Kroppa säästöliekillä??

säästöliekki

Epäilen vahvasti, että kroppani on laihduttamisen seurauksena alkanut polttamaan säästöliekillä. (Olen tainnut olla vähän liian innokas ruoastatinkijä.) En enää n. 1200 kalorin päivävauhdilla laihdu juuri lainkaan, vaikka aluksi tämä riitti hyvin.

Nyt haluaisinkin kuulla ehdotuksia, millä saisin kroppani toimimaan taas normaalisti ilman, että täytyy lihoa montaa kiloa. Saisi taas vähän puhtia tähän laihduttamiseen.

En ole langanlaiha, ennemminkin tukeva, ja normaali kulutukseni pitäisi olla reilu 2000 kaloria. Käyn pari kertaa viikossa jumpassa ja liikun muutenkin normaalisti.

6

1353

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ainakaan

      itsellesi! Sinä laihdut, kun syöt vähemmän kuin kulutat. Voimala-ohjelmassa mies laihdutti 50 kiloa 9 kuukaudessa, kun söi vain 1/3 aikaisemmasta.
      Mitään säästöliekkiä ei ole. On vain valheita ja selityksiä.
      Mihin sinä sen keksipaketin piilotit? Ja suklaalevyn?

      • ovat

        vääriä...

        säästöliekki on totta


      • ------------
        ovat kirjoitti:

        vääriä...

        säästöliekki on totta

        mä olen itse kokenut säästöliekit..
        kalorit oli jtn 800 ja liikuntaa enkä laihtunut..
        Mulla oli sillon anoreksia..
        Säästöliekki on 100%totta.
        Älä puhu jos et tiedä asioista


    • fruu

      Jos olet aloittanut laihdutuksen liian tiukin kriteerein (sanoit, että olet tinkinyt paljon ruuasta), on hyvinkin mahdollista, että kroppasi on ns. säästöliekillä. Aluksi painoa on varmasti lähtenyt, mutta pitkällä tähtäimellä tapahtuu juuri tuolla tavalla, energiankulutus vähenee kun kaloreita tulee liian vähän. Lisää vähän ruokaa ja jatka muuten samaan malliin, et varmastikaan siltikään syö enemmän kuin kulutat ja pääset tuosta säästöliekillä olemisesta eroon.

      • jenii

        Jos on säästöliekillä mutta syö silti tarpeeksi. Siis ei pode lainkaan nälkää. Onko silloinkin hyvä lisätä ruuan määrää?


      • anni
        jenii kirjoitti:

        Jos on säästöliekillä mutta syö silti tarpeeksi. Siis ei pode lainkaan nälkää. Onko silloinkin hyvä lisätä ruuan määrää?

        Kyllä sitä ruokaa kannattaa lisätä, vaikka ei nälkä olisikaan. Kroppa nimenomaan tottuu liian pieneen enrgiansaantiin: ei ole nälkä eikä laihdu.

        Jos peruskulutus on noin 2000kcal/vrk ja liikunnat päälle, oman ajatusmallini mukaan söisin vähintään 1500kcal/vrk - oli nälkä tai ei. (Tietysti nyt joku päivä voi jäädä vähän vähemmälle, mutta noin keskiarvoisesti pyrkisin opettelemaan tuohon). Kun energian saanti lisääntyy, voi paino nousta aluksi 1-2kg, mutta lähtee varmasti uudestaan tippumaan. Kulutus on kuitenkin edelleen energian saantia suurempaa.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Eroa Orpo! Orpo eroa!

      Suomen kansa vaatii viimein ottamaan meidät huomioon, eikä vain ulkomaalaisia pääomasijoittajia. Koska täällä Suomessa
      Maailman menoa
      67
      2591
    2. Odottavan aika on pitkä, Lindtmanin hallitusta tule jo!

      Eilisen perusteella nykyinen hallitus epäonnistui kaikissa vaalilupauksissaan, joten olemme ansainneet uudet eduskuntava
      Maailman menoa
      63
      1702
    3. SDP esti Suomen luisumisen kohti 1984 Orwell -yhteiskuntaa

      Äärioikeistohallitus olisi halunnut Stasin tapaan mikrofonit jokaisen kansalaisen kotiin, mutta SDP esti tuon siirtymän
      Maailman menoa
      7
      1660
    4. Naiset ei halua kilttejä miehiä

      Näin se vaan on..jos olet ilman tatskoja, et rähjää, sinulla ei ole rikosrekisteriä, olet liian kiltti, et sano pahasti,
      Ikävä
      263
      1545
    5. Wille Rydman (ps) osoitti olevansa kommunisti

      Hän toistaa Neuvostoliiton virhettä. Haluaa pitää palveula yllä maksoi mitä maksoi, vaikkei ole maksavia asiakkaita. --
      Maailman menoa
      8
      1528
    6. Seiska: Helmi Loukasmäki paljastaa - Näin Danny ja Helmi tapasivat

      Helmi Loukasmäki, 25, ja Ilkka Danny Lipsanen, 83, ovat seurattuja julkkiksia. Mutta tiesitkö, miten he tapasivat? Lue
      Viihde ja kulttuuri
      25
      1228
    7. Ainoastaan 10 aloitusta ekasivulla yhdeltä henkilöltä

      Kovasti on vaivaa, ei oo muuta tekemistä tällä henkilöllä päivisin ja öisin... Taas märehtimistä ja samaa jankutusta.
      Joensuu
      24
      1071
    8. Kiinteistökauppoja

      Onko totta ettö haapaveden kaupunki on ostanut vanhan kesoilin kiinteistön? Kuulemma siihen muuttaa autokorjaamo vanhan
      Haapavesi
      41
      1032
    9. RAAMATULLINEN KASTE ON SAPATTI-LAUANTAI, EI SUNNUNTAI

      Aihe, josta ehkä on eniten kiistaa kristillisten seurakuntien piirissä, on kysymys oikeasta raamatullisesta pyhäpäivästä
      Kaste
      404
      1012
    10. Menettämisestä

      Ajatteletko, että olet menettänyt mahdollisuutesi häneen? Osaatko sanoa miksi niin tapahtui?
      Ikävä
      78
      974
    Aihe