Kenellä kokemuksia hammaskiven poistosta?

Ensimmäistä kertaa olen menossa hammaskiven poistoon ja mietityttää mahtaako se sattua?Millaisia kokemuksia teillä on?
91573
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 9

Vanhimmat

Itselläni hammaskivi poistettiin kahdella eri kerralla. 45 minsaa per kerta. Ikenet auki ja kivet veks. Mutta mulla oli ikenet ihan tulehtuneet, siksi tälläinen syväpuhdistus. Ei se kyllä sattunut, kun sain puudutuksen.

Äänestä

myös ekaa kertaa. ei sattunut, onneksi. syyhygienisti oli tosi mukava ja sanoi että voin koska tahansa pyytää puudutusta jos en kestä. mutta en tarvinnut puudutusta, hyvin meni. vähän kyllä vihloi niistä kohdin joista ikenet vetäytyneet ja hampaan kaula näkyvillä, eli sattuminen voi riippua siitä missä kunnossa ikenet on.

Äänestä

kerralla. Asuin silloin Vantaalla ja sattui se suuhygienisti olemaan erittäin kovakourainen. Ikenet vuotivat verta lähtiessäni sieltä. Nyt kävin taas lokakuussa, mutta nyt asun Helsingissä. Jännitti ja pelotti kovasti edellisen kokemuksen jälkeen. Mutta tämäpä olikin erittäin hellävarainen. Ei sattunut yhtään, eikä verta tullut tippaakaan. Joten tuurista se riipuu!

Äänestä
  • juuri nin MUllakin on yleensä ollut helläkätinen, mutta tänään oli niin kovakourainen käsittely että en varmasti samalle mene. enää, laitan nimen muistiin, Hyville ei tahdo päästä, Jos löytää hyvän kandee laittaa nimi muistiin että voi varata uudestaan saman.

    Äänestä

Kävin 4 vuoden tauon jälkeen hammaskiveä poistattamassa ja se teki kyllä kipeää. Syy kipuun oli jatkuva ientulehdus, joka puolestaan johtui siitä hammaskivestä. Verta vuoti jonkun verran ikenistä "puhdistuksen" jälkeen. Mutta nyt olen kiitollinen, että hampaat ja ikenet voivat hyvin.

Äänestä
  • Ei kyllä pitäisi sattua. Suuhygienistiltä on mahdollista saada pintapuudutus jos on niin paljon kertynyt hammaskiveä että toimenpide on kivulias. Saattaahan siinä verta vähän tulla, mutta ei mielestäni yhtään paha toimenpide. Hammaskivi kannattaisi poistaa n.vuoden välein niin ei pääse tulemaan pahoja kertymiä Riippuen tietysti tapauksesta.

    Äänestä

  • pitäisi sattu kirjoitti:

    Ei kyllä pitäisi sattua. Suuhygienistiltä on mahdollista saada pintapuudutus jos on niin paljon kertynyt hammaskiveä että toimenpide on kivulias. Saattaahan siinä verta vähän tulla, mutta ei mielestäni yhtään paha toimenpide. Hammaskivi kannattaisi poistaa n.vuoden välein niin ei pääse tulemaan pahoja kertymiä Riippuen tietysti tapauksesta.

    Mulla ei oltu ikinä ennen poistettu hammaskiveä... ja sitähän riitti. Hammaslääkäri päätti poistaa itse. Suuhygienisti oli valmiina mutta oli kait niin hirvees kunnossa hampaat...
    Aikaa meni yhteensä 1.5 tuntia.

    Äänestä

Kuukausi sitten kävin poistattamassa. Ei ollut paljon mutta jonkin verran. Lääkäri otti itse ultraäänellä. Sirppiä ei käyttänyt kuin yhteen hammasväliin. Ikenet eivät olleet kovin tulehtuneet koska ei juurikaan sattunut. Vesi vain lensi. Ei puudutettu. En ota puudutusta kyllä paikattaessakaan. Aikaa ei mennyt varmaan kuin 20-30 min. Ennen hammaskivenpoistoa paikkasi vielä yhden hampaan (n.20min).

Äänestä

mulla on kans hammaskiven poisto huomenna, mietin samaa, mut joilta kuilta kuulin ettei satu, sitä vain rapsutetaan hampaitten pinnalta. Lykkyä tykö! :)

Äänestä

Kommentoi aloitusta


hampuli kirjoitti:

Ensimmäistä kertaa olen menossa hammaskiven poistoon ja mietityttää mahtaako se sattua?Millaisia kokemuksia teillä on?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu