ystävyys ja yksityísasiat

pitääkö ystävälle pitää suoraan sanottuna tiliä raha-asioista. Kaveri alko pilkkaan mua kun ensin esitteli omia raha-asioitaan ja mä en alkanut omistani puhua. Musta ne on yksityisasioita tai ainakaan sille en halua et se tietää. Kaveri vähän vihjas, et oon tyhmä jos on tuollainen muka tabu, mut mun tapoihin ei kuulu pitää tiliä menoista ja tuloista muille, samoin kun en esittele mitä mikäkin maksaa, makso paljon tai vähän. Miks mun muka pitäis tilittää sille? Se odottaa aina mun ensimmäisenä joka asiasta selvittävän mitä maksaa tai mitä ei maksa..
Rasittavaa. Kommentoikaa vapaasti.
8850
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 8

Vanhimmat

ystävyyteen! Eikä tartte tiliä tehä, ei ees vastapainoksi, jos hän vaikka kertookin!

Äänestä

älä vaan ala puhua raha-asioistasi jos et halua. se on aivan yksityinen asia jokaiselle. mun kaveri yrittää aina suurinpiirtein udella kierosti, että miten mulla on varaa matkustella tai jotain muuta vastaavaa. ja hän itse aina sanoo, että "ei minulla ainakaan sellaisia rahoja ole". en yleensä kommentoi tähän mitenkään.

Äänestä
  • voidaan tokasta että kannatti taas tehdä hullunlailla töitä kun tuli mukavansuuruinen palkkakuitti. Tai sitten että "kannatti olla töissä kun tuli x euroa palkkaa". Pointti on siinä, että opiskelijalle 500 euroakin on suuri summa, ja se tulee ihan tarpeeseen. Ei siis aiheuta mitään kateutta (ainakaan meillä). kuitenkin tiedetään ettei oo helppoo kummallekkaan.

    Äänestä

Eipä todellakaan kuulu ystävyyssuhteeseen raha-asioiden kertoilu, ei ystäville eikä sukulaisille.

Sinä itse päätät kenelle ja mitä yksityisasioitasi kerrot. Tee tästä jonkinlainen linjanveto itsesi kanssa,jossa linjassa sitten pysyt.

Muista, että kaikki "ystävät" eivät ole luotettavia ja pahan päivän tullen sinun henkilökohtaiset juttusi voivat mennä tiedoksi aivan väärään paikkaan, väärällä hetkellä.

Omaan yksityisyyteeni kuuluvat, muun muassa omat ja perheen raha-asiat, samoin terveysasiat sekä tulevaisuuden suunnitelmat - nehän voivat muuttua vielä monta kertaa suunnitteluaikana.

Sitten on tietysti vielä yksittäisiä asioita elämän varrella,joita harkitsen tapauskohtaisesti, kertoako vai ei.

Eli itselläni on aika korkea raja yksityisyyden suhteen. Ja se sopii minulle.

Äänestä
  • Joo ei sun tarvi kertoa mitään omista raha asioista eikä mistäkään muistakaan henkilökohtaisista asioista.Hitto itse olen mennyt kertoon omia henk kohtaisia asioita niin saakeli mukamas ns.kaverit käyttääkin sitä minua vastaan jonkun ongelman ilmaannuttua.Kaikista parhainta on pitää turpansa kiinni eikä luottaa ihan kaikkiin vaikka kuinka luotettavalta tuntuisikin.Kyllähän ihmiset vaikka ovat ajautuneet avioeroon niin kumppani kaivelee arat asiat esille.Mutta noin yleisesti pitää luottaa ihmisiin eikä käpertyä katkeruuteen.

    Äänestä

Jokaisella ihmisellä on omia yksityisiä asioita ja lisäksi oma mukavuusalueensa. Itse ainakin ajattelen niin, että ystävyyteen kuulu se, että saa kertoa juuri niitä omia asioita kuin haluaa kertoa ja että mielelläni ainakin omilta ystäviltäni kuulen vain ne jutut, jotka heistä tuntuu hyvältä kertoa ja silloin kuin siltä tuntuu. Uteliaisuus on sitä paitsi eri asia kuin kuin vilpitön kiinnostus ystävien asioista heidän itsensä vuoksi, eikä omista tarkoitusperistä :)

Äänestä

No kerron tässä esimerkkijutun :
Juttelin puhelimessa yhden kivan pojan kanssa. Hän oli kiinnostunut minusta.
Puhuttiin jotakin leboista ja homoseksuaalisuudesta.

hän kysyi olenko ollut naisen kanssa silleensä. Ja usko tai älä, minä vastasin, että en ole ollut. Olis pitänyt vaan kysyä siltä että oletko ite ollut miehen kanssa??
Minusta siinä menee kyllä jo jotain rajoja. Ei tod. kuulu kenellekkään minun seksuaalihistoria.(olin tuntenu sen tyypin n.2 viikkoa)

En aio vastata enää jokakysymykseen mitä minulle esitetään.
Mut hei, miksi "ystäväsi" pilkkaa sinua?? (jos et kerro kaikkea) Heitä joskus, että "onko tämä kolmannen asteen kuulustelu?"

Äänestä

En välitä yksityisyydestäni. Ei mulla oo sellasta. Jos joku mun läheinen haluaa tietää jotain niin kerron kyllä. Salaisuudet yms. on perseestä.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


mitä ajattelette kirjoitti:

pitääkö ystävälle pitää suoraan sanottuna tiliä raha-asioista. Kaveri alko pilkkaan mua kun ensin esitteli omia raha-asioitaan ja mä en alkanut omistani puhua. Musta ne on yksityisasioita tai ainakaan sille en halua et se tietää. Kaveri vähän vihjas, et oon tyhmä jos on tuollainen muka tabu, mut mun tapoihin ei kuulu pitää tiliä menoista ja tuloista muille, samoin kun en esittele mitä mikäkin maksaa, makso paljon tai vähän. Miks mun muka pitäis tilittää sille? Se odottaa aina mun ensimmäisenä joka asiasta selvittävän mitä maksaa tai mitä ei maksa..
Rasittavaa. Kommentoikaa vapaasti.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu