Tässä tulokset mitä oon saanu testeissä:
200m juoksu: 8.39
60m juoksu: 9.10
Punnerrukset/min: 30
Vatsat/min: 44
Leuat: 7
Dipit: 6
Vauhditon pituushyppy: 230cm
Vauhditon kolmiloikka: 680cm
Eteentaivutus istuen: 45cm
Olen siis 13w poika.... Kertokaa mielipiteenne. Haluaisin parantaa kestävyyttä juoksussa ja saada ainakin 12 leukaa ja 10 dippiä. Miten pitäisi treenata. Ja punnerruksia minuutissa 40. Kiitos jo etukäteen vastauksista!
Onko paska kunto??
7
829
Vastaukset
- poika13wee...
siis se 8.39 oli 2000m ei sentään 200m juoksun aika :D
- on ainakin
surkea, noista leuoista ja vatsoista on vaikea mitään sanoa, kun niitä voi tehdä niin monella tavalla(ei hyväksyttävästi)
- ZZZzzzzzZZZ
Mun mielestä nuo on oikein hyviä tuloksia, varsinkin, kun olet vasta 13-vuotias. Se, kuinka sun pitäis treenata, riippuu siitä, harrastatko jotain urheilulajia..(?)
Tuossa iässä en kuitenkaan suosittele mitään kuntosalia, mutta kuntopiirinä noita liikkeitä olisi hyvä tehdä, varsinkin, jos haluat panostaa nimenomaan noihin tuloksiin.
Tässä olisi semmoinen yksi esimerkki ohjelmasta, jota minä saattaisin tehdä, jos olisin sinä. Kannattaa kuitenkin muistaa, että tämä ei ole sitten mikään ainoa ohjelma eikä varmasti paraskaan, mutta sellainen suuntaa-antava. Muokkaile sitä itse sitten paremmaksi.
Tässä:
1.Kuntopiiri n. 3x viikossa
-Punnerrukset: niin monta kuin menee (n.30)
-Vatsat: niin monta kuin menee (korkeintaan 50)
-Leuat: niin mota kuin menee
-Dipit niin monta kuin menee
-Venyttelyä sekä alussa että lopussa
Tätä kuntopiiriä sitten 3-4 kierrosta. Itse kyllä oikeastaan tekisin, niin että tekisin punnerrukset vain kerran ja aivan loppuun asti, jos sitä punnerrusten määrää haluasin nostaa ja muut sitten kuntopiirinä, mutta tee miten itse haluat.
2.Hyppy- ja juoksutreeni n.2-3x viikossa
- Vauhditon pituushyppy 3-4x10 (eli hyppäät eteenpäin, käännyt hyppäät takasin päin, kunnes 10 hyppyä on tehty. Sen jälkeen lepäät ja teet uuden sarjan. NÄitä sarjoja 3-4 tai enemmän, jos siltä tuntuu.)
-Vauhditonta kolmiloikkaakin voit treenta erikseen, mutta se varmasti parantuu, kun treenaa tuota vauhditonta pituushyppyä.
-Erilaisia spurtteja (kaikkea väliltä 10-100m) n.10 kpl yhteensä yhdessä treenissä.
-Ja taas venyttelyä
3.Lenkki 2-4 kertaa viikossa oman mielen mukaan.
-1 lenkki n.8-10 km
-1 lenkki n.5-8 km
-1 lenkki n.2-4 km
Näitä lenkkien määrää ja pituuttakin voi vaihdella oman mielen mukaan.
Tässä olisi nyt sellainen setti, jota tekemällä ainakin jotain luulisi tapahtuvan, mutta jos eit tunnu hyvältä tai ei toimi, niin kannattaa muuttaa. Hienoa, että olet päättänyt urheilla. Se on hyvä juttu ja kannattaa panostaa monenlaiseen urheiluun nuorempana.. Ei tässä sitten muuta..- Hk pelaaja
Vauhditon 3-loikka/5-loikka ei parana vauhdittomalla pituus hypyllä,meinaan mun vauhditon pituus on 2.20cm ja vauhditon 5-loikka 9m.Et sillain ja juoksu spurtit soveltuu huonosti mittaamaan jalkalihasten voimaa tosin ne vaikuttaa siihen.Meinaan kun koordinaatio kyvyllä ja juoksutekniikalla on yli puolet siitä merkitystä siihen.
Mun tilastot:
Ikä 14v(-92)
Vauhditon pituus:220cm.
Vauhditon 5-loikka:9m.
Vauhditon 3-loikka:vissiin joku 5m.
60m:10.34 s.
Cooper:3250m.
- sprintteri 2
Olen 10v poika en harrasta milläkään tavalla leuanvetoa, mutta kun kokeilin meni 12 leukaa, painan (ehkä) 33-35kg.
- sprintteri 2
Siis mikä on 200m juoksusi aika? Siellä lukee: 8,39.
- loikkija 2
Mitä tuohon vauhdittomaan pituushyppyyn tulee niin kokeilin kävelylenkin jälkeen 215cm, lienee ihan hyvä päälle nelikymppiseltä nuorukaiselta (mies) pit. alle 170cm...
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Riikka runnoo: datakeskuksille tulee UUSI yritystuki
"Suomen valtio erikseen tukee esimerkiksi kryptovaluuttaan tai aikuisviihteeseen tai muuhun keskittyviä datakeskuksia.",94033Toiko Helen laivalastillisen vieraslajeja Suomeen?
Loviisan satamaan tuotiin laivalastillinen pähkinänkuoria Norsunluurannikolta Loviisan satamaan kiinnittyi vapun al1423567Elikkä Riikka Purra ei kannusta Suomea edes euroviisuissa
Sellaista on persujen "isänmaallisuus", oma kansa viimeiseksi ja ulkomaalaiset ensimmäisiksi. https://www.iltalehti.fi/922233Koulujen kesälomien siirto
Koulujen kesälomaa voitaisiin siirtää viikon verran. Se voisi olla hyvä kompromissi. Pääsiäsiseen voitaisiin lisätä muut1421883- 1321856
Riikka: 3 euron bensa, Ruotsi: bensavero jopa alle EU-minimin
Eipä vaan suomalainen autoilija saa kaikkien rakastamalta Riikalta sympatiaa. Ruotsissa on eri meininki, siellä diskutee371789Victoria-tytär, 16, vertaa Martina Aitolehteä ja Esko Eerikäistä: "Iskä on enemmän..."
Martina Aitolehti ja Esko Eerikäinen ovat ex-pari ja heillä on yksi yhteinen tytär, Victoria. Eerikäinen oli Huomenta Su1131439- 1381415
"UKRAINA HYÖKKÄÄ LATVIAN ÖLJYVARASTOON JA JUNAAN"!!!
"MATKUSTAJAJUNA SAI UKRAINALAISLENNOKEISTA VAKAVIA VAURIOITA"!!!551206Nainen, mistä johtuu että joskus et vain ymmärrä?
Älä sitä, älä tätä. Ei niitä varoituksia turhaan sanota. Älä laita sormeasi sirkkeliin. Älä hengaile sen murhaaja poruka1641155