Niin, että siis eikös yhdellä lapulla revitä vain yksi alue. Että siis jokaiselle repäisylle tarvitaan uusi lappu. No, voimmehan olettaa että laput loppuvat hetkessä, jos aiomme käsivarret, sääret ja muut siistiä. Mistä siis lappuja lisää? En ole ikinä vahaillut, mutta nyt lienee korkea aika alkaa ostamaan höylän ja vaahdon sijasta kunnon vahapurnukka.
Mitä suosittelette? Veetiä..?
Onko parempi että on oikein lyhyet karvat?
Pitkillä varmaan koskee enemmän. Jos karvat on vain puoli senttiä pitkät, niin repeääkö ne yhtä hyvin mukaan kuin pidemmätkin?
Niin, ja pitääkö sitä liuskaa pitää siinä kauan, vai heti painelun jälkeen riuhtaista irti?
Mitä suosittelette? Veetiä..?
Onko parempi että on oikein lyhyet karvat?
Pitkillä varmaan koskee enemmän. Jos karvat on vain puoli senttiä pitkät, niin repeääkö ne yhtä hyvin mukaan kuin pidemmätkin?
Niin, ja pitääkö sitä liuskaa pitää siinä kauan, vai heti painelun jälkeen riuhtaista irti?
Vastaukset 2
Vanhimmat
Lyhyet karvat on paremmat kuin pitkät, tarttuu paremmin eikä satu. Ihon pitää olla hyvin puhdistettu, ei lainkaan rasvainen, kuiva, mielellään kuorittukin.
Jos ostat lämminvahaa ja erilliset laput, niin lapuiksi käy puuvillalappuset (esim. Body Shopista, kuten sokerointivahaakin). Niitä voi pestä, lähtee kuumalla vedellä näppärästi hanan alla viruttamalla. Veetistä en tiedä, itse olen käyttänyt Veetin kylmävahaliuskoja vain.
Lappuset asetetaan myötäkarvaan silittämällä ja riuhtaistaan vastakarvaan nopeasti, ei ylöspäin vetämällä vaan siihen aiempaa silityssuuntaa kohti ihon rajaa pitkin nykäisemällä.
Käytän samaa lappua parikin kertaa iholla. Liuskoista ja lapuista leikkaan osan pienemmiksi, jotta esim. nilkat ja polvet on helpompi hoidella :)
oon käyttäny Veetin sekä kylmä- että lämminvahaa. molemmissa on paketissa hyvät käyttöohjeet. lämminvahaliuskoja voi käyttää useamman kerran ja pestä sitten koko satsi lopuksi kuumalla vedellä ja ripustaa kuivumaan seuraavaa kertaa varten. riittoisaa on, mutta varo että et polta ihoa.
kylmävahaliuskaakin voi käyttää ehkä 2-4 eri kohtaan samalla vahauskerralla kunhan painaa välillä kaksi liuskaa yhteen ja lämmittää käsien välissä (niikuin ohjeissa neuvotaan). paketissa sanotaan myös kauanko anetaan olla iholla ennen kuin repäistään. olikohan kymmenisen sekuntia, sen oppii pian.