Lakkokenraali, joka oli aina valmis uhkaamaan lakoilla ja aina vaati muita suuremmat palkankorotukset, vaikka tekijät olivat ei niitä kaikkein koulutetuimpia tai osaavimpia.
Nyt tämä kenraali puhuu kuin EK:n edustajat, yritysten tuotoista, paikallisista sopimisista jne.
Niin tämä henkilöhän on Jarmo Lähteenmäki ex-paperipomo. On laittamassa vielä yritystäkin pystyyn.
Hyvä näin, ei Jarmoa ole tyhmänä pidettykkään, ei ainakaan niin paljon kuin hänen seuraajaansa.
On se vaan koomista, että vahvojen ammattiosastojen edessä pitää näyttää kovaa AY-pomoa, vaikka se nakertaisikin jäsenten tulevaisuutta.
Kättä pidempää haluavat voivat lukea, vaikka viime perjantain kauppalehden haastattelun Lähteenmäestä.
Lakkokenraali muuttui..
4
403
Vastaukset
- se...
Olen täällä useasti huomauttanut, että pelkkää teatteria on tuo ay-touhu. Rooli näyttelijöillä vaihtuu heti, kun saa tuottavamman homman. Mutta yleisö seuraa yhtä innokkaana ja ylistäen samaa näytelmää päänäyttelijöiden vaihduttuakin, vaikka roolisuoritukset olisivat erilaisia.
- pysyy
taatusti samana TA-osastolla.
Sehän on aina:"MULLE KAIKKI JA VÄHÄN LISÄÄ"
Sen takia tällä palstalla on niin paljon AY-fobisteja.
Ammattiliitot kun tahtoo sotkea ahneuden alttarin kuvioita kyselemällä työntekijän tarpeita. - Ei EK:lle
pysyy kirjoitti:
taatusti samana TA-osastolla.
Sehän on aina:"MULLE KAIKKI JA VÄHÄN LISÄÄ"
Sen takia tällä palstalla on niin paljon AY-fobisteja.
Ammattiliitot kun tahtoo sotkea ahneuden alttarin kuvioita kyselemällä työntekijän tarpeita.ahneus on porvaripiruille jo ihan sisäänrakennettu ominaisuus.
- Wärkkäri
Ei Lähteenmäki ole miksikään muuttunut.
Samat ovat liiketaloudelliset faktat aina olleet.
Luonnollisesti ne ovat ay liikkeen puolellakin hallussa.
Mitä tulee esim.paikalliseen sopimiseen niin luuletteko ettei se juuri olisi etu jollekkin paperitehtaalle joka on varmasti melko tuottava laitos jos suhteutetaan esim.palkkakustannukset tuotettuun voittoon.
Vaan valitettavasti suuryrityksien "paikallinen sopiminen" on paikallista vain toista puolta ajatellen.
samoin mitä tulee tuohon ainaiseen purnaukseen siitä etää "muita enemmän ollaan vaatimassa".
Mistä johtuu sitten että myös jopa muualla maailmassa ovat paperiteollisuuden palkat teollisuuden palkkojen kärkiryhmässä ?
Luonnollisesti painottuen eri maiden teollisuuden panopisteen mukaan.
Jopa Kiinassa paperiteollisuudessa tienataan 200€ / kk joka on erittäin hyvä palkka sikäläisellä mittapuulla.
Eli tuokaapa esiin muiden alojen palkkoja sieltä niin saatatte yllättyä jopa "korkeasti" koulutetutkin henkilöt.
Mitä Ahoseen tulee niin aivan samalla tavalla on liiketaloudelliset faktat tiedossa kuin jopa teilläkin hyvät kokoomusnuoret oli isän lafka sitten suurempi tai pienempi.
Se luonnollisesti ärsyttää teitä että ay johtajana joku haluaa myös jopa hoitaa tehtäväänsä työntekijöiden edunvalvojana.
Kuten toimenkuvaan kuuluu ja kuten hoisi Tähtisen Jarmokin aikoinaan.
Hyvää jatkoa kuitenkin teille rakkaat kokoomusnuoret.
Noin niinkuin perintöä odotellessanne voitte vaikka käyttää joutavan aikanne näihin lätinöihin tälläkin keskustelupalstalla.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Hoitajalakko peruuntuu, tilalle joukkoirtisanoutumiset
"Tehyn ja Superin hallitukset kokoontuivat tänään toteamaan, että tilanne edellyttää järeämpiä työtaistelutoimia." https://www.hs.fi/politiikka/art-27399112Johan tuli oikea aivopieru Britti Lordilta
Emeritusprofessori Lordi Robert Skidelsky sanoi Suomen rikkovan YYA sopimusta joka on tehty Neuvostoliiton kanssaa 1948. Mitä pir3737816Tehyn Rytkösellä tallessa tekstiviestit A-studiokohussa
https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/a-studiosta-kohu-tehyn-rytkosen-mukaan-ministeri-linden-sai-paattaa-osallistujat-ohjelma-kiistaa-vaitteen/84070681605454William ja Sonja Aiello ERO
Hyvä Sonja! Nyt etsit uudet kaverit ja jätät nuo huume- ja rahanpesu porukat haisemaan taaksesi!542305Oho! Seurapiirikaunotar, ex-missi Sabina Särkkä yllättää tällä harvinaisella kyvyllä: "Mulla on..."
Sabina Särkkä on nähty monissa tv-reality-sarjoissa. Mutta tiesitkö, että Särkällä on valokuvamuisti? https://www.suomi24.fi/viihde/oho-seurapiirikaun62071Se siitä sitten
Kirjoitan tänne kun en sulle voi. En vaivaa sua enää koskaan. En ikinä tarkoittanut olla ahdistava tai takertuva. Tunteet heräsi enkä osannut olla tyy821705Ohhoh! Rita Niemi-Manninen otti ison tatuoinnin - Herätti somekansan: "Täydellinen paikka!"
Rita Niemi-Mannisen suuri, uusi tatuointi on saanut somekansan heräämään talvihorroksesta. Niemi-Manninen otti tatskan rakkauslomalla Aki-miehensä kan191651Ihastumisesta kertominen
Olen päättänyt kertoa tunteistani ihastukseni kohteelle. Erityisen vaikeaksi tilanteeni tekee se, että kyseessä on ns. kielletty rakkaus. Olen jo toi921388Taas Venäjän tiedoittaja akka Varoitti Suomea ja Ruotsia liittymästä Natoon
Juuri sopivasti julkaistu varoitus, kun Suomen eduskunta alkaa klo 13:50 käsitellä asiaa suorassa TV 1:n lähetyksessä. ILtasanomat.4351318Stefusika räkättää
kun on viikon ollut kuivilla ja poliisi puhalluttaa just silloin. Muutoin olis jääny kiinni. Ja sekös sikamiestä hirnuttaa. Ällö ukko ja vielä ällömmä801190