Voisiko joku

Eli olen aloittanut elämän tapa remontin ja yritän saada jotain tolkkua syömisiini.Mitä syön ja mihin aikaan ja kuinka paljon???Ja miten paljon pitäisi liikuntaa harrastaa esim: viikossa??Olisiko jollain oman kokemuksen kautta,antaa minulle vinkkejä??Kovin yritän 10kg saada pois ensi kesäksi!!!:)
1220
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 1

Vanhimmat

Eli käväisepäs lukaisemassa selkeä ja perustavaa laatua oleva elämäntapa remontti sivusto www.kutri.net

Minä aloitin oman ruokaremonttini juuri noilta samaisilta sivuilta, ja nyt on 13 kiloa takana (ja vielä 2 edessä...) Sieltä saa paljon hyvää perustietoa liikkumisesta ja syömisestä, mutta myöskin ajatuksia laihdutuksesta ja laihduttajan psyykestä, ihan hyvä sivusto.

Omalta kohdaltani voin sanoa, että minulla on parhaiten toiminut kaloreiden laskeminen. Pienensin myös annoskokoja radikaalisti varsinkin pastan/riisin/perunan osalta. Eli nykyään noita on lautasella se vajaa neljännes mikä lautasmalliin kuuluukin. (eikä siihen neljännekseen oikeasti voi kasata kovinkaan paljoa, vaan esim kypsää riisiä 1-1.5 desiä täyttää sen neljänneksen ihan hyvin)

Annoskoot, ja yleisesti juuri hiilihydraattipitoisen pastan/riisin/perunan määrä lautasella on se, johon kannattaa puuttua.

Toinen mihin on hyvä puuttua on proteiinin saanti, eli huolehtia siitä, että syö päivän aikana tarpeeksi lihaa/kalaa/kanaa, maitotuotteita tai soijatuotteita. Tuolta kutri.netistä löytyy tarkempaa tietoa määristä ym. ja myös proteiinien tarpeellisuudesta.

Herkkuja en ole kokonaan jättänyt (syön edelleen melkeen päivittäin muutaman palan suklaata tai jotain jälkiruokaa tms) mutta niiden määrä on kyllä kalorien laskennan myötä pienentynyt, mikä on ihan positiivinen tulos. Aikaahan minulla on mennyt tässä vajaa vuosi, ja vihdoinkin alkaa ainakin jotkut opit olla jo takaraivoon taoittuina, joskin paljon on vielä opettelemista.

Liikunnasta sen verran, että sopivassa suhteessa aerobista (sellasta hikijumppaa/juoksua/pyöräilyä) ja sitten lihaskuntoa (kotona tai salilla) ja molempia pari kertaa viikossa niin ihan hyvältä näyttää jo.

Netistä löytyy sitten tarkempaa tietoa kaikesta aivan mielin määrin, jos innostut ruokavaliotasi tai liikkumistasi oikein todenteolla viilaamaan. Mutta kutrin sivut siis ovat hyvä paikka aloittaa.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


ystävällinen auttaa... kirjoitti:

Eli olen aloittanut elämän tapa remontin ja yritän saada jotain tolkkua syömisiini.Mitä syön ja mihin aikaan ja kuinka paljon???Ja miten paljon pitäisi liikuntaa harrastaa esim: viikossa??Olisiko jollain oman kokemuksen kautta,antaa minulle vinkkejä??Kovin yritän 10kg saada pois ensi kesäksi!!!:)

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu