Hain yhteen työvoimapoliittiseen kurssiin syksyllä, kun ei työtä tuntunut löytyvä. Nyt on kurssille pääsystä varmaan tieto kohta tulossa ja kaiken sen rumban perusteella olen kai päässyt valinnassa aika pitkälle.
Nyt sain kuitenkin koulutustani vastaavan työpaikan, työ alkaa 3 viikkoa kurssin alkamisen jälkeen. Lykkäävätkö karenssin, jos en mene kurssille, jonka jättäisin kuitenkin kesken?
Nyt sain kuitenkin koulutustani vastaavan työpaikan, työ alkaa 3 viikkoa kurssin alkamisen jälkeen. Lykkäävätkö karenssin, jos en mene kurssille, jonka jättäisin kuitenkin kesken?
Vastaukset 14
Vanhimmat
Menisin kurssille ja jättäisin sitten sen kesken samana päivänä kun työ alkaa.
Vaikka karenssi tulisi niin se ehtii kulua työn aikana pois.
saathan kurssilta kuitenkin sen muutaman euron enemmän. Mene vain kiltisti kurssille. Etkä saa karenssia, työpaikan takia saa työvoimapoliittisen toimenpiteen koska tahansa keskeyttää, vaikka työttömyydellä rahastajat muuta väittävätkin.
Mutta kun mä halusin pitää vähän vapaata ennen kun työ alkaa. Sitten mä kiinni ainakin 4 kuukautta.
Jos nyt kuitenkin ennen rajuja liikkeita tarkistat paikallisilta työvoimaviranomaisilta, kuluuko se karenssiaika töissä ollessa.
...Menisin kurssille ja jättäisin sitten sen kesken samana päivänä kun työ alkaa.
Vaikka karenssi tulisi niin se ehtii kulua työn aikana pois...
Näin työkkäri edellyttääkin toittavan. Hassua, mutta tällaisiin tilanteisiin olen työssäni törmännyt: on ollut tilanne, jossa työtön on jättänyt menemättä kurssille, kun tiedossa on ollut alkava työ. Se on karenssi silloin. Sitä perusteltiin sillä, että työtön olisi voinut mennä kurssille siihen asti, kunnes työ alkaa.
Nyrkkisääntö:
Karenssi tulee silloin kun siitä on talodellisia vaikutuksia työttömälle.
Kerro tilanteesi työkkärin virkailijoille. Tapauksessasi käy niin, että ei tarvitse mennä kurssille eikä tule karenssia. Antavat lausunnon KELA:lle, että päivärahan maksatus lopetetaan silloin ja silloin...
Jos et kuitenkaan sitten mene sinne töihin, niin sitten paukahtaa muutama kuukausi karenssia...
"Tapauksessasi käy niin, että ei tarvitse mennä kurssille eikä tule karenssia."
Jos on hyväksytty kurssille, eikä mene sinne, on käytännössä aina seurauksena karenssia, vaikka perusteluna olisikin työllistyminen.
Mutta asianlaita riippuu paljon kyseessä olevan toimiston ja virkailijoiden "vakiintuneista käytänteistä" sekä asiakkaan pärstäkertoimesta.
karenssia siitä, että saa työpaikan. Jos tulee, niin silloin on kyllä rikottu lakia ja rankasti.
Niin, se karenssi ei tosiaankaan tule siitä, että on saanut työpaikan, vaan siitä, että ei ole mennyt kurssille.
... niin karenssi tulee siitä ettei mennyt töihin!!
Ja jos ei mene kurssille eikä töihin niin sitten kai tulee 2 karenssia?
Mistäs sitten tulee karenssi jos menee sekä kurssille että töihin?
Karenssia ei tule siitä, jos keskeyttää kurssin töihin menon vuoksi. Työn pitäisi sitten olla kuitenkin riittävän pitkäaikainen. Minä pitäisin taattuna, jos työ kestää vähintään 3 kk.
Toinen juttu on sitten se, että hullua on pakottaa työtön menemään kurssille, jonka tietää lopettavansa kesken. Vaan kysehän ei tietysti olekaan muusta, kuin humbuukikurssien pitäjän tukemisesta.
... järkeä työkkärin touhuissa ollut aikoihin :P
Joskus aikoinaan sellnennkin ihme on tullu nähtyä, muistaakseni viime vuosituhannella.
kannattaisi soittaa työkkäriin ja kysellä tarkemmin - kas kun kursseille on yleensä paljon hakijoita ja jos sinut valitaan ja keskeytät, olet vienyt samalla paikan joltakulta, joka olisi halunnut sillä kurssilla olla loppuun asti, mutta ei mahtunut mukaan. Eli työvoimatoimisto voisi tehdä päätöksen, että sinua ei valittu kurssille, koska olet työllistymässä ja silloin ei tule karenssia ja joku onnellinen pääsee opiskelemaan.