Halu parempaan..

Se tavallinen

No, minä ja tyttöystäväni (minä 20v ja hän 18v) olemme pian olleet yhdessä vuoden. Alussa (tai kyllä yleensä vieläkin) on ollut todella kivaa ja ihanaa yhdessä. Pidän tytöstä todella ja olenkin yrittänyt panostaa suhteeseen paljon. Haluan, että hän tuntee itsensä rakastetuksi ja tietää, että haluan olla hänen kanssaan.

No nyt kuitenkin hän on paljastanut miettineensä suhdettamme. Hän on periaatteessa onnellinen ja hänestä on kivaa olla kanssani, mutta hänelle usein iskee tarve yrittää saada jotain parempaa... En haluaisi erota tästä tytöstä, mutta en haluaisi olla hänen kanssaan vain koska hän tyytyy minuun, koska parempaa ei varmaan saisi.

Tyttö joskus kuukausia sitten oli pussaillut jonkun toisen pojan kanssa humalaisena. No, annoin anteeksi. Suhteen alussa myös harrastimme seksiä mukavasti, mutta armeijan alkamise jälkeen emme ole harrastaneet sitä kertaakaan. Mieleni on tehnyt, mutta tyttö ei ikinä tunnu siltä, että hän haluaisi myös. Kun menemme nukkumaan, hän vain sulkee silmänsä. Kun suutelemme, tuntuu kuin hän haluaisi vain pussailla eikä mennä yhtään pidemmälle. Ajattelin odottaa, että hänkin haluaisi minua. En ole uskaltanut puhua tästä asiasta, mutta tänään olisi tarkoitus.

Mitä tässä oikein pitäisi tehdä kun rakastaa toista, toinenkin sanoo rakastavansa takaisin, mutta jostain syystä hänen tekee mieli yrittää saada parempaa.

Ja tähän suhteeseen olen panostanut hirveästi, ehkä liikaakin? :/ Aina kun hän on halunnut - ja olen voinut - olemme olleet yhdessä. Olen pyytänyt häntä ulos, yllättänyt lahjoilla (ruusuilla, suklaalla yms) jne. Tuntuu siltä, että jos tämä suhde kaatuu tähän, en jaksaisi enää yrittää uudestaan. Tämä olisi kolmas kerta kun minut jätetään... Joka kerta sanotaan, että vika ei ole minussa.. Niinpä niin. En jaksa enää uskoa siihen. En jaksa uskoa itseeni.

7

945

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • kaikki ihan oikein

      Ainoa asia missä sulla olisi parantamisen varaa on itsetunto. Usko itseesi, että kelpaat sille ihanalle tytölle sellaisena kuin olet.

      Itsetunto vaan nyt kuntoon! Sanot rohkeasti miten positiivisesti ajattelet tyttöystävästäsi hänelle itselleen ja sen että haluat olla yhdessä hänen kanssaan.

    • voi panostaa

      mutta panosta rehelliseen puheeseen ja suoruuteen. Jos nainen on aidosti sinusta kiinnostunut, hän näyttää sen kyllä. Ja sinusta kiinnostunut nainen todella ilahtuu MYÖHEMMISTÄ huomionosoituksistasi (kukat, makeiset), kun taas joku toinen näkee ne sotasaaliina - eikä hän valloitetun kansan tunteista välitä.

      Selvitä siis ensin itselllesi ja toiselle tunteesi ja toisen vastaus niihin, tässä tai seuraavassa suhteessa. Sitten vasta noita muita huomionosoituksia. Muuten voit saada naisen, joka tahtoo vain ne huomionosoitukset, jää koukkuun niihin... ja sinä yksin vaikka te "seurustelisittekin". Ja toisaalta voit liian aikaisella "huomionosoittamisella" saada naisen pelkäämäön, että olet "ostamassa" häntä.

      Sinä olet ikääsi nähden todella kypsä ja tulet varmasti löytämään aitoa vastakaikua naisten parissa :)
      Oikaise selkäsi ja usko itseesi, sanon minäkin.

      "Olen pyytänyt häntä ulos, yllättänyt lahjoilla (ruusuilla, suklaalla yms) jne. Tuntuu siltä, että jos tämä suhde kaatuu tähän, en jaksaisi enää yrittää uudestaan. Tämä olisi kolmas kerta kun minut jätetään..."

    • msda

      Monetkaan 17vuotiaat eivät kykene rakentamaan vielä pysyvää suhdetta..siis aloitittehan vuosi sitten seurustelemaan joten tyttö oli 17 vuotias..Itse voin sanoa että en 17vuotiaana olisi kyennyt kypsään suhteeseen tai saati edes osannut kuvitella sitoutuvani johonkin sen ikäisenä..Varsinkin jos olet ollut tyttöystäväsi ensimmäinen seksikumppani, niin halu kokeilla miltä toisen kanssa seksi on..sen kokeileminen on erittäin houkuttavaa..

