, huonoksi puoleksi voit sanoa ettet tunne tuotteita kauheen hyvin. Kannattaa kuitenkin korostaa, että opit ne nopeasti. Mieti miten voisit tuoda motivaatiosi hyvin esille.