Jos olisin diktaattori

linnanjuhlat työttömille

Kutsuisin kaikki työttömät esim. Helsingin olympiastadionille "linnanjuhliin" itsenäisyyspäivänä. Maksaisin pidempimatkaistenkin kyydin. Tarjoisin polonium-210:llä terästettyä boolia, jolloin Suomen talous lähtisi syöksynousuun.

8

342

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Valjakkala

      tappaisin porvarit, ja sitten raiskaisin niiden vaimot ja lapset.

    • taivas

      ihan aikuisten oikeesti HYVÄT IHMISET (esim työttömät) nauttimaan jostain sellaisesta mistä voi vaan unelmoida. Osoittaisin kiitollisuutta heidän vilpittömyydestään tässä yhteiskunnassa, koska he ovat oikeita ihmisiä, ihan oikeesti, toisin kuin muut...

      • Ikityötön

        Ne jotka ovat itsenäisyyden myyneet, juhlivat raadon ympärillä.


    • Vaihtoehdottaja

      Sinun ja kaltaistesi polonium-210 -käsittelyn jälkeen taas maamme keskimääräinen älykkyysosamäärä lähtisi syöksynousuun.

    • maa täynnä

      Ja sadattuhannet työttömät levittäisivät tuon saman myrkyn tehokkaasti ympäri maata niin, että Suomi olisi asumiskelvoton seuraavat tuhat vuotta? Tässä sitä taas nähdään, kuinka tyhmää porukkaa oikeistolaiset ovat.

      Eipä tartte enää ihmetellä, miksi tässä maassa on työttömyysministeriön kaltainen tyhjänpäiväinen kyttäyslaitos ja oikeistolaiset pöllöt eivät edes tajua, että sen samaisen rangaistuslaitoksen vuoksi heiltä peritään ekstraa verojen muodossa, vaikka kansalaispalkalla pääsisi halvemmalla - idiootti mikä idiootti.

    • Väärä paikka

      Että työttömät myrkyttämällä lähtisi maan talous ”syöksynousuun”? Millainenhan sekin mahtaa olla?

      Kahden täysin vastakkaisen käsitteen iloinen sekoittaminen onkin oiva osoitus tämän diktaattorin älyllisistä valmiuksista. Niinpä hän lähtee siitä, että tuottavuus ja siihen liittyvä työ ovat ihmisen elämän tarkoituksia, ei siitä että tuotannon tarkoitus on palvella ihmisarvoisen elämän edellytysten hankintaa. Arvomaailman järjestyksen sekaannus ei valitettavasti jää pelkästään tämän nimimerkin synniksi.

      Esimerkiksi Suomessa nykyisin tehdyn työn ja tuotannon määrä riittäisi hyvään elintasoon paljon suuremmallekin joukolle. Työttömyydessä on kyse jaosta: jakamalla tuotanto ja siihen tarvittava työmäärä tasaisemmin laskettaisiin työaikoja, saavutettaisiin tarpeet täyttävä täystyöllisyys sekä tuotanto, laskettaisiin verorasitusta ja poistettaisiin palkkamaltti – tämä tarkoittaisi reippaita palkankorotuksia, jotka kustannettaisiin nykysysteemin talouselämälle takaamista, yhä moninkertaistuvammista voitoista.

      Tämän vuoksi elinkeinoelämä haluaakin ylläpitää korkeaa työttömyyttä, sillä se mahdollistaa voittojen kasvun jatkumisen, ja laskun maksaa yhteiskunta. Niinpä se, että joillakin on nykymääräinen, täyspäiväinen työ, on poissa joiltakin muilta, erityisesti työttömiltä. Tähän tulee muutos vasta, kun ihmistyötä tarvitsevaan tuotannon määrään tulee reipas nousu. Sitä ei kuitenkaan tarvita, sillä tuotantomme on jo nyt riittävän suuri ja liian korkea ekologiseen kestävään kehitykseen nähden.

      Mitä tapahtuisi, jos nimimerkki myrkyttäisi nykyiset työttömät – siis he, jotka mahdollistavat nimimerkin töissä olon? Tuottavuuden kasvu jatkaa nykyistä kohoamistaan, ja koska täystyöllisyys ei palvele optimaalisesti rikkaimpia, luotaisiin nopeasti uusi työttömien luokka. Jokohan joutuisi nimimerkki itse ”polonisoitavaksi”.