      • Se tavallinen

        Noniin, mutta kun en ollut se ensimmäinen enkä toinenkaan seksipartneri hänelle :/


    • kulostaa tutulta

      Olette molemat vielä nuoria joten en ihmettele että tyttöystäväsi olisi kiinnostunut tietämään mitä muuta on tarjolla, mutta jos on niin käynyt että todella on rakastunut ei nämä muut ehdokkaat kiinnosta niin paljoa että vaihtaisi sinua pois. Minun mielestä sinun vielä kannattaa yrittää, lähesty hellästi ja varovasti. En tosin varmuudella voi sanoa kun en tunne mutta jos tyttöystäväsi on ujo tai epävarma hän ei osaa lähsetyä sinua, se ei kuitenkaan tarkoita etteikö hän haluaisi sinua tai nauttisi seksistä kanssasi. Seksi voi naisesta olla ihanaa vaikkei orgasemja saisikaan, läheisyydelä on suuri merkitys.

      • herrasmiehet kuten

        sinä, olisivat vähän korkeammassa arvossa naisten silmissä.
        Olette nuoria, kummallakaan ei paljon elämänkokemusta.
        Tyttöystäväsi on varmaan saanut vireheellisen kuvan, että sinunlaisia herrasmiehiä on hänelle tarjolla joka päivä.
        Eli häntä jo vähän pitkästyttää "saavutettu saalis".
        Eipä tiedä vielä että teitä on harvassa.
        Kiinnostus on ilmeisesti aika paljon mennyt.
        Älä ota itseesi ! Jos hän haikailee muuta, et sille mitään voi.
        Ei sinussa todellakaan tarvitse olla vikaa.
        Joku toinen voi pitää huippuhyvänä poikaystävänä.
        turha sinun o masentua, jos ei pari ensimmäistä "natsaa".
        Näin se vain on.
        Sitten kun tarpeeksi moni nuori nainen on "saanut turpiin" seikkailujensa seurauksena, sinulla on suuri kysyntä,
        kunnon mies nousee arvoon arvaamattomaan !
        Sinun päiväsi tulee !
        Voit valkata itse.


    • EKa

      Olet vielä nuori ja koko tulevaisuus edessäsi. Vasta kolmas kerta kun ei kumppanisi sopiva ollutkaan vaan etsii jotain muuta. Älä liikaa lahjo, ei sille jatkossa tule mitään loppua, tosin lahjusten arvo vaan kasvaa. Sano Sinä jättäväsi hänet, niin näät hänen todellisen rakkauden, oliko se aitoa vai väliaikaista paremman odottelua.
      Aikoinaan, vähän vanhempana kuin sinä nyt olet, minut jätettiin kolme kertaa tyttöjen taholta jopa kuukausien suhteiden päätteeksi vain siksi kun selvisi, että olen täysin absolutisti. Eivät kuulemma halunneet "sikaa säkissä", vaan olisivat ensin halunneet nähdä millainen olen kännissä.
      Eipä tuo elämä heihin kuitenkaan kaatunut vaikka pahalta se silloin tuntui.
      Usko sinäkin itseesi, kyllä se parempi vaihtoehto sinullekin vielä löytyy.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Eläkeläiset siirrettävä muuttotappioalueille

      Joutoväki pois ruuhkauttamasta elättäjien arkea. Samalla putoaa jokaisen asumiskulut ja rahaa jää enemmän kuluttamiseen.
      Maailman menoa
      259
      2389
    2. Riikka runnoo: datakeskuksille tulee UUSI yritystuki

      "Suomen valtio erikseen tukee esimerkiksi kryptovaluuttaan tai aikuisviihteeseen tai muuhun keskittyviä datakeskuksia."
      Maailman menoa
      70
      2378
    3. Onko kivaa jättää

      elämän suurin rakkaus hiljaisuuteen?
      Ikävä
      120
      1558
    4. Jopa Espanjassa talous kasvaa, Purra vain irvistelee

      Huomaa kuinka Purra on Suomen historian huonoin miniseteri, joka ei ole saanut aikaiseksi kuin tuhoa, Siis jopa vasemmis
      Maailman menoa
      41
      1401
    5. Kauppalehti - Törkeä skandaali paljastui: Espanja käytti EU-rahoja ihan muuhun kuin piti

      Espanja on käyttänyt miljardeja euroja EU:n elpymisavustuksia eläkkeisiin ja sosiaalimenoihin – ja pyytää lisää. Espanj
      Maailman menoa
      64
      1367
    6. Mitä haluaisit sanoa hänelle tänään?

      Kerro tähän viestisi. 🍭🍡🍦
      Ikävä
      133
      1329
    7. En kerro nimeäsi nainen

      Sillä olet nyt salaisuus jota kannan sydämessäni. Tämä mitä tunnen ja kuinka sinuun vahvasti ihastuin on jo niin erikoin
      Ikävä
      71
      1230
    8. Auta mua mies

      Ota vielä yhteyttä, keksi oikeat sanat että vuosien ajan kasvanut muuri murtuu meidän väliltä vaikka aluksi vain vähän.
      Ikävä
      82
      1019
    9. Olet kiva ihminen

      En kiellä sitä yhtään. Sinussa on hyvin paljon erinomaisia puolia, enemmän varmasti kun meissä muissa. Sitten on puoli
      Ikävä
      73
      1009
    10. Uuden upotuskasteen vaiettu ongelma

      Alkuseurakunnan kaste oli useamman vuosisadan upotuskaste, joka toimitettiin joko ulkona luonnon vesistöissä tai kasteki
      Kaste
      102
      999
    Aihe