Oon 17vuotias, poika, enkä oo enne pelannu sählyä missään joukkuees. Mietin onko liian myöhäst alottaa.. Mistäs kannatttas kysellä mihin pääsis pelailemaan? (helsingin alueella)
pelaamaan..
viibe
2313
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 2
Vanhimmat
mutta ei mahdotonta!!!!
Kai joskus sentään oot saanut "kosketusta" mailaan, eli siis pelannu SB:tä esim. koulussa? Sähly on eri kuin salibandy, sähly on enemmän harraste-meininkiä.
mut siis asiaan: Peruskuntoo tarvitaan SB:ssä mut lupaan ja takaan, että se noudee kun aloitat sään. harrastamisen. Ehkäpä kantsii eka hakeutua johonkin puulaaki- seuraan, tai johki harraste juttuun, jotta saa tuntuman lajista, sitä paitsi niissäkin on kova taso, kyllä saa kipittää pallon perässä. Se nyt ainakin eroaa, että valmentajaa ei ole ja lisenssiä ei tarvii ottaa, kunhan höntsää mukana.
divisioona joukkueihinkin haetaan usein uusia pelaajia, miehilläkin esim 5. div. niissä voi vapaasti käydä "näyttämässä taitonsa" ja sit katotaan, onko susta pelaajaksi oikein sarjassa.
Mut tosiaan jos sul eii lajista kokemusta, niin suosittelen aloittaan ilman "virallisuuksia" elikkä esim. puulaakista. Tosin puulaakeissakin on oikeat pelit(useimmilla joukkueilla) joissa tuomarit ja pelataan sääntöjen mukaan.
SB:ssä on kyl noiudatettava sääntöjä, muuten peli on täyttä kaaosta ja mailaan hakkamista, "siisti" SB on aivan mielettömän upee laji.
Niin kyselit että missä pääsis pelaileen: mene/soita helsingin alueen urheiluhalleilla, liintakeskuksilla yms..missä tiedät että on SB kenttiä. Kysy sielt onko niillä jotain yleistä "höntsyvuoroa" yleensä ne ovat kerran viikossa, kaikille avoimet. Lue myös ilmoitustaulut!!!!!!!
Jos tiedät että joku kaveri, tuttu, sukulainen pelaa jossain puulaaki-joukkueessa kysy voiko tulla seuraaviin reeneihin,
Soita/ käy netissä helsingin alueen urheiluseurojen sivuilla!! niilläkin saattaa olla joitakin harraste seuroja.