Tässä iässä(36v) sitä jo tietää, mitä haluaa ja minkälaisen ihmisen kanssa parisuhde voisi onnistua myös arkipäivän tasolla. Ja koska minulla on mielestäni velvollisuus asettaa lasteni etu oman etuni edelle, en halua että he joutuvat kärsimään mahdollisista ihmissuhdesotkuista joita "Oikean" kumppanin löytäminen voi aiheuttaa. Olen nähnyt tapauksia joissa yh-äiti tuo aina uuden miehen näytille kotiin, vaikka ei olisi tuntenut tätä kuin muutaman tapaamisen verran. Jokainen tietänee miten paljon netissä on sitoutumiskyvyttömiä pelimiehiä, jotka käyvät vain paremman puutteessa tökkimässä Oikeaa Rakkautta etsiviä naisia/yh-äitejä. Kyllä minä ymmärrän, että nainen voi toivoa ja luulla että juuri tämä mies on Se Oikea, ja haluaa jakaa ilon lastensa kanssa. Lapsille vain on vähän vaikea selittää että miksi tämä(kin) mies katosi parin kuukauden tuttavuuden jälkeen : (
Myös se, että yh-äitejä usein syytetään elättäjän etsimisestä, voidaan vakavaa suhdetta etsiessä estää sillä että tutustumisvaiheessa todellakin pidetään eri taloudet ja eri RAHAT ! Vaikka kuinka tuntuisi hullulta pitää kahta huushollia rahanmenon vuoksi, tämä ainakin pitää ne raha-asiat erillään, eikä mies(polon) tarvitse pelätä että hän joutuu elättämään toisen miehen kakaroita.
Valtaosalla ihmisistä lienee kokemusta "ystävistä" joita on luullut ystävikseen/kuvitellut tuntevansa toisen muutaman kuukauden-vuoden tutustumisen perusteella, ja tuo "ystävä" onkin sitten parissa vuodessa osoittanut olevansa epäluotettava. Sama pätee parisuhteessa. Eli mikäli ei halua ottaa sikaa säkissä, on parempi tutustua rauhassa pari-kolme vuotta ennen kuin menee naimisiin/muuttaa yhteen/tekee lapsia. Pätee sekä parikymppisiin, että jo eronneisiin 4-kymppisiin.
Pointtini on se, että yllättävän monet miehet haluavat muuttaa yhteen liian aikaisin, vaikka takana olisi jo avioero. Eivätkö ihmiset opi kokemuksistaan? Myös sitä ihmettelen, että kun tutkimusten mukaan noin 90 % uusperheistä päätyy eroon, niin mikä hinku näillä eronneilla miehillä on lähes heti eron jälkeen tehdä "rakkausvauva" uuden naisystävänsä kanssa..? Siinä todellakin kysytään voimia ja halua sitoutua parisuhteeseen kun on sinun lapset, minun lapset ja yhteinen vauva, eikä välttämättä ole edes tunnettu kuin vuosi ennen kuin päätetään hankkia se rakkausvauva. Ja entä kun uusi nainen onkin miestä huomattavasti nuorempi ja ennestään lapseton ? Kuinkahan suuri yllätys hänelle on se arkipäivän raskaus ja harmaus, kun on vauva ja miehen lapset edellisestä liitosta tulevat joka toinen viikonloppu siihen hyörinään..
Lisäksi ovat sitten ne (iki)sinkkumiehet, jotka tuossa kolmikymppisinä heräävät huomaamaan, että kohta alkaa olla kiire perustaa perhe. Jotkut ovat niin epätoivoisia että eivät enää jaksa odottaa vapaan, lapsettoman "oikeansa" löytymistä, vaan ottavt sitten paremman puutteessa yh-äidin jolla on lapsia ennestään. Mikäs siinä jos tunteet ovat aitoja, ja kaikki menee hyvin, mutta riski suhteen epäonnistumiselle on todella suuri, kun sinkkumies harvemmin tajuaa miten raskas rumba lapsiperheen arki on.. Siinä on sitten ne naisen exän lapset, uusi yhteinen vauva, arkipäivä korvatulehduskierteineen, ja rakkaus alkaa rakoilla - mies lähtee lätkimään. Näin syntyy niitä yh-äitejä, joilla on monen eri miehen lapsia.
Eli JÄRKEÄ mukaan kumppanin etsimisprosessiin, etenkin jos jommalla kummalla/molemmilla on jo lapsia entuudestaan.
Rauhallista joulunodotusta, ja rauhallista kumppanin hakemista toivottaen : )
lapset ja uusi parisuhde
5
774
Vastaukset
- lissu
kirjoitit asioista todella hyvin. Itselläni lapsettomana melkein kolmekymppisenä on tältä vuodelta useampi kokemus yh-isistä. Jotenkin olen ollut heidän magneettinsa ehkä olen jotenkin äitimäinen.
Viimeisin tapaus oli sellainen, joka haki äidittömälle pojalleen uutta äitiä. Olisi heti halunnut, että tulen tapaamaan hänen poikaansa.
Onneksi olen realistinen ja tiedän, että minusta ei ole siihen perherumbaan ainakaan ihan noin vain. En ole valmis menettemään sitä vapautta mennä ja tulla oman mielen mukaan. Silloin kuin kolmantena osapuolena suhteessa on lapsi on se se tärkein asia, jonka mukaan mennään. - kiribati
Jokaisen potentiaalisen kumppanin tuominen kotiin näytille ei todellakaan ole lasten kannalta reilua, saati heidän pakottamisensa siihen että uusi ihminen alkaa yhtäkkiä majailla saman katon alla. Toisinaan, kun tämän sanoo ääneen, saa kuulla kipakan vastauksen, että "entäs me yh-äidit sitten, joiden ex-puoliso ei ota lapsiaan ollenkaan viikonlopuiksi luokseen, emmekö me saisi koskaan tavata ketään". Tuo on hankala tilanne, kieltämättä, mutta siinä on jo muutenkin setvimistä ilman, että kannattaisi aloittaa ottamalla nurkkiin joku täysin vieras mies. Eivätkä ne lapset ikuisesti pieniä ole. Ennen kuin huomaakaan niin ne ovat kouluiässä ja sitten alkavat heidän omat harrastuksensa ja äidillä/isälläkin jää taas omaa aikaa.
Ja jos ihan oikeasti ei ole ketään (lasten isää, isovanhempia, tätejä, setiä, ystävää), joka ottaisi lapsen toisinaan siksi aikaa, että vanhempi pääsee "vapaalle" (ei tarvitse tarkoittaa pubissa notkumista) niin ainakin MLL:lla on kai edelleen lastenhoitopalvelua.
Raha-asioista omana kommenttinani vain sen verran, että itse lähden siitä, että molemmilla on omat rahat joka tapauksessa ja koko ajan, ja kumpikin elättää itse oman lapsensa.- kunkun
Kun lapset ovat pieniä, heidän kuuluu olla nukkumassa 20-21 aikaan. Jos haluaa kahvitella miesystävän kanssa ilman että lapset näkevät häntä, voi mies tulla illalla kylään kun lapset jo nukkuvat. Eri asia tietysti, jos lapset ovat jo niin isoja että eivät suostu/mene nukkumaan ennen 22. Mutta silloin he kai ovat jo riittävän isoja olemaan alkuillasta pari tuntia yksin, että äiskä voi käydä ulkona treffeillä/miesystäväehdokkaan luona kylässä. Jos tilanne on todellakin sellainen että lapsenvahtia ei syystä tai toisesta löydy. Ja MLL - vahdit ovat todellakin päteviä, eikä hintakaan päätä huimaa. Jos tilanne on niin kurja että ei ole edes niihin varaa, eikä ole ollenkaan sukulaisia tms auttamassa, kannattaa kysyä mahdollisuutta saada tukiperhe minne lapset voivat mennä esim kerran kuukaudessa viikonlopuksi. Ihan oman jaksamisen kannalta. Kyllähän jokainen tarvitsee joskus hengähdystauon, oli miesystävää tai ei.
- Piritta
täsmälleen asiaa.Itse olen kolmenkympin hujakoilla ja jäin vuosi takaperin yksin lasteni kanssa.Nuorimmainen oli tuolloin 9 kk:tta...
Olen itse myös pohtinut asiaa monelta kantilta.Eron jälkeen seurustelin muutaman kuukauden ja kaikki näytti lupaavalta,mutta liian aikaisin,en ollut enkä ole vieläkään selvinnyt eron jättämistä jäljistä.Tuskin koskaan selviän ihan täysin,rankkoja kokemuksia takana.
