Kauaa ei ToorneåHaparanda kerinnyt yhteiselle Krannikadullaan rällätä kun Tullikin heräsi.
Ei helvata, kadultahan puuttuu Tullin kontrollzone, ainavihreät-liikennevalot ja mukava lämmitetty Tulli-Taukotupa, jossa voi läiskiä korttia ja suunnitella pahoja tarkastuksia rajankulkijoille!
Vaihdetaan samalla Krannikadun nimi osoittamaan sitä, missä se kaappi oikeasti seisoo näissä rajakysymyksissä. Miten olisi Tullihurttainraitti Krannikadun sijasta?
Mitenkäs tuo nimi vääntyy meitinkieliseksi tai ruåttiks? Ossaako kukkaan?
Tulli iskee!
3
973
Vastaukset
- luulen mie sen olevan
Ei viskaalit ole hurttia meilä olheet. Ja onhan net grannia nekki - tulliviskaalit. Varsinki keskehnään.
- Huhhahhei
yhtäkkiä tule ainuttakaan järjellistä syytä mieleen olla noinkin katkera kyseiselle ammattikunnalle. Jos ei sitten ole käry käynyt... Mikä taas on omaa typeryyttä. Jos ei ole, voi itse kukainenkin hakeutua töihin, joissa saa joskus olla sisälläkin. Jos pää antaa periksi.
- Jörni
Molen niin kauon kattonu tuota ajeerausta ja komandojoukojen äkseerausta ette se saapi piisata. Met emmä tartte mithään hurttakatuja. Panhaan rohki fiini nimi, joppauskatu. Mie tiän. Ajama hurtat Kemhiin ette saama olla rauhassa. Ja Villaöljy vaphaaksi.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1026508
Riikan kukkaronnyöri on umpisolmussa
Kulutus ei lähde liikkeelle, koska kansalaiset eivät usko, että: – työpaikka säilyy – tulot eivät romahda – talous ei h844954Tanskan malli perustuu korkeaan ansioturvaan
Ja vahvoihin työllisyys- ja kotoutumispalveluihin. Suomessa Riikka on leikannut juuri näitä: palkkatukea, työttömyysturv1073218Epäily: Räppäri yritti tappaa vauvansa.
https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/epaily-mies-yritti-tappaa-vauvansa/9300728 Tämä on erittäin järkyttävä teko täysin p303062Anteeksipyyntöni
Jätän tähän anteeksipyyntöni sinulle, koska en voi sanoa sitä missään muuallakaan. Pyydän anteeksi, jos purkamani tuska262265Sydämeni valtiaalle
En täältä aio asioita kysellä. Haluan tuoda tiedoksesi, että pohjimmiltani en ihmisiä tahdo satuttaa ja ajattelen muiden1191636Oletko tyytyväinen
Tämän hetkiseen tilanteeseenne? Odotatko, että lähennytte vai yritätkö päästä yli ja eteenpäin?961231Mikseivät suomalaiset kuluta? istutaan vaan säästötilirahojen päällä..
...Ihan haluamalla halutaan että maa menee konkurssiin? Ihan käsittämätöntä, ennätymäärät säästöjä sekä konkursseja sam3391222Jos oikeasti haluat vielä
Tee mitä miehen täytyy tehdä ja lähesty rohkeasti 📞 laita vaikka viestiä vielä kerran 😚1311136- 48904