Huulilävistys => kiillevaurio

Onko varmaa että huulilävistyksestä (joka on siis heti tuossa huulen alla) tulee kiillevaurioita?
Onko olemassa koruja joista ei tulisi kiillevaurioita?
Koru voisi kiinnostaa, mutta en kyllä mitään kiillevaurioita halua :/
7773
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 7

Vanhimmat

Ei se ole mitenkään "varmaa", mahdollista se kyllä on eikä mitenkään harvinaista. Henkilön anatomia/lävistyksen sijoittelu vaikuttavat asiaan eivätkä kiille-/ienvauriot yleensä ilmaannu hetkessä vaan siihen voi mennä jokunen vuosi. On olemassa teflonista valmistettuja labret-koruja joiden pitäisi olla hieman "hammasystävällisempiä".

Äänestä
  • Jos kiille/ienvaurioita tulisi, lähtisivätkö ne pois jos korun sitten ottaisi pois, vai jäisivätkö pysyvästi?

    Äänestä

  • miepä kirjoitti:

    Jos kiille/ienvaurioita tulisi, lähtisivätkö ne pois jos korun sitten ottaisi pois, vai jäisivätkö pysyvästi?

    Kyllä ne vauriot ovat sitten ihan pysyviä, vähemmällä pääsee jos tajuaa ottaa korun ajoissa pois mikäli ongelmia ilmaantuu. Jotkut eivät suostu luopumaan korustaan vaikka ikenet olisivat vetäytyneet niin että hampaiden juuret näkyvät selvästi ja se ei tod. ole kaunista katseltavaa...

    Äänestä

Onko tuollaisia "hammasystävällisempiä" huulikoruja olemassa myös renkaina?
Tai itse kun tuossa katselin niin näkyi vain nappeja...

Äänestä

Luulisin että helpoimmin ongelmat voi estää sillä, että lävistys on sijoitettu oikein. Lisäksi huulikoruja ja muita lävistyskoruja löytyy monesta eri materiaalista tehtynä, esimerkiksi PTFE:tä ja Bioplastia mainostetaan hammasystävällisenä.

Itse käytän muovista tehtyä labretia, joka ei siis tee ainakaan kiillevauriota. Ikenien vetäytyminen on tietysti vielä mahdollista, jos koru on liian pitkä. Itsellä tuntuu toi rengas 'uppoavan' paremmin huuleen ja olevan vähiten hampaissa kiinni.

Ainakin postissa.comista ( http://www.postissa.com /) löytyy monia muovi- tms koruja, joitain renkaina myös.

Äänestä
  • Kiitos vastauksista :)
    Mietin tuossa viellä niihin kiillevaurioihin liittyen sellaista asiaa, että huomaako sitä itse jotenkin jos hampaisiin rupeaa tulemaan kiillevaurioita vai voiko sen käydä toteamassa vain jossain hammaslääkärissä?
    Tai että sen korun sitten tajuaisi ottaa pois ajoissa...

    Äänestä

  • miepä kirjoitti:

    Kiitos vastauksista :)
    Mietin tuossa viellä niihin kiillevaurioihin liittyen sellaista asiaa, että huomaako sitä itse jotenkin jos hampaisiin rupeaa tulemaan kiillevaurioita vai voiko sen käydä toteamassa vain jossain hammaslääkärissä?
    Tai että sen korun sitten tajuaisi ottaa pois ajoissa...

    Moi! Mää oon lukenut että se rengas ei vahingoita ikeniä. Onko totta?

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


miepä kirjoitti:

Onko varmaa että huulilävistyksestä (joka on siis heti tuossa huulen alla) tulee kiillevaurioita?
Onko olemassa koruja joista ei tulisi kiillevaurioita?
Koru voisi kiinnostaa, mutta en kyllä mitään kiillevaurioita halua :/

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu