IKEA

Jos ei Tornion asukas osaa ruotsia kannattaa katsoa peiliin, ihmetyttää kun torniossa ei osata ruotsia Tornio on raja kaupunki, ryvetkää ....
181957
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 18

Vanhimmat

jos haluat. Oma asiasi. Miksi pitäisi puhua kieltä, jota ei ole eläissään mihinkään tarvinnut?

Äänestä

niin hävetköön

Äänestä
  • Nauratti kun käytiin ikeassa ja kuulutettiin takellellen ja änkyttäen "kohta on sylkemisaika".

    Äänestä

  • kaupassa käynyt kirjoitti:

    Nauratti kun käytiin ikeassa ja kuulutettiin takellellen ja änkyttäen "kohta on sylkemisaika".

    osaat sujuvaa ruotsia?

    Äänestä

mutta tuskin häpeävät sitä

Äänestä
  • Virallisesti Suomi on kaksi kielinen maa ja toinen kieli on Ruotsi mutta Ruotsi on vain yksikielinen maa.

    No, jos Ikeasta on kysymys niin kyllä siellä on niin hyvä järjestelmä ettei paljon kieltä tarvitse osata ja kyllähän siellä moni puhuu suomeakin.

    Äänestä

  • KAKSIKIELINEN kirjoitti:

    Virallisesti Suomi on kaksi kielinen maa ja toinen kieli on Ruotsi mutta Ruotsi on vain yksikielinen maa.

    No, jos Ikeasta on kysymys niin kyllä siellä on niin hyvä järjestelmä ettei paljon kieltä tarvitse osata ja kyllähän siellä moni puhuu suomeakin.

    Harmi vain koulujen antama ruotsinopetus ei anna rahkeita pärjätä Ruotsin puolella. Itsekin kirjoitin ällän aikoinaan ruotsista mutta en ymmärrä Ruotsin ruotsia, koska meillä koulussa puhuttiin ruotsia suomalaisittain. En tiiä miten opetuksen taso on nykyisin mutta jotain tarttis tehdä. Uskon että monikin suomalainen osais ja ymmärtäis suomalaisittain puhuttua ruotsia. Kaikilla meistä kun ei ole sitä etuoikeutta että voitais asua "oikeiden" ruotsalaisten lähellä.

    Äänestä

heh,häpeä vaan ihan keskenäs siellä.mä en puhu sanaakaan ruotsia,jos kerran tornion puolella pitäisi puhua ruotsia ruotsalaisille,niin kai ne sitten hapitsulla vääntää meille suomea!!!!!kielitaito on plussaa,itselläni sujuu vain englanti ja näin aion pärjätä.vaikka onhan ne ruotsinkielen sanat niin hauskoja.ja tosiaankin,en ole täkäläisiä alunperin :)))))
häpeillään kun tavataan!!!

Äänestä

Mieti ensin mitä kirjoitat. Suurimmalla osalle vanhempaa väkeä ei ole ikinä edes koulussa opetettu ruotsia. Edes kaikille 1950 -luvulla syntyneillä ei ole ollut kouluaineen ruotsia. Meinaatko tosiaan että jokaisen pitäisi osata ja opetella ruotsia vain sen tähden kun Tornio on rajakaupunki.

Äänestä

TÄHÄN PÄIVÄÄN MENNESSÄ RUOTSIA PUHUA, ENKÄ PUHU !!!!!!!!! JOS EIVÄT OSAA MULLE SUOMEKSI MYYDÄ, NIIN JÄÄ MUN RAHAT SAAMATTA !!!!!!!!!!!

Äänestä
  • jos et osaa kunnoittaa muita kulttuureja. Maassa maan tavalla - rajalla kummallaki kielellä. Tutustu Darwinin lakiin mitä se sanoo sopeutumisesta.

    Äänestä

  • Mäntsälään kirjoitti:

    jos et osaa kunnoittaa muita kulttuureja. Maassa maan tavalla - rajalla kummallaki kielellä. Tutustu Darwinin lakiin mitä se sanoo sopeutumisesta.

    Ruotsin petterit saa honottaa mitä lystää, minä puhun suomea. Olen nimittäin suomalainen ja erittäin ylpeä siitä. Puhun myös Haaparannalla suomea. Jos eivät paikalliset ymmärrä, niin voivoi...oma on vikansa.

    Äänestä

  • suomalainen.. kirjoitti:

    Ruotsin petterit saa honottaa mitä lystää, minä puhun suomea. Olen nimittäin suomalainen ja erittäin ylpeä siitä. Puhun myös Haaparannalla suomea. Jos eivät paikalliset ymmärrä, niin voivoi...oma on vikansa.

    esimerkki siitä, miksi Suomalaisia usein pidetään nippanappa puusta pudonneina ääliöinä.

    Äänestä

  • Huhhahhei kirjoitti:

    esimerkki siitä, miksi Suomalaisia usein pidetään nippanappa puusta pudonneina ääliöinä.

    Kaikkihan sen tietääkin, mitä ruotsalaiset muista ajattelevat. Siksi en moisten rasistien kieltä puhukaan. Olen ylpeä suomalaisuudestani. Jos olet sinne puolelle asumaan sortunut, niin huono on itsetunto, kun pitää omia juuriaan mollata.

    Äänestä

  • saavat pölistä... kirjoitti:

    Kaikkihan sen tietääkin, mitä ruotsalaiset muista ajattelevat. Siksi en moisten rasistien kieltä puhukaan. Olen ylpeä suomalaisuudestani. Jos olet sinne puolelle asumaan sortunut, niin huono on itsetunto, kun pitää omia juuriaan mollata.

    parempia huonekaluja Suomalaisesta kaupasta.Alennusmyynnit ja tarjoukset luovat laadukkaan kotimiljöön kotimaisista liikkeistä ostettuna´.

    Äänestä

Meinaatkos että Sallalaisen on sitten osattava venäjää ja Hesalaisen viroa kun ovat naapureita??? Tai pitääkö minun osata Vietnamia kun alakerrassa on asunu 11v Vietnamislaisperhe?

Äänestä
  • ja torniolaistenhan tulisi osata myös meänkieltä!Haaparannalla on nimittäin kolme virallista kieltä.ruotsi,suomi ja meänkieli.ja mie poika ossaan kaikkia.Eikä hävetä yhtään!No mutta miehän olenki asunu eteläruotsisa vuosia työnperässä,ko suomessa ei ollu muuta ko kortisto ja hemmetin huonot päivärahat.Ei torniolaisten tartte osata ruottia vaan ruottalaisten jotka asioipi suomessa häätyy niien puhua suomea.Näin se vain on ei kouluruottilla tukholmassa pärjää.Vad ska det vara karvanen kana.

    Äänestä

  • finsk medborgare i sverige kirjoitti:

    ja torniolaistenhan tulisi osata myös meänkieltä!Haaparannalla on nimittäin kolme virallista kieltä.ruotsi,suomi ja meänkieli.ja mie poika ossaan kaikkia.Eikä hävetä yhtään!No mutta miehän olenki asunu eteläruotsisa vuosia työnperässä,ko suomessa ei ollu muuta ko kortisto ja hemmetin huonot päivärahat.Ei torniolaisten tartte osata ruottia vaan ruottalaisten jotka asioipi suomessa häätyy niien puhua suomea.Näin se vain on ei kouluruottilla tukholmassa pärjää.Vad ska det vara karvanen kana.

    Kyllä vain pärjää suomea puhuen...ja meän kieltä....ja englantia...ja pirskatti sitte vaikka viittoen ;)

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Häpeän suomalaisia kirjoitti:

Jos ei Tornion asukas osaa ruotsia kannattaa katsoa peiliin, ihmetyttää kun torniossa ei osata ruotsia Tornio on raja kaupunki, ryvetkää ....

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu