Puhuuko mies työkavereilleen mahdollisesta ihastuksestaan? Asiasta ei tietenkään työaikana julkisesti puhuta, mutta joskus vapaa-ajalla nämä kaverit saattavat heittää mulle sen tapaisia vihjailuja, että itseäni on alkanut vähän mietityttämään, olisiko kyseinen mies todellakin kiinnostunut minusta, vai onko tuollainen vain katsottava miesten yleiseksi huulenheitoksi, jolla ei ole mitään painoarvoa.
Itse olen niin skeptinen, että vastaan tuollaisiin vihjailuihin tyyliin "joo, niin varmaan". Toisaalta haluais uskoa, että asiassa olis jotain tottakin. Meillä on aika läheiset välit, ja jotain lämpöä välillämme on aistittavissa, mutta en voi sille mitään, kun epäilyttää. Ainakaan tässä vaiheessa en uskalla ottaa puheeksi hänen kanssaan tätä asiaa.
Ja asiallisia kommentteja, kiitos.
Itse olen niin skeptinen, että vastaan tuollaisiin vihjailuihin tyyliin "joo, niin varmaan". Toisaalta haluais uskoa, että asiassa olis jotain tottakin. Meillä on aika läheiset välit, ja jotain lämpöä välillämme on aistittavissa, mutta en voi sille mitään, kun epäilyttää. Ainakaan tässä vaiheessa en uskalla ottaa puheeksi hänen kanssaan tätä asiaa.
Ja asiallisia kommentteja, kiitos.
Vastaukset 8
Vanhimmat
Ne toiset miehet vain on havainnu jotain liikettä olevan ja ne yrittää saada asian vakavuuden selville. Ehkä ne haluais itse koettaa jos vielä ennättäis tai sitten ne on niitä hameessa kulkijoita, jotka haluaa olla juorun liikkeellelaittajia.
pääpiirteissään.
Mut jos ne suoraan asiaa kysyy niin kyllä mies yleensä vastaa, tosin vähätellen :D
mitään
kokee, että se kenelle kerrotaan on luotettava.
Miehet itse asiassa ovat näissä asioissa turhankin lörppöjä. Unohtavat helposti sukupuolen rasitteena olevan kilpailun. Tämä, kenelle kerrotaan, saattaa tällöin muuttua flirttailevaksi kilpailijaksi.
Mutta eleet ja käyttäytyminen saattaa paljastaa jotain. Toisaalta kyseessä voi olla vain leikkimielinen pikku piruilu, josta tosin kohteena oleva mies suuttuu (se on pointtikin) ja nainen loukkaantuu (valitettava uhraus).
Onko heidän tarkoitus testata minua, punastunko minä ja menen sanattomaksi, jotta jäisin kiinni ihastumisestani. Vai onko toi vaan läppää, joka olis syytä jättää omaan arvoonsa?
Kuinka kauas työkavereiden keskinäinen kemia sitten näkyy, vai näkyykö se? Tarkoitan siis muuten kuin työmielessä.
Kiitos tähänastisista kommenteista - kaikki olleet mukavan asiallisia!
Voihan siinä olla taustalla ihan vain pientä yleistä vinoilua. Jos työpaikalla sattuu olemaan sopivan ikäisiä vapaita ihmisiä, niin joku voi mielessään ajatella, että noista voisi tulla hyvä pari ja heittää vähän herjaa kannatusmielessä ilman että hänellä olisi sen suurempaa tietoa asioista.
Ite olin sitä mieltä, että mitään kemiaa ei todellakaan näy, mutta kyllä se ilmeisesti voi näkyä. Ja työkaverit tietävät aika hyvin, kuka juttelee kenenkin kanssa mistäkin asiasta. Eli jos jotain muutoksia tapahtuu, niin ne pannaan merkille. Ainakin naiset ovat tässä tarkkoja. Toisaalta se sitten riippuu siitä henkilöstä, kuka alkaa juoruilla ja kuka laittaa vaan korvan taaksen tiedon.