      Muutaman kierroksen jälkeen Olympiastadion saattaisikin jo riittää. Nyt se jäisi auttamattoman pieneksi. Istuinpaikkoja stadikalla on vajaat 40 000, ja ottamalla kaikki tilat käyttöön ”juhlat” voitaisiin järjestää ehkä 80 000:lle. Maamme noin 2 600 000:sta työvoimaan kuuluvasta vain noin 1,1 miljoonaa on enää perinteisessä kokoaikatyössä. Työttömyys kohdistuu siis enemmän tai vähemmän puoleentoista miljoonaan kansalaiseemme.

      Jos keskityttäisiin vain todelliseen työttömien määrään, se lienee kansainvälisen trendin – ja vaikkapa Sailaksen mukaan – noin 15 prosenttia työvoimasta. ”Bileiden” pitopaikaksi pitäisi siis saada vähintään viisi kertaa täyteenahdetun Olympiastadionin verran tilaa.

      Mutta mitäpä nimimerkki tällaisista välittää? Viattomien ihmisten syyttäminen ja syyllistäminen on vanha, ihmiskunnan kuona-aineksen tapa yrittää kohottautua omasta mitättömyydestään. Onkin sääli, että nimimerkki joutuu elämään nykyaikana. Seitsemisenkymmentä vuotta sitten hänen kaltaisilleen oli mitä otollisin aika ja paikka elää, olla ja päteä keskisessä Euroopassa – jos sattui vain onnenkantamoisella sijoittumaan silloisen käsityksen mukaan oikeaan lokeroon.

    • radikalix

      Jos minä olisin diktaattori estäisin kaiken mielenosoituksen parempien ihmisten juhlissa itsenäisyysjuhlissa. Mitäs tulevat työttömät ja syrjäytetyt likaamaan silkoista "hyvinvointisuomea".

    • Frank Wittu

      Toi oli hyvä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikka: 3 euron bensa, Ruotsi: bensavero jopa alle EU-minimin

      Eipä vaan suomalainen autoilija saa kaikkien rakastamalta Riikalta sympatiaa. Ruotsissa on eri meininki, siellä diskutee
      Maailman menoa
      66
      2231
    2. Riikka runnoo: datakeskuksille tulee UUSI yritystuki

      "Suomen valtio erikseen tukee esimerkiksi kryptovaluuttaan tai aikuisviihteeseen tai muuhun keskittyviä datakeskuksia."
      Maailman menoa
      6
      1856
    3. Miten kestätte tyhmiä?

      Miten usein turhaudutte tai suututte ihmisiin, joilla on matala älykkyys? Minulla tätä tapahtuu useita kertoja viikossa
      Sinkut
      238
      1380
    4. Miksi naisen pitäisi maksaa 50/50

      Vuokrasta miehelle? Eikö se ole miehelle lahja, ja aarre, jos nainen suostuu muuttamaan kanssasi asumaan?
      Ikävä
      219
      1016
    5. En kerro nimeäsi nainen

      Sillä olet nyt salaisuus jota kannan sydämessäni. Tämä mitä tunnen ja kuinka sinuun vahvasti ihastuin on jo niin erikoin
      Ikävä
      71
      1000
    6. Lahkojen uudestikasteille ei pitä mennä

      Sananl. 22:3 Mielevä näkee vaaran ja kätkeytyy, mutta yksinkertaiset käyvät kohti ja saavat vahingon.
      Kaste
      96
      993
    7. Minkä arvosanan 4-10 annat Susanna Laineelle Farmi-juontajana?

      Susanna Laine vetää Farmi Suomi -realityä. Minkä arvosanan 4-10 annat Suskille juontohommista? Suosikkijuontaja teki
      Tv-sarjat
      22
      957
    8. Onko kivaa jättää

      elämän suurin rakkaus hiljaisuuteen?
      Ikävä
      80
      813
    9. Kaatopaikka Inhassa

      Kuka omistaa kyseisen kaatopaikan? Näkymä tielle kammottava!
      Ähtäri
      20
      794
    10. Onko se liikaa pyydetty

      Voisitko sinä mies kerätä rohkeutta ja ottaa yhteyttä? Minä en jaksa tätä enää. On niin ikävä sinua. Minä niin haluaisin
      Ikävä
      39
      760
    Aihe