työttömäksi virallisesti. Tulen kyllä hakemaan ahkerasti töitä, joko tärppää tai sitten ei. Työnhaun olen toki pistänyt jo voimaan aiemmin. Mutta mitä toivon, ei kannata tulla syyllistämään tai neuvomaan. OSaan tehdä hakemuksen, koulutusta on ja osaan hakea töitä monella eri tavalla. Se, että tullaan syyllistämään ja haukkumaan, ei minulle työpaikkaa tuo. Päinvastoin, sellainen asenne vaikeuttaa työn saantia. Itse ajattelenkin syyllistäjistä, että ilmeisesti tuo ei muuta osaa.
Tänään käyn
4
348
Vastaukset
- ....
No,se syyllistyjä osaa varmasti kans töitä tehdä...
- tiedä
Aiemmin olen ollut työttömänä ja tukitöissä virastoissa. Voin sanoa, että kyllä joskus suurimmilla syyllistäjillä olisi ollut lisäkoulutuksen tarvetta. Tämä ihan hyvällä.
- Ilmoittautuminen.
Ihan jo senkin takia että tilastot olisivat oikeampia. Töitä kyllä löytyy lähinnä haeskelemalla, ei kortiston kautta. Noh sieltä voi päästä "työnhaku kurssille" soittelemaan punaisilla leikkipuhelimilla, tai kirjoittamaan muutamaksi viikoksi ansioluetteloa... Ja se on ihmisarvoa alentavaa.
Itsellä tulee työkkärisssä syyllinen olo, en tiedä miksi.- jo käynyt työnhakukurssin
Olen jo sen työnhakukurssin käynyt - sen, jossa ei ainakaan töitä osattu neuvoa hakemaan oikein. Kouluttajan tiedot olivat jossain 70-luvulla, kun hakemuksen sisältöä tärkeämpi tuntui olevan asettelu.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Riikka runnoo: datakeskuksille tulee UUSI yritystuki
"Suomen valtio erikseen tukee esimerkiksi kryptovaluuttaan tai aikuisviihteeseen tai muuhun keskittyviä datakeskuksia.",175083Elikkä Riikka Purra ei kannusta Suomea edes euroviisuissa
Sellaista on persujen "isänmaallisuus", oma kansa viimeiseksi ja ulkomaalaiset ensimmäisiksi. https://www.iltalehti.fi/1012311- 1351988
Riikka: 3 euron bensa, Ruotsi: bensavero jopa alle EU-minimin
Eipä vaan suomalainen autoilija saa kaikkien rakastamalta Riikalta sympatiaa. Ruotsissa on eri meininki, siellä diskutee481858Victoria-tytär, 16, vertaa Martina Aitolehteä ja Esko Eerikäistä: "Iskä on enemmän..."
Martina Aitolehti ja Esko Eerikäinen ovat ex-pari ja heillä on yksi yhteinen tytär, Victoria. Eerikäinen oli Huomenta Su1171660"UKRAINA HYÖKKÄÄ LATVIAN ÖLJYVARASTOON JA JUNAAN"!!!
"MATKUSTAJAJUNA SAI UKRAINALAISLENNOKEISTA VAKAVIA VAURIOITA"!!!551266Hilma Hallo-ahon kuvat julki - kiistää SSK ryhmän nimen merkityksen
Eduskunnan puhemies Jussi Halla-ahon tyttären ympärille on noussut skandaali. Lehdistö sai selville Hilma Hallo-ahon kuu113925Äänestän seuraavissa eduskuntavaaleissa persuja.
Persut on ainoa puolue, joka aidosti vastustaa islamisaatiota Suomessa.303831Sofia Belorf rehellisenä suhteen alusta Jeff-miljonäärirakkaaseen: "Hän ei..."
Sofia Belórfin elämä on tapetilla Sofia Bling Bling Dubai -realityssä. Näyttävien puitteiden rinnalla Belórf avaa elämää48831Kaupungin yt
Honkolan tai hietaman koulu suljetaan. Säästölistalle on nostettu muun muassa Honkolan tai Hietaman koulun toiminnan l24654