Kylläpäs helpotti kun vast'edes saa täyttää työttömyysaikaa koskevan ilmoituksensa Kelan sähköisen asioinnin kautta. Ei enää 20 kertaa peräjälkeen kirjoitettua "Työtön"-sanaa, jonka - muuten - jo viisi kertaa kirjoitettuaan joutui hetken aikaa oikomaan sormiaan ja ravistelemaan kättään. Oli se niin rankkaa touhua!
Kiitos Kela.
Kiitos Kela.
Vastaukset 7
Vanhimmat
Onnistuuko homma siis kirjautumalla pankkitunnuksilla? Onkohan vaan koeluontoisesti jollain alueella käytössä vai koko suomessa?
kelalta pdf muodossa dokumentti.
http://www.kela.fi/in/internet/liite.nsf/NET/231106110325ES/$File/tt2info_verkkoon.pdf?openElement
Laitoin ilmoituksen netin kautta ilmoittaen ja samantien näkyi maksupäivä!! Paperihakemuksella ois menny tavllisen kaavan mukaan ens viikkoon!!Jotain hyvää edes.
Luin myös uutisen ja kävin tutustumassa. Varmaan tämä on hyvä työttömille, helpottaa työtön työtön lappujen kanssa. Mutta silmiin pisti edelleen se entinen tilanne, joka kertoo että edelleen seurataan byrokraattisen tarkasti tehtyjen työtuntien määrää, ei tulojen määrää. Aivan kuten Hölmölässä kuuluukin.
Siellä kohdassa jossa kysyttiin montako tuntia on tehnyt työtä, tulisi olla minkä verran on saanut tuloja. Sitten voisi sanoa että ollaan sivistyneessä maassa. Työstä saadun tulon määrittelevät työehtosopimukset, se ei liity mitenkään työministeriöön eikä kelaan.
Jos on rehellinen työtön, hänen on merkittävä lomakkeeseen työtuntien määräksi 60 jos hän on tutkinut autotallissa jotakin ja odottanut vastausta työhön pääsystä hakemuksiinsa. Tällöin hän ei saa työttömyystukea.
Jos työtön on epärehellinen, hän merkitsee työtön lappuun. Mutta kun hän joutuu joka päivältä valehtelemaan, niin hänen on sitten helppo valehdella myös muille, sillähän saa enemmän rahaa. Kun hän kertoo verottajalle tulonsa, hän ruksaa nolla euroa sillä jos valehtelu onnistuu kelan suuntaan, miksi puhua totta verottajan suuntaan?
Kiitos että hyvä alku sähköiselle toiminnalle, mutta.... käytännössä ei paljon hyödytä jos olet ollut töissä selvityskautena. Palkkakuitit ja todistukset kun eivät kelpaa sähköisessä muodossa/faxattuina tai skannattauina tai liitetiedostoina. Eli pakko lähettää ne edelleen kuoressa ja paperiversiona.
Lisäksi virkailujalle hankalaa jos osa tiedoista söhköisenä ja osa papereilla, jos palkkakuitteja tarvitaan, silloin helpompaa että kaikki laput samassa kuoressa.
Mutta jos ei muuta kun rutiini 'työtön' joka pvälle, kiitos ja säästyy paperia ja turhia postimaksujakin.
Olen useammankin kerran toimittanut skannatut kopiot palkasta ja miehen palkoista kelalle, jo ennen tätä sähköistä palvelua.On kelvannut, eikä lisukkeita ole kyselty.
No kylläpä käytäntö sitten vaihtelee. itse olen useasti yrittänyt tarjota sähköisiä versioita ja aina on pitänyt printata ja lähettää vielä paperiste perään kun eivät ole kelvanneet.
Mutta toivossa siis voi elää että käytäntö alkaa toimia!