TALVIMALLI?NikeAirPegasus

Ostin 3-4 v. sitten Nike air Pegasuksen (en tiedä oliko nimi juuri tuo, mutta malli on kuitenkin periaatteessa sama) ns. tummanharmaat talvimallit, jossa "jäätymättömät" nypyt pohjassa ja kosteuttava hylkivä pinta. Kengät ovat nyt tulleet tiensä päähän. Osaako joku neuvoa, onko Nikellä vielä tällaisia mallistossa?
11202
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 1

Vanhimmat

Nike Air Pegasus Clima, 2006 -malli. Musta-punaiset, ainakin Helsingin Kampin Kauppakeskuksen Nike-myymälä myi niitä äskettäin. Samassa kauppakeskuksessa 4Runners (eli Megasport) myy Asics Gel Arctic -mallia, ja tätä mallia saa myös sieltä nastoitettuna. Pääkaupunkiseudulla Suunnistajan kauppa myy kotimaisia Sarvan nastoitettuja juoksutossuja, jotka myös ovat hyvät.

Vaikea sanoa, mikä on saatavuus muilla paikkakunnilla.

Jos pakkaskaudelle haluaa jää/lumikeleille jonkinlaista pitoa ilman nastoja, niin liukkaiden tullessa voi käsitellä kengänpohjat suksien pitovoiteella, joka tahmaisena lisää pitoa. Esim. Karhu M1 ja M2 -tossuja ei niiden pohjakumin ohuuden takia voi nastoittaa, mutta pitovoiteella pohjat käsiteltynä niiden hyvä juostavuus säilyy melko hyvin.

Täällä pääkaupunkiseudulla on ollut pitkään hyvin vetistä, ja kunnolliset hankikelit jäävät lyhyehkön epävakaan ajan pituiseksi. Lisäksi ongelmana on 'mustan jään' pitkät kaudet, eli paljas kestopäällysteasfaltti on osittain ja huonosti ennakoitavasti jäätyneen veden peitossa. Pelkällä asfaltilla ei nastat kestä pitkään, ja ne tuntuvat epämukavilta ilman lumikerrosta. Sillaisissa olosuhteissa tuo ajoittainen suksipitovoiteen lisäys tavallisten nastoittamattomien tossujen kumipohjiin antaa vähän paremman pidon, mutta liukkaita pitää silti varoa. Nastakengille on täällä vähemmän käyttöä.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Jyyster kirjoitti:

Ostin 3-4 v. sitten Nike air Pegasuksen (en tiedä oliko nimi juuri tuo, mutta malli on kuitenkin periaatteessa sama) ns. tummanharmaat talvimallit, jossa "jäätymättömät" nypyt pohjassa ja kosteuttava hylkivä pinta. Kengät ovat nyt tulleet tiensä päähän. Osaako joku neuvoa, onko Nikellä vielä tällaisia mallistossa?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu