Hiustenpidennysten hoito ja pesu

heli

Hei, olen ottamassa kohta hiustenpidennykset, teippikiinnityksellä ja olisin kiinnostunut tietämään miten kiuksia hoidetaan/pestään? Tuleeko hiukset pestä niin että hiukset ovat yhdellä isolla letillä, niinkuin yhdellä sivustolla ohjeistettiin? Ilmeisesti hiusta ei saa kuivata/ harjata märkänä? Entä miten tuotteet, voiko kaikkia kampaamoshamppoita/hoitoaineita käyttää hiuksiin? Entä hiuslakka, ei varmaan suositeltavaa?

9

4417

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • gmail

      Onko föönin käyttö hyväksi vai huonoksi? Ainakaan omat hiukseni eivät pidä föönistä laisinkaan? Entä lämpörullat/ lämpökiharrin , miten vaikuttavat hiukseen?

      • jennajh

        Jos käsittelet kuumalla niin laita lämpösuojaus ensin. Sama pätee omiin pidennettyihin hiuksiin.


    • filo

      Hei!Haluisin tietoa pidennetyn hiuksen pesusta.Pitääkö hiukset olla letillä kun ne pesee???

      • minnitsy

        parhaat ohjeet saa pidennyksen laittavalta kampaajalta!
        Mut jos hiukset ovat aitoja, normaali pesu ilman suurempaa sotkemista on ok (ei kiinni)!


      • minnitsy
        minnitsy kirjoitti:

        parhaat ohjeet saa pidennyksen laittavalta kampaajalta!
        Mut jos hiukset ovat aitoja, normaali pesu ilman suurempaa sotkemista on ok (ei kiinni)!

        ...puhuin itse sinettihiuksista... en teippi :)


    • Alice

      Hei!

      Mitä tuotteita voi käyttää pidennettyihin hiuksiin?

      SHAMPPOOT:
      - sinishamppoo (esim. Loreal shine blonde, matrix sinishamppoo)
      - rakennekorjaava (Loreal Absolut Repair)
      - siloittava
      - permanenttihiukselle tarkoitetut (Loreal Shine Curl)

      HOITOAINEET:
      - rakennekorjaava
      - siloittava
      - luonnonkihara- ja permanenttihiukselle tarkoitetut

      HIUKSEEN JÄTETTÄVÄT:
      - tigi catwalk hoitovoide (sininen pallomainen purkki) OK??
      - hoitovoiteet Loreal absolut repair leave in cream

      HIUSLAKAT:
      - mikä käy??

      HELP!

    • lampaanvilla

      Hei. Itselläni on teippipidennys ja pesen hiukseni kuten ilman pidennyksiäkin. Ainoa ero on oikeastaan se että yleensä en hiero hoitoainetta suoraan päänahkaan. Vaikka niin tekisi, niin ei se teippejä pilaa. Tuotteet kannattaa valita sen mukaan mitä omat hiukset ja päänahka tarvitsevat, pidenyksille myydään joissain paikoissa omiakin tuotteita, mutta myös muut käyvät hyvin, itse käytän tällä hetkellä ihan Tigin fashionista värinsuoja tuotteita. Joskus tukusta sanottiin että pidennyksiin ei saisi käytttää, voimakkaasti rakennepaikkaavia tuotteita, koska ne voi "räjäyttää" hiuksen, joten niitä ehkä vähän vähemmän. kyllä hiuksen voi kammata märkänä, kunhan sitä ei revi, kannattaa ehdottomasti käyttää hiuksiin jätettävää hoitoainetta, varsinkin jos käytettävä poishuuhdeltava ei ole tarpeksi selvittävä. Hiuslakkaa ja muitakin muotoilutuotteita saa käyttää, mutta ei taaskaan suoraan teipille.

      • Alice

        Kiitokset vastauksistasi!

        Taidan kysellä tuosta sinishamppoosta vielä kampaajalta.

        Mutta periaatteessa neuvosi olivat siis:

        - ei tuotteita lähelle teippikiinnitystä (onko shamppoo kuitenkin ok?)

        - ei voimakkaasti rakennepaikkaavia shamppoota/hoitoainetta.

        - hiukseen jätettävät hoitovoiteet ok.

        - hiuslakka muotoilutuotteet ok, kunhan ei suoraan kiinnityskohtiin.

        - Entä syväpuhdistavat shamppoot ja hius"kuorinta"tuotteet?? Ei varmaan kannata käyttää?


    • feikkihius

      Jos sulla on remy hiukset nii siinä tapauksessa voit tehä mitä vaa, hoitoaineet saattaa irrottaa teippiä mutta näin muuten saat tehä mitä vaa, hiuksia saa kammata märkänä, niitä saa föönata, suoristaa, kihartaa öö..mitä vaan!

      Rapunzelin teipissä käy niin että ekan pesun jälkeen latvalt alkavat harottamaan..en suosittele.......

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikka: 3 euron bensa, Ruotsi: bensavero jopa alle EU-minimin

      Eipä vaan suomalainen autoilija saa kaikkien rakastamalta Riikalta sympatiaa. Ruotsissa on eri meininki, siellä diskutee
      Maailman menoa
      82
      3230
    2. Riikka runnoo: datakeskuksille tulee UUSI yritystuki

      "Suomen valtio erikseen tukee esimerkiksi kryptovaluuttaan tai aikuisviihteeseen tai muuhun keskittyviä datakeskuksia."
      Maailman menoa
      36
      2050
    3. Eläkeläiset siirrettävä muuttotappioalueille

      Joutoväki pois ruuhkauttamasta elättäjien arkea. Samalla putoaa jokaisen asumiskulut ja rahaa jää enemmän kuluttamiseen.
      Maailman menoa
      168
      1822
    4. Miksi naisen pitäisi maksaa 50/50

      Vuokrasta miehelle? Eikö se ole miehelle lahja, ja aarre, jos nainen suostuu muuttamaan kanssasi asumaan?
      Ikävä
      297
      1364
    5. Minkä arvosanan 4-10 annat Susanna Laineelle Farmi-juontajana?

      Susanna Laine vetää Farmi Suomi -realityä. Minkä arvosanan 4-10 annat Suskille juontohommista? Suosikkijuontaja teki
      Tv-sarjat
      34
      1258
    6. Onko se liikaa pyydetty

      Voisitko sinä mies kerätä rohkeutta ja ottaa yhteyttä? Minä en jaksa tätä enää. On niin ikävä sinua. Minä niin haluaisin
      Ikävä
      91
      1200
    7. Onko kivaa jättää

      elämän suurin rakkaus hiljaisuuteen?
      Ikävä
      108
      1184
    8. En kerro nimeäsi nainen

      Sillä olet nyt salaisuus jota kannan sydämessäni. Tämä mitä tunnen ja kuinka sinuun vahvasti ihastuin on jo niin erikoin
      Ikävä
      71
      1090
    9. Lahkojen uudestikasteille ei pitä mennä

      Sananl. 22:3 Mielevä näkee vaaran ja kätkeytyy, mutta yksinkertaiset käyvät kohti ja saavat vahingon.
      Kaste
      120
      1084
    10. Kaatopaikka Inhassa

      Kuka omistaa kyseisen kaatopaikan? Näkymä tielle kammottava!
      Ähtäri
      28
      1051
    Aihe