Lehtiuutinen otsikoi:
"Ketjukolari liukkaalla tiellä Torniossa!"
- Kuka tietää, miksi ketjukolareita syntyy?
Nämä kaksi kolariosapuolta eivät tienneet, kun ajoivat sen kolmannen, ensiksi pysähtyneen perään.
No minäpä kerron ja toivottavasti nämä ketjukolarin kaksi osapuolta lukisivat tämän, jotta viisastuisivat ja vastaisuudessa oppisivat, miten ei tule menetellä, kun ollaan liikenteessä.
Lehtiuutinen kertoi siis näin:
- Kolme henkilöautoa vaurioitui jonkin verran, mutta henkilövahingoilta vältyttiin ketjukolarissa tiistaina iltapäivällä Torniossa näätäsaarentiellä.
Ketjureaktio syntyi, kun kaksi autoa pysähtyi tielle liikenne-esteen vuoksi. Kolmannen auton kuljettaja ei saanutkaan ajoneuvoaan pysähtymään, vaan törmäsi autollaan takimmaisen perään. Se liikahti ja vastasi etummaiseen ajokkiin.
Tie oli tapahtuma-aikaan liukas. Alkoholilla ei ollut osuutta tapahtumaan.
KOMMENTTI:
Toisena tullut ja ensimmäisen ajoneuvon perään pysähtynyt ei ymmärtänyt jättää turvaväliä, jolla tässä tapauksessa olisi ollut ratkaiseva merkitys, ettei olisi tönäissyt edessään olevaa.
Jos hän olisi tajunnut jättää väliä 10 metriä, ei takaa tulleen pukkaus olisi yltänyt ensin seisovan perään.
Tämä on sitä suomalaista pöljää liikennekulttuuria, kun ei koskaan ymmärretä, miksi pitää pysähdyksissäkin ollessa jättää reilu välimatka edessään pysähtyneeseen.
Käytännössä se välimatka on vain metri tai siitäkin vielä lyhyempi ja kun sitten joku iso auto tulee takaa ja pukkaa, syntyy niinkuin vierivät kuulat laakerissa periaatteella toimiva ketjureaktio.
Sitten se kolams auto, joka ei saanut autoaan pysähtymään. Hän teki sen klassisen virheen, ettei ottanut keliä huomioon, vaan ymmärtämättä ajoi huolettomasti ja kun sitten koitti äkkiä jarruttaa, meni auto suttina toisen perään.
Tässäkin lehtiuutisessa annetaan virheellisesti ymmärtää, että syynä ketjukolariin oli vain liukas keli, ei kuljettajien oma virheellinen toiminta.
Koskaan et näe lehtiuutisissa syytettävän kuljettajien virheitä, vaan aina pannaan syy liukkaalle kelille ja alkoholille, jos sellaista oli.
Ihmiset tuuditetaan tämmöiseen ruususen uneen, että vain liukas keli ja alkoholi ovat syynä ketjukolareihin ja muihinkin liikenneturmiin.
Koskaan ei opeteta, että kuljettajien pöljyys on aina syynä ja liian kova vauhti.
Liikenneturmiin löytyy yhteinen nimittäjä:
- liikaa vauhtia
- liikaa vauhtia liukkaalla kelillä
- ei ymmärretty pitää sitä turvaväliä
- tilannenopeudesta ja ennakoivasta ajotavasta ei ole näillä kolariin joutuneilla haisuakaan.
Jokainen osaa kyllä ajaa kovaa, mutta se keliin sopeutettu vauhti on monelle ketjukolareihin joutuneille aivan tuntematon asia.
Tässä tornion tapauksessa ensimmäinen autoilija on täysin syytön, mutta nämä kaksi takana tulijaa olivat täysin Aaseja, jotka eivät osanneet välttää selvääkin selvemppää liikennetilannetta oikealla tavalla.
Ja näitä hölmöyksiä sattuu jatkuvasti, koska meillä on tienpäällä niin paljon näitä hölmöjä ratinpyörittäjiä.
Typerä ketjukolari Torniossa
13
1498
Vastaukset
- tässätapauksessa
aasi löytyy tuon kirjoituksen takaa. noi ei ole mitään muuta kuin oletuksia ja sinun "absoluuttista faktaa" mistäköhän ihimeestä sä tiedät mitä siellä on tapahtunut? oletko kenties täyttänyt omat kansalaisvelvollisuutesi ja tutkinut rikospaikan. näinhän se on, lehdet ovat salaliitossa tietämättömiä vastaan, onneksi olet sinä, oi suurgurumme joka paljastaa meille tavallisille taatelintallaajille nämä yhteiskunnan suurensuuret virheet....
tämä kiittää, oi kaikkivaltias GURU- liikennepoliisi
..joo, painuis pitämään luentoja autokouluun, näistä turvaväleistä, ynnämuista, jos kerta asia tuntuu niin kauheesti vaivaavan...
CONCLUSION: EI KIINNOSTA PASKAN VERTAA SUN LIIKENNEVALISTUKSET!!!! - kalikka kalahtaa
Se on faktaa, mitä kerroin, ei siinä ole sijaa muille oletuksille.
peräänajot ei voi johtua mistään muusta, kuin vain siitä syystä, ettei muistettu tai paremminkin ei hluta pitää sitä turvaväliä, josta lukuisissa ohjekirjasissa kerrotaan.
sanoohan sen järkikin, että kun toisen perään posauttaa, ei siinä ole muusta kysymys, kuin vain siitä, ettei kerta kaikkijaan älyä ole sillä ihmisellä jättää siihen edellä ajavaan välimatkaa.
Ja kun on keli huono, pitää sitä vauhtia aina hiljentää.
Mikä tarve on aina ajaa maksiminopeutta. Jo pelkkä hirvivaaramerkki pimeässä antaa järki-ihmiselle hälytyskellon aivoissa, että mun on hiljennettävä satasen vauhtini 70 km/h
Ja nyt kun on vain pelkkää mustaa ja vettä sataa, on vauhtia pudotettava ja ajettava muuta liikennettä hitaammin siitä yksinkertaisesta syystä, kun ei se muu liikenne koskaan hiljennä, ei niin huonoa keliä tule - liikenne----
liikennepoliisi kirjoitti:
..joo, painuis pitämään luentoja autokouluun, näistä turvaväleistä, ynnämuista, jos kerta asia tuntuu niin kauheesti vaivaavan...
CONCLUSION: EI KIINNOSTA PASKAN VERTAA SUN LIIKENNEVALISTUKSET!!!!polisina olevalle,JUST sinunlaisesi pilaavat liikenne kurin ja käytöksen, niinpä niin jos ei ymmärrä niin ei ymmärrä, kortti tuommoiselta pois!
- että semmosta ...
Pitääkö turvaväli ottaa huomioon myös jonon seistessä? Oletusarvoisesti voisi olettaa että jos oma auto on "parkissa", niin silloin ei itsellä peräänajosta pitäisi olla vaaraa.
"Jos hän olisi tajunnut jättää väliä 10 metriä, ei takaa tulleen pukkaus olisi yltänyt ensin seisovan perään."
Yleensäkin jokaisesta kolarista voidaan viisastella, että "syypää löytyy sieltä ratin ja penkin välistä." Kaikin puolin turha viestä, kuten tämäkin.- Jonottaja
Kylläpä siinä tulee monessa paikkaa haitanneeksi liikennettä oikein kunnolla jos jättää aina 10 metriä väliä autojen ollessa paikallaan.
- aina syyllinen
Peräänajaja on käytännössä aina syyllinen. Jos olet ajanut risteykseen, jarruttanut vaikka voimakkaastikin, on peräänajanut silti syyllinen. Turvaväli pidettävä juuri siksi, ettei moista tapahdu. Joten peräänajaja ei voi vedota moiseen seikkaan, jos siitä kyse.
- mikä siinä on
niin kamalan vaikeaa, ettei sitä voi jättää. Minulle ei tuota ollenkaan hankaluuksia jättää ja jätänkin sen aina, seistessäkin.
maantietä kun riittää roomaan saakka.
Miten muuten selität lukemattomat peräänajot, kuin vain sillä, ettei älytä pitää sitä turvaväliä - olisi varmaan
mikä siinä on kirjoitti:
niin kamalan vaikeaa, ettei sitä voi jättää. Minulle ei tuota ollenkaan hankaluuksia jättää ja jätänkin sen aina, seistessäkin.
maantietä kun riittää roomaan saakka.
Miten muuten selität lukemattomat peräänajot, kuin vain sillä, ettei älytä pitää sitä turvaväliäkyllä hyvä pitää mutta esim Näätsaarentiellä kun jätät turvaväliä on siihen heti joku ohittamassa vaikka itsellä olisi vauhtia 55km/h. Ajan päivittäin väh.4 kertaa em tien päästä päähän ja kyllä siellä on porukkaa joka on käynyt autokoulun kirjekurssina tai ei ollenkaan. Tollompikin ymmärtää valoissa jonottaessaan tiivistää ne välit mutta nämä vasta puusta tippuneet täällä Torniossa ei aina sielläkään esim Pörhön ja Nesteen risteykset tukossa kun seistään juuri siinä mihin se auto sattui osumaan tai pysähtymään.
- mietippä vähän.
Alko niin typerästi tuo juttu että en viitsinyt lukea loppuun, mutta kirjotit että edessä olevaan pysähtyneeseen autoon jättää turaväli 10 metriä... mites liikennevaloissa punaisten palaessa?
No tuskin sulla ees ajokorttia on tai olet sen juuri saanut ja luulet tietäväsi kaiken.- homo apina
Turvaväliä heitetään siitä yksinkertaisesta syystä, ette ajaisi kenenkään perään. Kuinka monta kertaa se pitää sanoa, ennenkuin opite jättämään sitä turvaväliä aina ja kaikissa tilanteissa.
