Penkkipunnerrus

Heegeh

Miten saisi penkkipunnerrukseen parempaa tulosta, kun ei ole penkkiä kotona. En voi mennä kuntosalille, koska olen vielä 14. Nyt penkistä nousee 60kg, itse painan vajaa 70kg. Oma paino olisi taivoite, mutta jotenkin kehtys on pysähtynyt. Onko kotona muuta mahdollisuutta kuin punnerrukset?

5

1101

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Penkkaaja

      Miksi et muka voi mennä salille? Aika moni tuon ikäinen käy ihan itsenäisesti treenaamassa. Itsekin aloitin salilla käymisen 14-vuotiaana. Ei ikä ole este kunhan käyttäydyt asiallisesti ja treenaat oikein ja turvallisesti.

      Ilman penkkiä tai vastaavia laitteita on aika vaikea saada tuloksia nousemaan. Tietysti jos sulla on vapaita painoja himassa niin voit kokeilla lattiapenkkiä (niin kuin penkki, mutta lattialla tehtynä, jolloin liike jää vajaaksi) ja muita vastaavia, mutta kyllä se lienee parasta investoida saliharjoitteluun.

      • Eiköhän

        tästä salille sitten mennä. :) Onko parempi tehdä pitkää vai lyhyttä sarjaa?


      • sdpfp
        Eiköhän kirjoitti:

        tästä salille sitten mennä. :) Onko parempi tehdä pitkää vai lyhyttä sarjaa?

        pitkää. 8-12 toistoa.


    • Yliarvostettu!

      Voisit näyttää muille esimerkkiä ja tehdä vain kyykkyä ja maastavetoa ja jättää koko penkki sikseen (hauiksen lisäksi!). Penkki&hauis on nykyään niiiiin yliarvostettua että jotkut ei muuta teekään. Mavessa ja kyykyssä myös penkkitulos kasvaa hormonivasteen takia joten ei sitä tartte ees tehdä; itseasiassa usein penkin kehittymättömyys johtuu just siitä kun sitä tehdään liikaa!

      • Korsto

        Jos aikoo tulla kovaksi penkkaajaksi, on pakko harjoitella penkkaamista, piste. Mutta siinä olet oikeassa, että tulosten jumittaminen johtuu enimmäkseen liiasta treenistä, ja mikä vielä pahempaa, väärällä tavalla treenaamisesta.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Takaisin ylös

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kuka paiskasi vauvan betoniin Oulussa?

      Nimi esiin.....
      Oulu
      101
      6409
    2. Riikan kukkaronnyöri on umpisolmussa

      Kulutus ei lähde liikkeelle, koska kansalaiset eivät usko, että: – työpaikka säilyy – tulot eivät romahda – talous ei h
      Maailman menoa
      82
      4905
    3. Tanskan malli perustuu korkeaan ansioturvaan

      Ja vahvoihin työllisyys- ja kotoutumispalveluihin. Suomessa Riikka on leikannut juuri näitä: palkkatukea, työttömyysturv
      Maailman menoa
      104
      3169
    4. Epäily: Räppäri yritti tappaa vauvansa.

      https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/epaily-mies-yritti-tappaa-vauvansa/9300728 Tämä on erittäin järkyttävä teko täysin p
      Maailman menoa
      30
      3002
    5. Anteeksipyyntöni

      Jätän tähän anteeksipyyntöni sinulle, koska en voi sanoa sitä missään muuallakaan. Pyydän anteeksi, jos purkamani tuska
      Järki ja tunteet
      26
      2215
    6. Sydämeni valtiaalle

      En täältä aio asioita kysellä. Haluan tuoda tiedoksesi, että pohjimmiltani en ihmisiä tahdo satuttaa ja ajattelen muiden
      Ikävä
      119
      1606
    7. Oletko tyytyväinen

      Tämän hetkiseen tilanteeseenne? Odotatko, että lähennytte vai yritätkö päästä yli ja eteenpäin?
      Ikävä
      94
      1181
    8. Mikseivät suomalaiset kuluta? istutaan vaan säästötilirahojen päällä..

      ...Ihan haluamalla halutaan että maa menee konkurssiin? Ihan käsittämätöntä, ennätymäärät säästöjä sekä konkursseja sam
      Maailman menoa
      338
      1175
    9. Jos oikeasti haluat vielä

      Tee mitä miehen täytyy tehdä ja lähesty rohkeasti 📞 laita vaikka viestiä vielä kerran 😚
      Ikävä
      131
      1086
    10. Eihän se tietysti minulle kuulu

      Mies, mutta missä olet? 🤨 😠
      Ikävä
      48
      864
    Aihe