Naisen vaisto?

Tervehdys teille, kauniit surffaajattaret!

Haluaisin tiedustella seuraavaa seikkaa:

Miksi ihannemies-listanne ovat pitkiä, sekä täynnä naurettavia yksityiskohtia. Ettekö lainkaan luota kuuluisaan naisten intuitioonne? Vai onko sekin kehittämäänne propagandaa?

En ole katkera. Ainoastaan utelias.

Syysterveisin,

-M
121207
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 12

Vanhimmat

Naisilla ei yleisesti ottaen ole vaistoa, ei itsesuojeluvaistoa, eikä tunneälyä. Kaikki on vaan median keksimää hapatusta.

Äänestä

Kaikki se vaisto ja intuitiohöpötys perustuu vaan siihen että naiset ajattelee aina että mitä kaikkea pahaa siinä ja siinä tilanteessa vois sattua ja sit kun sattumalta sattuu jotain niin ne on heti huutamassa että "mitä minä sanoin" ja "minä tiesin tämän" ja "miksette te totelleet minua?" Vaikka se ei olis sanonu kenellekään mitään!

Äänestä

Minulla ei ainakaan koskaan ollut eikä ole mitään pitkiä listoja. Luulen että ihan kaikilla, miehillä ja naisilla, on vaistot mutta ne on tukahdutettu ajat sitten Niitä ei kuunnella, koska järjellä taas on niin helppo selitellä asiat toisin päin. "Vaisto" syntyy niin pienistä havainnoista että tietoisuuteen asti ne eivät ylety, joku asia vaan mättää mutta kun sitä ei pysty tarkalleen osoittamaan niin se helposti leimautuu mielikuvituksen tuotteeksi.

Itse en kyllä lähde järjellä sotimaan itseäni vastaan enkä ymmärrä kyllä miksi kukaan muukaan lähtee mihinkään sellaiseen mukaan joka tuntuu jo alussa pahalta, kun ei yleensä ole kuitenkaan mikään pakko. Masokismiksi kai sellainen luokitellaan että väkisin pyrkii kohti pahaa oloa aiheuttavaa asiaa tai tilannetta?

Äänestä
  • "Itse en kyllä lähde järjellä sotimaan itseäni vastaan enkä ymmärrä kyllä miksi kukaan muukaan lähtee mihinkään sellaiseen mukaan joka tuntuu jo alussa pahalta, kun ei yleensä ole kuitenkaan mikään pakko."

    - Tähänhän voisikin tiivistää ydinkysymyksen, miksi suurin osa suomalaisista elää parisuhteessa?

    Äänestä

  • Kirjoitustyyli vaikuttaa käsitykseeni ihmisestä. On vaikea kirjoittaa ihmiselle, jonka kirjoitustyylistä ei pidä. Tunne on yhtä epämukava, kuin kohdatessa ihmisen, jonka läheisyys ei miellytä.
    Murre voi tuntua kirjoituksessa mukavalta, mutta puheessa sekin Voi olla häiritsevää.
    Kiinnitän paljon huomiota ihmisen tapaan puhua sekä myös puheääneen. Se on usein kiinnostavampaakin, kuin asia, mistä toinen puhuu.

    Sitäkin mietin joskus, että miksi jotkut ihmiset säilyttävät oman murteensa, vaikka muuttavat pysyvästi ympäristöön, jossa on eri murre. Itselläni puhe muuttuu herkästi ympäristön mukaan.

    Äänestä

Kaksi kohtaa, joista jälkimmäinen useimpien miesten mielestä ihan turha.

Äänestä

Niin mukava juttu kuin tuo naisen vaisto onkin, niin se ei auta laisinkaan vaikkapa siinä asiassa, että mies tietää kuinka imuri toimii.

Näin ollen tämä lista on pohjustana parinvalinnalle ja vaistoa seurataan sitten sen suhteen, että kolahtaako kyseinen yksilö käytännössä, sillä eihän se pelkästään riitä että listan yksityiskohdat täyttyvät.

Äänestä

Noh, listaahan ei periaattessa ole, mutta jos olisi, niin ei se olisi muutakuin listaus positiivista asioista/ominaisuuksista, joita olen miehissä pistänyt merkille. Ihannemies-lista - ei mikään vaatimus siitä, mitä miehen tulisi olla!:)

Äänestä
  • Oma vikanne, jos teistä löytyy niin paljon plussa-asioita listattavaksi! :)

    Äänestä

..vaikka tuskin se perille menee.

Etkö tosiaankaan tietä, että vaistothan meitä ohjaavat? Vaistot pohjimmaisina ja raskaimpina, tunteet seuraavassa kerroksessa, ja vasta viimeisenä järki ja äly.

Ai niin... sama koskee myös miehiä.

Äänestä

...listat ovat vastapainona vaistolle, joka saa meidät ihastumaan renttuihin. Lopputulos on huono, ja kirjoitan listan ehkäistäkseni tulevia vahinkoja. Kuitenkin ihastun uudelleen vaistoni perusteella. Havaitsetteko ongelman?

Äänestä

ihannenainen-listaa, siellä ne tarkat vaatimukset on! pituudet ja painot sentilleen ja kilolleen, hiusten pituudet ja värit, kuppikoko, suun koko ja muoto, jopa häpyhuulien pitää olla tietyn malliset!
taas jälleen nähtiin että naiselle pitäs kelvata mikä retufeelix tahansa, mutta miehen pitäs saada missi sama millanen mölliskä ite ois.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Pentti Perusmies kirjoitti:

Tervehdys teille, kauniit surffaajattaret!

Haluaisin tiedustella seuraavaa seikkaa:

Miksi ihannemies-listanne ovat pitkiä, sekä täynnä naurettavia yksityiskohtia. Ettekö lainkaan luota kuuluisaan naisten intuitioonne? Vai onko sekin kehittämäänne propagandaa?

En ole katkera. Ainoastaan utelias.

Syysterveisin,

-M

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu