Pintaa syvemmälle?

kiribati

Tapasin miehen yhteisen harrastuksen, kirjallisuuden, kautta. Välimatkaa on aika paljon, joten tapaamisia on vasta kolme, mutta viestit kulkevat päivittäin ja puhelutkin välillä.

Nyt alkaa vain tuntua siltä, että mies on kuin saippua, en saa hänestä mitään otetta. Hän kirjoittaa paljon ja sujuvasti, mutta oikeastaan vain tuosta yhteisestä harrastuksestamme ja hyvääpäivääkirvesvartta-tyylillä muista arkisista asioista. Toki hän muistaa mainita, että odottaa seuraavaa tapaamistamme ja on ilmeisen ihastunut ja valmistelee jo yhteistä joululomaamme, mutta kun minusta on alkanut tuntua, että viestittelymme on kuin paikalleen juuttunut äänilevy.

En ole sillä tavalla uteliasta tyyppiä, että haluaisin kuulla hänen edellisistä suhteistaan tai vonkaisin lemmenlurituksia, päinvastoin. Mennyt on mennyttä enkä ole pitänyt tapanani kysellä yksityiskohtia. Mutta en myöskään jaksaisi tuhlata aikaani pinnallisuuksien kirjoittamiseen. Olen omalta osaltani yrittänyt tehdä aloitteita ja kertonut joitakin hyvin henkilökohtaisia asioita ja pohdintoja, mutta hän ei ole kommentoinut niitä oikein mitenkään.

Kun itse olen hyvin vahvasti tunteva ja avoimesti itseäni ilmaiseva ihminen niin kaipaisin toiselta osapuoleltakin vähän impulsiivisempaa ja spontaanimpaa ilmaisua. Mutta tiedän kyllä paremmin kuin hyvin, että toista ihmistä ei voi muuttaa, joten joko minun on hyväksyttävä hänet sellaisena kuin hän on tai sitten todettava, että hän on mukava ihminen mutta liian sulkeutunut :-(

4

466

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • voi olla kirjallisesti...

      taitavia, muttei se tarkoita että arkielämä olisi samaa...taiteelliset ihmiset on monesti vaikeita...sekin nähty...mutta viettäkää yhdessä joulu sen jälkeen tiedät mitä voit saada...;=) ja näin annat hänelle mahdollisuuden näyttää millainen hän oikeasti on...

      • kiribati

        taidan olla tässäkin asiassa itse taas liian hätäinen eli antaa tosiaan ajan kulua. Olen itse aikoinaan pitänyt ohjenuoranani sitä, että ihmistä ei opi aidosti tuntemaan ennen kuin 1) hänet näkee ympärikännissä ja 2) hänen kanssaan on riidellyt ensimmäisen kerran. Ainakin tuo jälkimmäinen saattaa päteä edelleen, ensimmäisestä en niin menisi takuuseen :-)

        Mutta usein vasta ensimmäinen riita paljastaa ensinnäkin sen, millainen ihminen on silloin kun hän ei enemmän tai vähemmän tietoisesti yritä antaa hyvää vaikutelmaa itsestään ja toiseksi sen, että kuinka suuri merkitys parisuhteella itselle on. Jos se toinen ihminen on ehtinyt tulla tärkeäksi niin ei sitä ihan pikkuriidan takia halua päästää menemään.


    • LK.

      Voipi olla niin, että sä et ole ainoa nainen johon hän on ihastunut. Voi olla edelleen jopa varattu, tai kiinni jossain exässään. Ehkäpä hän ei ole myöskään yhtä helposti luottavaa tyyppiä, kuten sinä olet. Eikä halua alkaa heti kertomaan vaikka mitä.

      • kiribati

        tosin epätodennäköistä että olisi varattu, koska varatun olisi vaikea selittää puolisolleen/avokilleen joulun viettoa toisessa kaupungissa. Mutta koska en utele ihmisiltä heidän taustojaan ja ajatuksiaan niin en tosiaan tiedä esimerkiksi miksi hän on eronnut avioliitostaan, ja voi hyvinkin olla että hänellä on edelleen tunteita exäänsä kohtaan.

        Joulun jälkeen olen ehkä paljon viisaampi, pitäisi vain oppia olemaan kärsivällisempi :-)


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitä sanoisit

      juuri nyt kaivatullesi jos uskaltaisit/kehtaisit?
      Ikävä
      164
      1551
    2. Mitä hyvää

      Mitä hyvää hän on tuonut elämääsi?
      Ikävä
      104
      921
    3. Mikä teidän jutussa on ongelmana?

      Missä meni pieleen?
      Ikävä
      75
      743
    4. 51
      635
    5. Koillis motor

      Kyllä on mennyt palvelu alas ku lehmänhäntä, sovitut asiat ja luvatut soitot pitää hoitaa eikä tehä oharia, täysin tumpa
      Suomussalmi
      16
      595
    6. ABC: n kahvilan uusi nimi matkimalla

      Kahvia ja virvokkeita myytiin aikoinaan ÄKKI-VANNIN KAHVILASSA Haapavedellä ja paikalliset sanoivat sitä haussia "Tuhann
      Haapavesi
      40
      527
    7. Tehdäänkö tänään toiveista totta?

      Poikkea tänä illasta siinä lähellä ja annetaan silmien puhua ja sen jälkeen puhu sinä lopulta mitä ajattelet..
      Ikävä
      45
      478
    8. Kylillä ei ole näkynyt? Missä luuraat nainen?

      Olisit soittanut mulle nainen. Oltais voitu nähdä vaikka laavulla. Miksi pelkäät minua? Eihän siinä ole mitään järkeä. m
      Suhteet
      157
      476
    9. Missä näet kaivattuasi?

      Mitä teet silloin? Tuleeko pakene reaktio? Vai hellä tunne ja ere..
      Ikävä
      26
      419
    10. Rydman sivuutti mutupohjalta asiantuntija-arviot tutkimusrahoitusta myönnettäessä

      Onko Rydman sopiva tai kykenevä toimimaan ministerinä? Ei ole. Ministerit ovat joutuneet puhuteltaviksi vähemmästäkin;
      Maailman menoa
      185
      412
    Aihe