Etkö tiedä, että se ärsyttääkin, kun pitää aina siellä persiessä roikkua. Homojako olette
- sdfgsgjgj
Saisivat poliisit joskus pitää nopeusvalvontaa tällä Näätsaarentielläkin (ei Näätäsaarentie), ylinopeudet ovat nimittäin täälläkin aika hirmuiset - siinä myös merkitävä syy kolareihin.
- helppo se on toisia syyttää..
"Liikenneturmiin löytyy yhteinen nimittäjä:
- liikaa vauhtia
- liikaa vauhtia liukkaalla kelillä
- ei ymmärretty pitää sitä turvaväliä
- tilannenopeudesta ja ennakoivasta ajotavasta ei ole näillä kolariin joutuneilla haisuakaan.
"
ensin: 1 ja 2 autoilla ei ollut vauhtia,
toiseksi:"ei ymmärretä pitää turva väliä" joo meinaakkos että pakitetaan keskelle tietä että saadaan sulle sitä 10metrin turva väliä! hä!(sitä paitsi 2. auto oli iso volvo v70 ja tuliterillä nastarenkailla)
kolmanneksi: "- tilannenopeudesta ja ennakoivasta ajotavasta ei ole näillä kolariin joutuneilla haisuakaan. " siis meinaaks että pitäs koko ajan kyylätä taustapeiliä että joku vasta kortin saanut ajaa perään, hei haloo!
neljänneksi: helppo on haukkua anonyyminä jossain 24 foorumilla ku itellä ei oo mitään hajuu koko paskasta, mie voin tulla koska vain selvittää sitä tilannetta sulle jos on niin helvetin pakko haukkua täälä toisia kuskeja varsinkaan jos ei ole ees sen vika, siis sano vain paikka ja aika niin aletaan naamatusten keskusteleen tästä hommasta, olen aivan 100 varma että ei ole hajua asiasta... siis oikeasti pistää vihaksi tuomonen helvetin pelleily, mie tulin ite paikale sinne heti ko se kolari oli tapahtunu ja sain heti tietää mitä tapahtu... siis VITTU!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Hoitajalakko peruuntuu, tilalle joukkoirtisanoutumiset
"Tehyn ja Superin hallitukset kokoontuivat tänään toteamaan, että tilanne edellyttää järeämpiä työtaistelutoimia." https://www.hs.fi/politiikka/art-27399126Johan tuli oikea aivopieru Britti Lordilta
Emeritusprofessori Lordi Robert Skidelsky sanoi Suomen rikkovan YYA sopimusta joka on tehty Neuvostoliiton kanssaa 1948. Mitä pir3737846Tehyn Rytkösellä tallessa tekstiviestit A-studiokohussa
https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/a-studiosta-kohu-tehyn-rytkosen-mukaan-ministeri-linden-sai-paattaa-osallistujat-ohjelma-kiistaa-vaitteen/84070681605503William ja Sonja Aiello ERO
Hyvä Sonja! Nyt etsit uudet kaverit ja jätät nuo huume- ja rahanpesu porukat haisemaan taaksesi!542316Oho! Seurapiirikaunotar, ex-missi Sabina Särkkä yllättää tällä harvinaisella kyvyllä: "Mulla on..."
Sabina Särkkä on nähty monissa tv-reality-sarjoissa. Mutta tiesitkö, että Särkällä on valokuvamuisti? https://www.suomi24.fi/viihde/oho-seurapiirikaun62076Se siitä sitten
Kirjoitan tänne kun en sulle voi. En vaivaa sua enää koskaan. En ikinä tarkoittanut olla ahdistava tai takertuva. Tunteet heräsi enkä osannut olla tyy821717Ohhoh! Rita Niemi-Manninen otti ison tatuoinnin - Herätti somekansan: "Täydellinen paikka!"
Rita Niemi-Mannisen suuri, uusi tatuointi on saanut somekansan heräämään talvihorroksesta. Niemi-Manninen otti tatskan rakkauslomalla Aki-miehensä kan191659Ihastumisesta kertominen
Olen päättänyt kertoa tunteistani ihastukseni kohteelle. Erityisen vaikeaksi tilanteeni tekee se, että kyseessä on ns. kielletty rakkaus. Olen jo toi921396Taas Venäjän tiedoittaja akka Varoitti Suomea ja Ruotsia liittymästä Natoon
Juuri sopivasti julkaistu varoitus, kun Suomen eduskunta alkaa klo 13:50 käsitellä asiaa suorassa TV 1:n lähetyksessä. ILtasanomat.4391332Stefusika räkättää
kun on viikon ollut kuivilla ja poliisi puhalluttaa just silloin. Muutoin olis jääny kiinni. Ja sekös sikamiestä hirnuttaa. Ällö ukko ja vielä ällömmä801199