Kyllähän sitä hellyyttä ja toista ihmistä elämäänsä kaipaisi,mutta en haluaisi sitoutua vielä pitkään aikaan.Haluaisin ,että olisi omat asunnot ja rahat.Tämä antaa miehelle helposti sen käsityksen että en ole "tosissani hänen kanssaan".
Uusioperhe on kuitenkin niin iso yhtälö ,että sihen pitää valmistautua kunnolla ja selvittää todella "parisuhteen säännöt"...
En tekisi lapsilleni ikinä ,niin ,että kantelen ukkoja kotiin.Lapsetkin siinä kokisivat turvattomuutta.Treffailu on ihan jees ja tapailut silloin ,kun lapset ovat etävanhemmallaan.Tuo on tietysti vaikeaa selvittää milloin tulisi vastaan se oikea ,jolle lapsetkin voisi esitellä:/.
Nyt yhtä kokemusta viisanpana,pidän jäitä hatussa ja jos joskus vielä eteeni joku "vaivan arvoinen mies" pyllähtää,tutustun rauhassa ja vasta kuukausien tuntemisen jälkeen vien lapsilleni näytille.
Onneksi meitä vastuuntuntoisiakin yh-äitejä maailmasta löytyy!!!
-LÄMMINTÄ JOULUN ODOTUSTA!- - kummilapsellinen
kaikkea en halua kokea sillä olen huomannut miehet liian ailahteleviksi ja pettäviksi joten lapseton ja sinkku....
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Hoitajalakko peruuntuu, tilalle joukkoirtisanoutumiset
"Tehyn ja Superin hallitukset kokoontuivat tänään toteamaan, että tilanne edellyttää järeämpiä työtaistelutoimia." https://www.hs.fi/politiikka/art-27399112Johan tuli oikea aivopieru Britti Lordilta
Emeritusprofessori Lordi Robert Skidelsky sanoi Suomen rikkovan YYA sopimusta joka on tehty Neuvostoliiton kanssaa 1948. Mitä pir3737816Tehyn Rytkösellä tallessa tekstiviestit A-studiokohussa
https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/a-studiosta-kohu-tehyn-rytkosen-mukaan-ministeri-linden-sai-paattaa-osallistujat-ohjelma-kiistaa-vaitteen/84070681605454William ja Sonja Aiello ERO
Hyvä Sonja! Nyt etsit uudet kaverit ja jätät nuo huume- ja rahanpesu porukat haisemaan taaksesi!542305Oho! Seurapiirikaunotar, ex-missi Sabina Särkkä yllättää tällä harvinaisella kyvyllä: "Mulla on..."
Sabina Särkkä on nähty monissa tv-reality-sarjoissa. Mutta tiesitkö, että Särkällä on valokuvamuisti? https://www.suomi24.fi/viihde/oho-seurapiirikaun62071Se siitä sitten
Kirjoitan tänne kun en sulle voi. En vaivaa sua enää koskaan. En ikinä tarkoittanut olla ahdistava tai takertuva. Tunteet heräsi enkä osannut olla tyy821705Ohhoh! Rita Niemi-Manninen otti ison tatuoinnin - Herätti somekansan: "Täydellinen paikka!"
Rita Niemi-Mannisen suuri, uusi tatuointi on saanut somekansan heräämään talvihorroksesta. Niemi-Manninen otti tatskan rakkauslomalla Aki-miehensä kan191651Ihastumisesta kertominen
Olen päättänyt kertoa tunteistani ihastukseni kohteelle. Erityisen vaikeaksi tilanteeni tekee se, että kyseessä on ns. kielletty rakkaus. Olen jo toi921388Taas Venäjän tiedoittaja akka Varoitti Suomea ja Ruotsia liittymästä Natoon
Juuri sopivasti julkaistu varoitus, kun Suomen eduskunta alkaa klo 13:50 käsitellä asiaa suorassa TV 1:n lähetyksessä. ILtasanomat.4351318Stefusika räkättää
kun on viikon ollut kuivilla ja poliisi puhalluttaa just silloin. Muutoin olis jääny kiinni. Ja sekös sikamiestä hirnuttaa. Ällö ukko ja vielä ällömmä801190