Miehet näyttävät ulkoisesti kyllästyvän omiin naisiinsa. Eivät palvo enää muutaman kuukauden kuluttua.
Monilla miehillä on huippuvaimot. Hyvännäköisiä, joita muutkin miehet yrittävät, ovat mukavia, eivät mäkättäjiä, uskollisia, seksuaalisia, passaavatkin miestään yms., eivät pakota miehiä isommissa määrin kotihommiin. Tiedän tapaukset, kun nämä naiset ovat monet ystäviäni ja olen pareja tuntenut vuosikausien ajan.
Niin arvostavatko miehet hiljaa omassa mielessään ollenkaan naistaan jos on tällainen hyvä nainen?
Tajuavatko (toivottavasti) millainen lottovoitto on löytää hyvä vaimo? Varmasti monella miehen kaverilla on ns. huonompi vaimo, tajuaako mies olla onnellinen? Tekeekö mies siis ikinä oman vaimon plussaksi vertailuja muihin?
hyvä vaimo miehellä
2
1034
Vastaukset
Minä rakastan vaimoani syvästi, mutta palvominen tai uhrautuminen ei mielestäni kuulu terveeseen ja tasa-arvoiseen parisuhteeseen. Enkä taatusti ole kyllästynyt häneen sen enempää ulkoisesti kuin sisäisestikään. Tuntuu vain kaunistuvan päivä päivältä.
Vaimoni on kaikkea tuota edellä mainitsemaasi. Ja kyllä, minä arvostan vaimoani ja hänen tekojaa paljon, vaikka koko arvostus-sanakin on minusta typerä parisuhteesta puhuttaessa. Yritän joka päivä tehdä hänet onnelliseksi, että tämä onni jatkuisi tulevaisuudessakin. Yhtenäkään päivänä en ole uskaltanut ajatella, että hän itsestäänselvyytenä kuuluisi elämääni.
Siitä olen kanssasi yhtä mieltä, että hyvä vaimo on lottovoitto. Mielestäni jotkut kaverini ovat toden totta hätäpäissään tyytyneet 4 oikein tulokseen surullisin seurauksin. Tämä ei tosin ole varsinaisesti vertailun tulosta vaan yksinkertainen havainto.
On akkamaista vertailla kumppaniaan tai hänen ominaisuuksiaan muihin naisiin. Naiset näin ilmeisesti tekevät, koska pelkäävät jatkuvasti joutuvansa vertailun kohteeksi. Miten muuten nainen voi tuntea niin yleisesti alemmuutta vaikkapa netin retusoituun pornomalliin? Tämä ei miehen logiikalla avaudu.- hymy:)
olen samaa mieltä sinun kanssa jokaisessa kohdassa
Ketjusta on poistettu 11 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Epäily: Räppäri yritti tappaa vauvansa.
https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/epaily-mies-yritti-tappaa-vauvansa/9300728 Tämä on erittäin järkyttävä teko täysin p646175Räppäri kuoli vankilassa
Ei kuulemma ole tapahtunut rikosta. Sama vahinkohan kävi Epsteinille. https://www.hs.fi/suomi/art-2000011840869.html "813796Välillä kyllä tuntuu, että jaat vihjeitä
Mutta miten niistä voi olla ollenkaan varma? Ja minä saan niistä kimmokkeen luulemaan yhtä sun toista. Eli mitä ajatella242811- 232340
No kyllä te luuserit voitte tehdä mitä vaan keskenänne, sitä en ymmärrä miksi pelaat,nainen
Pisteesi silmissäni, edes ystävätasolla tippui jo tuhannella, kun sain selville pelailusi, olet toisen kanssa, vaikka ol422231Onko Sanna menossa Ukrainaan viettämään vuosipäivää?
Kun on bongattu Varsovan lentokentältä?1621863Kulukusuunnat
Eikö kuhmolaiset iha oikiasti tiiä kumpi o vasen ja kumpi oikia? Tuolla ku liikennemerkissä näkyy nuolet ylös ja alas, v61699Muusikko yritti tappaa kaksiviikkoisen vauvan
Karu epäily: Muusikko, 32, yritti tappaa kaksiviikkoisen vauvan Oulussa. IS:n selvityksen perusteella miestä ei ole syy85131281-vuotias Frederik avoimena - Ei omasta mielestä kelpaa tästä syystä realityihin: "Veemäinen..."
Junttidiscon kuninkaana tunnettu Frederik, 81, on esiintymislavoilla suvereeni tekijä. Mies on viihdyttänyt ympäri Suome201256- 331248